Wersja do druku

Udostępnij

W czasopiśmie „Aging and Disease” ukazał się wysoko punktowany artykuł (IF=5,4, 140 pkt) pt. Body adaptation to Dance: A Gerontological Perspective (Wpływ tańca na ciało: perspektywa gerontologiczna). Publikacja powstała we współpracy autorów z AWF Poznań (Piotr Gronek, Urszula Czerniak, Anna Demuth, Magdalena Król-Zielińska, Roman Celka, Paulina Wycichowska oraz Jan Adamczyk) z naukowcami z brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu Rio Grande do Sul, angielskiego uniwersytetu badawczego w Coventry, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.  

 

Wnioski przedstawione w publikacji powstały na podstawie analizy badań dotyczących pozytywnego wpływu tańca, m.in. na zdolność poznawania, zapamiętywania czy płynność wypowiedzi, a także na sprawność fizyczną u osób starszych. 

 

Celem przeprowadzonej analizy było podsumowanie aktualnych wyników badań naukowych i wskazanie zagadnień, które nie są jeszcze wystarczająco przebadane. Dotychczasowa wiedza potwierdza, że taniec wspomaga leczenie oraz jest metodą profilaktyki i dbania o zdrowie przez osoby starsze. Istotnym aspektem poruszonym w pracy naukowej jest także pozytywny wpływ tańca na zdrowie psychiczne, dzięki poprawie zdolności poznawczych oraz czynnikowi społecznemu – taniec jest aktywnością grupową. Możliwe jest więc zapobieganie depresji i samotności u osób starszych.

(Źródło: Dział Marketingu i Karier AWF Poznań)

 

Praca ukaże się w lipcowym numerze „Aging and Disease” w 2021 roku, ale jest już dostępna pełna wersja artykułu online na stronie: http://www.aginganddisease.org/EN/10.14336/AD.2020.1107#AbstractTab. Praca napisana została w języku angielskim. Poniżej publikujemy polskie streszczenie (abstrakt).

 

Wpływ tańca na ciało: perspektywa gerontologiczna

 

Streszczenie

 

            Przeprowadzono wiele badań nad skutecznością wykorzystania tańca u osób starszych w kontekście zdrowego starzenia się. Analiza wyników poszczególnych badań i ich podsumowanie jest istotna dla zrozumienia, czy w przypadku osób starszych taniec może być skutecznym działaniem wspomagającym zdrowe starzenie się. Celem analizy i podsumowania wspomnianych wyników jest również zidentyfikowanie kluczowych obszarów dla przyszłych badań. Analiza wyników poszczególnych badań, zgromadzonych w takich bazach danych jak – Web of Science, PubMed i Google Scholar, przeprowadzona została przy użyciu następujących ciągów wyszukiwania (Bolean search i logiki Boleʼa („I”, „LUB”) zastosowanych do precyzowania badań opublikowanych od początku istnienia danej bazy do września 2018: taniec LUB współczesny LUB taniec towarzyski LUB taniec latynoski LUB taniec standardowy LUB taniec hip-hop LUB tango I sercowo-naczyniowy LUB krążenie I emocje LUB zdrowie LUB ciśnienie krwi LUB choroba LUB zakrzepica LUB naczyniowy LUB glukoza LUB krew LUB sercowy LUB umysłowy LUB tętno. Dane z ośmiu wybranych publikacji wyodrębniane były przez dwóch niezależnych recenzentów. Wyniki wykazały, że taniec – w porównaniu do innych typów ćwiczeń fizycznych lub ich braku – sprzyja poprawie parametrów poznawczych. Stwierdzono również znaczący wpływ tańca na niektóre parametry fizjologiczne, nawet po krótkim czasie interwencji. Wyniki dowiodły także, że u osób starszych taniec może wspierać proces zdrowego starzenia się. Poprawa parametrów poznawczych, fizjologicznych i kontroli motoryki ciała jest szczególnie istotna, gdyż wpływa bezpośrednio na podniesienie jakości życia osób starszych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close