Wersja do druku

Udostępnij

W październiku nakładem Mościckiego Centrum Kultury w Tarnowie Mościcach ukazała się książka krytyczki i historyczki tańca, Anny Królicy, o polskim tańcu. Na wydawnictwo składają się eseje na temat historii tańca w Polsce wraz z charakterystyką wybranych zespołów, tancerzy i choreografów. Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu jest więc zaproszeniem czytelników do wspólnej podróży w czasie, Podróż ta zaczyna się jeszcze w latach 70., od poplątanych korzeni tańca współczesnego – wyrastających z awangardy teatralnej oraz baletu. Przemierzamy burzliwą dekadę lat 90. – okres powstawania do dziś ważnych i czynnych zespołów, takich jak Śląski Teatr Tańca czy Polski Teatr Tańca – by wreszcie poznać najmłodsze pokolenie tancerzy i choreografów. W toku narracji pojawiają się wypowiedzi samych artystów – uczestników i twórców tej historii. Nieprzywoływane dotąd niemal nigdzie źródła i fakty – przeplatają się z rozważaniami sytuującymi polski taniec współczesny w szerszym, europejskim kontekście. Sztuka do odkrycia to nie tylko pasjonująca historia, pełna wiadomości nie do przeczytania gdzie indziej – ale też solidna dawka wiedzy teoretycznej, podanej w przystępny sposób. Książka wypełnia ważną lukę na rynku wydawniczym. Między innymi z powodu dotychczasowego braku literatury o tańcu, często jawi się on jako sztuka, którą trudno poznać – dlatego szkice mogą stać się swoistym przewodnikiem.

Dziś wieczorem, ok. godz. 22.05 rozmowa o książce w studio Radia Kraków w ramach audycji Jolanty Drużyńskiej Koła Kultury. W spotkaniu udział wezmą udział autorka oraz Witold Mrozek – krytyk tańca i jeden z redaktorów publikacji. Rozmowy można również słuchać on line:

http://www.radiokrakow.pl/

Fragmenty książki


Polski Tanztheater?: http://www.dwutygodnik.com/artykul/2607-polski-tanztheater.html

Nowa era tańca: „Balety Conrada Drzewieckiego”:

http://www.taniecpolska.pl/tekst/86

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close