Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością  informujemy, że nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w serii Teatr/Konstelacje ukazała się książka Sobątańczenie. Między choreografią a narracją autorstwa naszej współpracowniczki, Alicji Müller. Poprzez pryzmat przetwarzania autobiografii w tańcu autorka przygląda się w niej choreograficznym strategiom konstruowania cielesnej tożsamości, wychodząc od postaci legendarnego tancerza, Wacława Niżyńskiego, a następnie analizując prace współczesnych twórców tańca – Mikołaja Mikołajczykowi i Rafała Urbackiego. W sposobie potraktowania przez autorkę tematyki autobiografii i osobistych strategii tożsamościowych (motywu wspólnego dla wszystkich przywołanych artystów) pojawiają się odmiennie akcentowane tropy interpretacyjne i metodologiczne – autobiograficzne (Niżyński), autokreacyjne (Mikołajczyk) i sztuki wykluczonych/sztuki angażującej (Urbacki).

 

Jak pisze recenzent książki, dr hab.. Tomasz Kubikowski, „Sobątańczenie to publikacja  krytyczna z mocnym fundamentem teoretycznym – i zapewne udane połączenie tych dwóch żywiołów ujmuje szczególnie. Najbardziej lubię, kiedy tak właśnie używa się teorii teatru: pomysłowo, sprawnie i dyskretnie. Alicja Müller dysponuje bogatym instrumentarium, ale nie obnosi się z nim. Sięga po narzędzia, których w danej chwili potrzebuje, i trafnie przykłada je do konkretnej rzeczywistości artystycznej w całym jej bogactwie, które dzięki nim można lepiej poznać i zrozumieć. Lektura tej publikacji wzmacnia wiarę w wartość teorii”.

Alicja Müller – doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, krytyczka tańca i recenzentka teatralna. Jest redaktorką naczelną Internetowego Magazynu „Teatralia”; jej teksty można znaleźć także w Miesięczniku „Teatr” oraz na portalu taniecPOLSKA.pl. W 2014 roku została laureatką I edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje Teatralne dla Młodego Krytyka. Stale współpracuje z Fundacją Performat oraz z Fundacją Off Camera.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close