Wersja do druku

Udostępnij

W środę, czwartek i piątek (2-4 stycznia 2019) TVP Kultura wyemituje trzy ostatnie odcinki „Baletownika”. W ósmym o kroku saut de basque opowie Zofia Rudnicka – tancerka, choreografka, aktorka i wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – a zaprezentuje go Eliza Trausol-Walaszczyk z Polskiego Baletu Narodowego. Dziewiąty odcinek będzie dotyczył pas glissade en tournant, który na przykładzie wykonującej go Elizy Trausol-Walaszczyk objaśni Renata Smukała, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie. „Baletownik” zakończy krok pirouette fouetté en tournant, o którym opowie Bożena Kociołkowska, primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie i Prezes Fundacji Sztuki Tańca. Pokaże go Paulina Bidzińska z Polskiego Baletu Narodowego. Po transmisji na antenie TVP Kultura poszczególne odcinki będą dostępne na vod.tvp.pl, gdzie już można oglądać siedem dotychczas wyemitowanych części cyklu.  

 

„Baletownik” to wspólny projekt TVP Kultura i Instytutu Muzyki i Tańca – zrealizowany w formie baletowych klipów, 10-odcinkowy cykl, prezentujący sztukę tańca klasycznego. Osią każdego odcinka jest konkretne pas opatrzone merytorycznym komentarzem wybitnych tancerzy i choreografów oraz ilustrowane fragmentami baletów.

 

Daty i godziny emisji odcinków 8-10:

 

Odc. 8: środa 2 stycznia, godz.17.25

Odc. 9: czwartek 3 stycznia, godz. 18.20

Odc. 10: piątek 4 stycznia, godz. 15.05

 

Odcinki już dostępne na vod.tvp.pl:

 

Odcinek 1:

O kroku pas ballonné i pas ballotté opowiada Ewa Wycichowska tancerka, choreografka i pedagog, a także wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca Baletu Poznańskiego. Zobaczymy w nim też Paulinę Bidzińską oraz fragmenty Giselle, dzieła należącego do kanonu baletów klasycznych.

 

Odcinek 2:

O kroku pirouette piqué opowiada Barbara Sier, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, pedagog.

 

Odcinek 3:

W tym odcinku o kroku pas de bourrée suivi opowiada Bożena Kociołkowska, primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie i Prezes Fundacji Sztuki Tańca.

 

Odcinek 4:

O kroku cabriole opowiada Przemysław Śliwa, solista Opery Poznańskiej i solista Polskiego Teatru Tańca.

 

Odcinek 5:

O kroku grand pas jeté opowiada Danuta Piasecka, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie i wykładowca na UMFC.

 

Odcinek 6:

O kroku pirouette z pozycji V opowiada Elżbieta Jaroń, primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, pedagog.

 

Odcinek 7:

O elementach partnerowania opowiada Wacław Gaworczyk, solista Teatru Wielkiego w Warszawie i solista Hamburg Ballet.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close