Wersja do druku

Udostępnij

Po niedawnych sukcesach na festiwalach w Jeleniej Górze i Toruniu oraz po trójmiejskiej premierze nowej wersji Nomadki, Teatr Amareya & Guests znów gości w Japonii. Tym razem artystki Teatru Amareya & Guests czterokrotnie zaprezentują Nomadkę w Japonii – to silny głos polskiego teatru niezależnego w dyskusji na temat ochrony ginących kultur, tożsamości indywidualnej i narodowej oraz pytania o moc świadectwa w dobie post-prawdy.

 

Podczas pobytu w Japonii zespół Teatru Amareya & Guests czterokrotnie zaprezentuje Nomadkę w Sapporo i Tokio. Pobyt Teatru Amareya & Guests w Japonii trwa w dniach 28 listopada-10 grudnia 2017.

 

Spektakl Nomadka w wykonaniu Teatru Amareya & Guests z udziałem Inuitki Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia) został zaproszony do Japonii ze względu na to, że podejmuje temat kulturowej kolonizacji i walki o tożsamość indywidualną i ochronę ginących kultur.

 

W Sapporo, w dniach 30 listopada-1 grudnia 2017, w ramach International Conference on Ethnic Minorities, zespół Teatru Amareya & Guests dwukrotnie zaprezentuje Nomadkę” Będzie to kolejna nowa odsłona tego podróżującego po świecie projektu teatralnego. W Nomadce w Sapporo udział wezmą dwie reprezentantki ludu Ajnu związane ze Stowarzyszeniem Kobiet Ajnu współorganizującym wydarzenie (Ainu Women’s Association in Hokkaido – Ainu Moshir). Włączenie ich historii w tkankę spektaklu ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście aktualnego dyskursu na temat mniejszości etnicznych i da możliwość dialogu na temat tożsamości indywidualnej i grupowej, etniczności, kulturowego zawłaszczania.

 

W Sapporo zespół Amareya Theatre & Guests zaprezentuje się w gronie cenionych artystów z Grenlandii, Finlandii, Japonii, Szwecji takich jak: Julie Edel Hardenberg (Grenlandia), Antonie Grahamsdaughter (Kanada/Szwecja), Koji Yuki (Japonia), Britta Marakatt Labba (Sweden), Tomas Colbengtson (Szwecja), Per Isak Jusso (Szwecja), Lena Stenberg (Szwecja), Outi Pieski (Finlandia), Amanda Kernell (Szwecja), Torgeir Vassvik (Norwegia), Anni Linn Fjällström (Szwecja) reprezentujących sztukę mniejszości etnicznych Inuitów, Samów, Ajnu.

 

Ponadto podczas konferencji w Sapporo dr Pastuszak zaprezentuje wykład poświęcony badaniom prof. Bronisława Piłsudskiego nad ludem Ajnu, połączony z dyskusją na temat roli teatru i tańca w procesie wydobywania ukrytych historii systemowej opresji wobec mniejszości etnicznych.

 

Podczas pobytu w Japonii zespołu Amareya Theatre & Guests będzie prezentował się również w Tokio. Na zaproszenie teatru Gekidan Kaitaisha, z którym polski zespół współpracuje od 2005, Wdniach 8-9 grudnia.2017 Amareya zaprezentuje Nomadkę w Sanaizaka Studio w Tokio. Prezentacja odbędzie się w ramach projektu pt. Theatre of Testimony 2017 – Amareya Theatre and Guests (Poland) Gekidan Kaitaisha (Japonia) organizowanego przez Gekidan Kaitaisha. W Japonii zespół Amareya Theatre & Guests wystąpi w składzie – Katarzyna Pastuszak, Louise Fontain, Daniela Komędera, Aleksandra Śliwińska, Monika Wińczyk.

 

Zaproszony przez organizatorów z Japonii spektakl Nomadka opowiada prawdziwą historię Louise Fontain, która urodziła się na Grenlandii i jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, została deportowana do Danii. Był to element duńskiego projektu rządowego, mającego na celu reedukację młodych Grenlandczyków, aby stali się „prawdziwymi” Duńczykami. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain przez wiele lat żyła na wygnaniu. Zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i zaczęła odbudowywać utracone więzi ze swoimi bliskimi i swoją ojczyzną. Dziś staje na scenie razem z Teatrem Amareya & Guests, by opowiedzieć uniwersalną historię kobiety, która odnajduje siebie na drodze życia – odważnej, niezależnej, mówiącej własnym głosem. Nomadka to bardzo aktualny głos na temat wygnania, „kulturowego ludobójstwa” i poszukiwania własnej tożsamości. Spektakl Nomadka prezentowany był m.in. podczas XI International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio i w Sisimiut Kulturhus na Grenlandii oraz w Teatrze Narodowym Grenlandii w Nuuk. W 2015 Katarzyna Pastuszak była nominowana do prestiżowej nagrody „Splendor Gedanensis” za reżyserię spektaklu „Nomadka”. Fakt, iż polskie artystki podejmują temat represjonowania mniejszości etnicznych,  takich jak Inuici czy Ajnu, podkreślając w spektaklu siłę i wartość tożsamości narodowej oraz  kulturowe, j wydaje się być szczególnie istotny w aktualnym kontekście międzynarodowym.

 

Prezentacje Teatru Amareya & Guests i Louise Fontain w Japonii są możliwe dzięki wsparciu culture.pl (Instytut Adama Mickiewicza – „Kultura Polska na świecie”), Instytutu Polskiego w Tokio, DTS (Norwegia) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii.

 

Logo culture.pl (oryginał)  Logo IAM (miniaturka)

Instytut Polski w Tokio (miniaturka) Performing Arts Hub Norway (miniaturka)        Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close