Wersja do druku

Udostępnij

Jak co roku, Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA w Toruniu zapraszają na pokazy spektakli ruchowo-tanecznych. W ramach XXV edycji festiwalu w niedzielę, 19 marca 2017 roku, o godzinie 19.00 odbędzie się pokaz spektaklu Why don’t you like sadness w choreografii Katarzyny Chmielewskiej (Teatr Dada von Bzdülöw). Natomiast we wtorek 21 marca 2017 roku o godzinie 19.00 Amareya Theatre & Guests pokaże spektakl Kantor_Tropy: COLLAGE w choreografii Katarzyny Pastuszak i Yuko Kawamoto. Wyjątkowo w tym roku odbędzie się również pokaz filmu dokumentalnego o Ohadzie Naharinie – Mr. Gaga w reżyserii Tomera Heymanna (21 marca, godzina 21.00). KLAMRA, odbywająca się już po raz dwudziesty piąty jest festiwalem teatralnym, prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Na KLAMRZE można zobaczyć teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performanse. Wszystkie pokazy odbywają się w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” (ul. Gagarina 37A).

 

O spektaklu:

 

Why don’t you like sadness

Spektakl jest subtelną podróżą przez labirynt stanów emocjonalnych, którą można porównać do przechodzenia z pokoju do pokoju. Każdy z nich nasycony jest innym odcieniem i bywa, że wchodząc do jakiegoś pokoju, odkrywamy nie po raz pierwszy, że jest nam cholernie smutno. Otulamy się tym smutkiem jak kołderką i nie śpieszymy się, by spod niej wyjść. Melancholia wywołuje spowolnienie, dzięki któremu możemy przyjrzeć się wszystkiemu z uwagą, a przeżywając ten stan, jednocześnie staramy się złapać do niego dystans, by z nową energią otworzyć kolejne drzwi.

 

Kantor_Tropy: COLLAGE

Spektakl łączy taniec współczesny, taniec butoh, sztuki wizualne i muzykę nowoczesną. Został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem ankoku butoh Tatsumiego Hijikaty – kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora. W spektaklu udział biorą artystki Teatru Amareya, Daniela Komędera, Jan Grządziela oraz japońscy tancerze butoh – Yuko Kawamoto, Kae Ishimoto, Ichi Go, Rui Ishihara. Muzykę skomponowali i wykonują na żywo Joanna Duda i Jan Młynarski (J=J). Autorem kostiumów jest japoński projektant – Rebelis (Daisuke Tsukuda), zaś obiekty zaprojektowały rzeźbiarki – Adriana Majdzińska i Grażyna Tomaszewska-Sobko. Spektakl jest niewątpliwie jedną z ciekawszych propozycji w aktualnym krajobrazie polskiego tańca, nieustannie dialogującego z własną historią i duchem czasów.

 

Mr. Gaga

Mr. Gaga opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GaGa – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

 

Więcej:

Why don’t you like sadness

Kantor_Tropy: COLLAGE

Mr. Gaga

 

Program festiwalu

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close