Wersja do druku

Udostępnij

W lipcu 2019 rozpoczęła się kolejna odsłona międzynarodowej trasy projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy.  Publiczność w sześciu miastach Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w Pradze, Warszawie i Bukareszcie, mogła zobaczyć najciekawsze prezentacje polskiego tańca współczesnego.

Rok 2019 jest poświęcony Poli Nireńskiej. W oparciu o jej życie i twórczość, powstał spektakl Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz pod tytułem Druga natura. Punktem wyjścia dla stworzonej choreografii była historia Nireńskiej, tancerki, polskiej Żydówki, która w Zagładzie straciła większość rodziny. Artystki stworzyły Drugą naturę na podstawie zarówno biografii Poli, jak i jej niezwykłego dzieła − Tetralogii Holokaustu. Scenograficznym kontekstem dla spektaklu jest instalacja – ogród, kompozycja roślin, które ze względu na swoje unikalne właściwości były wykorzystywane przez nazistów na terenach obozów koncentracyjnych.  Spektakl, współprodukowany m.in. przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Muzyki i Tańca, jest częścią cyklu prezentującego niezwykłe kobiety, ikony polskiego tańca i ich biografie. Jego premiera odbyła się w kwietniu tego roku podczas festiwalu Erbstücke w Dreźnie.

Po ciepło przyjętych przez międzynarodową publiczność pokazach polskiego tańca współczesnego w  Niemczech, Polsce, Czechach, Mołdawii, Słowacji oraz Rumunii, projekt Terytoria choreografii – nowe szklaki awangardy zaprezentuje się w najbliższy weekend na festiwalu One Dance Week Festival w Płowdiwie (Bułgaria).

One Dance Week Festival, Płowdiwie, Bułgaria:
19 października – prezentacja spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej
19 października – prezentacja spektaklu Welcome/ Witajcie Aurory Lubos

 

Przeczytaj tekst Katarzyny Słobody o spektaklu Druga natura:

Archiwum ciała

 

Polskie spektakle taneczne zaprezentowane w Płowdiwie wzbogacą różnorodny program kulturalny bułgarskiego miasta, które w 2019 roku zyskało miano  Europejskiej Stolicy Kultury. Wśród licznych koncertów, wystaw, pokazów teatralnych i performatywnych prezentacja projektu Terytoria  choreografii – nowe szlaki awangardy wzbogaca międzykulturowy dialog, oparty na  wymianie i wizytach międzynarodowych artystów oraz menedżerów, o unikalne polskie akcenty.  

 

***

Celem Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach cyklu Terytoria  choreografii, realizowanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest wprowadzenie ikon polskiego tańca do międzynarodowego obiegu kultury. Polskie awangardowe artystki początku XX wieku: Yanka Rudzka, Pola Nireńska, Marie Rambert i Bronisława Niżyńska stanowią inspirację dla młodych tancerzy do kreatywnych poszukiwań i nowatorskich, choreograficznych odpowiedzi.

Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy to wieloletni projekt prezentacji polskiego tańca współczesnego z udziałem najlepszych artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca 2019. Zaplanowany na lata 2017–2022 projekt wypełniony jest spektaklami, warsztatami, spotkaniami i debatami w najbardziej aktywnych centrach tańca współczesnego w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. na Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech oraz w Gruzji, Armenii, Czechach, Słowenii, Serbii i Bułgarii.

Projekt organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Art Stations Foundation oraz lokalnymi partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej. Jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.

Instalacja – ogród towarzysząca spektaklowi Druga natura powstała przy wsparciu Instytutu Pileckiego, nowej instytucji badawczej i kulturalnej, której głównym celem jest utworzenie międzynarodowego cyfrowego archiwum o Polsce czasów II wojny światowej.

 

 

Niepodległa (miniaturka) IAM-Culture.pl - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)IMIT (miniaturka)

 

  EEPAP- Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)    Lubelski Teatr Tańca - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)  Centrum Kultury w Lublinie - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka) Art Stations Foundation (miniaturka)

Instytut Pileckiego 2019 - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)Hellerau - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka) Fundacja Współpracy Polsko-Niemeickiej logo (miniaturka)  Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało” - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)

 

       

  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close