Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś i jutro – 24 i 25 maja o godz. 19.00 – w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas XXV Łódzkich Spotkań Baletowych można będzie obejrzeć dwa spektakle jednego z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie, Kibbutz Contemporary Dance Company: Horses in the Sky (piątek) i Mother’s Milk (sobota), oba w choreografii dyrektora artystycznego zespołu, Ramiego Be’era. Na oba spektakle są jeszcze dostępne ostatnie bilety.

 

Z kolei w poniedziałek, 27 maja zespół zagości w Warszawie, gdzie wystąpi jako gwiazda XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca ZAWIROWANIA. Na scenie Teatru Studio, o godz. 19.00 zespół pokaże Asylum – swoją najnowszą produkcję (2018), również w choreografii Be’era. 

 

24 maja, godz. 19.00

Teatr Wielki w Łodzi

Horses in the Sky:

 

16 perfekcyjnie zsynchronizowanych tancerek i tancerzy pręży mięśnie w idealnie dopasowanych strojach. Sposób, w jaki muzyka prowadzi ich ciała, działa na odbiorcę niemal hipnotycznie. Pomijając sporadyczne humorystyczne lub mroczne momenty Horses in the sky wyróżnia się wybitną jakością i wysublimowanym stylem. Efekt ten został osiągnięty dzięki harmonijnemu połączeniu światła, ruchu i kostiumów. Choć scena skąpana jest w świetle, które rozprasza się na ciałach artystów, wyraźnie zaznacza się na niej punkt kontrastu. Proste stroje w kolorze beżu i bieli przyczyniają się do zacierania granicy płci, co nadaje specyficznej subtelności widowisku. W nieoczywistej przestrzeni muzycznej zawarte zostały utwory artystów pokroju Björk czy Elvisa Presleya, a także zaskakujące dźwięki banjo. Dyrektor artystyczny i choreograf Rami Be’er zachęca publiczność do znalezienia własnej interpretacji swojego dzieła.

 

więcej

 

25 maja, godz. 19.00

Teatr Wielki w Łodzi

Mother’s Milk:

 

Wykorzystując język tańca, dyrektor artystyczny zespołu Rami Be’er zgłębia swoją fascynację europejskim dziedzictwem kulturowym, którą zaszczepili mu doświadczeni Holokaustem rodzice. Na chwilę udaje mu się obudzić, przekazane przez nich, wspomnienia dotyczące życia i kultury. Na słabo oświetlonej – głównie przez wiszący pośrodku żyrandol – scenie, choreograf stworzył mroczną przestrzeń, w której słychać tylko bicie serca. W przedstawionych kompozycjach widać dziedzictwo ojca Ramiego – był on wybitnym architektem, który w połowie lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku stworzył koncepcję architektoniczną kibucu, wyrażającą idee jego mieszkańców, których życie opierało się na współpracy i równości w obrębie zjednoczonej, jednorodnej społeczności.

 

Be’er prezentuje jedno z najwspanialszych requiem ostatnich lat, stworzone przy użyciu języka tańca. To dzieło, które jest z jednej strony abstrakcyjne, ponadczasowe, uniwersalne, a z drugiej strony opowiada intymną historię miłosną rodziców, wyrażając również wielkie poczucie straty po ich odejściu.

                                                                                                                              Yonat Rothman

 

więcej

 

 

27 maja, godz. 19.00

Teatr Studio w Warszawie

Asylum:

 

W swoim najnowszym dziele, Asylum Rami Be’er bada i konfrontuje ze sobą uniwersalne pojęcia i problemy takie jak: tożsamość, obcość, przynależność, wolność, ojczyzna, tęsknota, dom. Według artysty, te tematy są istotne dla każdej istoty ludzkiej z egzystencjalnego punktu widzenia, w jakimkolwiek miejscu i czasie się znajdujemy. Poszukiwanie miejsca, które jest utożsamiane z domem stało się częścią ludzkiej egzystencji.

 

więcej

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close