Wersja do druku

Udostępnij

Scena taneczna to nowy cykl TVP Kultura, w którym widzowie poznają historię tańca i różnorodność jego języka. Pierwszy odcinek, którego emisja zaplanowana jest na niedzielę 7 marca o godz. 22.00 poświęcony będzie tańcom dawnym. W roli gwiazdy wystąpi Balet Cracovia Danza. Zaraz po nim, o godz. 22.35 wyemitowany zostanie drugi odcinek, poświęcony tańcom towarzyskim XIX i XX wieku, które zaprezentują Aleksandra Szatkowska, Alexey Kazennov, Kornelia Kopaczyńska, Bartosz Lech, Marta Kuląg i Mikołaj Tama. W programie usłyszymy także omówienia ekspertów, którzy opowiedzą o tańcu jako o zjawisku społeczno-kulturowym. Cykl składa się z 16 odcinków – na kolejne dwa TVP Kultura zaprasza w następną niedzielę, 14 marca o godz. 22.10 i 22.35.

 

odc. 1. Tańce dawne: Balet Cracovia Danza

7 marca, godz. 22.00

 

W pierwszym odcinku Sceny tanecznej wystąpi Balet Dworski Cracovia Danza pod kierownictwem Romany Agnel. Taniec poprzedzi rozmowa Aleksandry Dziurosz i Klaudii Carlos. Opowiedzą o działalności mistrzów tańca na dworach europejskich XV-XVIII w., o metodach notacji ruchu oraz o dzisiejszej rekonstrukcji tańców dawnych.

 

odc. 2. Tańce towarzyskie XIX i XX wieku: Aleksandra Szatkowska, Alexey Kazennov, Kornelia Kopaczyńska, Bartosz Lech, Marta Kuląg i Mikołaj Tama

7 marca, godz. 22.35

 

W druim odcinku Sceny tanecznej zobaczymy taniec towarzyski w formie turniejowej. Tancerze zaprezentują tańce standardowe: walc angielski, walc wiedeński, foxtrota i quickstepa; i latynoamerykańskie: sambę, jive’a, cza-czę i rumbę. Pojawi się także para tańcząca amerykański Lindy hop.

 

odc. 3. Polskie tańce tradycyjne: Akademia Tańca Tradycyjnego  

14 marca, godz. 22.10

 

W trzecim odcinku Sceny tanecznej przyjrzymy się polskim tańcom tradycyjnym. Zobaczymy Tancerzy Akademii Tańca Tradycyjnego w tańcach: Mazurek Freestyle, Obyrtany pieniński, Wiwat biskupiański, Kosa, Kozak w trójkach, a także wiązankę oberków.

 

odc. 4. Polskie tańce narodowe: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

14 marca, godz. 22.35

 

W czwartym odcinku Sceny tanecznej wystąpią tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wykonają poloneza, mazura i krakowiaka, czyli trzy z pięciu polskich tańców narodowych. O ich specyfice opowiedzą Aleksandra Dziurosz i Klaudia Carlos.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close