Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się publikacja Powrót (do) przyszłości, towarzysząca programowi performatywnemu o tym samym tytule, który był realizowany od kwietnia do października 2016 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Projekt złożony był z czterech odsłon, podczas których każdorazowo prezentowano dwie prace polskich choreografów młodego pokolenia, a następnie odbywały się rozmowy pomiędzy twórcami a artystami wizualnymi, uprawiającymi m.in. sztukę performance oraz kuratorkami i autorkami tekstów o sztuce. Pokazane zostały prace Aleksa Baczyńskiego-Jenkinsa, Przemka Kamińskiego, Ani Nowak, Magdaleny Ptasznik, Agaty Siniarskiej, Kasi Wolińskiej, Marty Ziółek i Marii Zimpel. Zaproszenie do udziału w debatach przyjęli Janusz Bałdyga, Izabella Gustowska, Przemysław Kwiek i Józef Robakowski. Rozmowy prowadziły: Małgorzata Kaźmierczak, Ewa Tatar, Agnieszka Sosnowska i Magdalena Kownacka. Kuratorem projektu był Mateusz Szymanówka.

 

Efektem projektu oraz równoczesnym aneksem do Powrotu (do) przyszłości jest dostępna w wersji cyfrowej oraz w druku (w limitowanym nakładzie) darmowa publikacja. Wydawnictwo było próbą zebrania pytań, towarzyszących spotkaniom w Galerii Sztuki  im. Jana Tarasina i udzielenia odpowiedzi na niektóre z nich. Książka jest podzielona na trzy części. Na pierwszą z nich składają się informacje o pracach prezentowanych w ramach cyklu, dokumentacja fotograficzna, a także udostępnione przez artystów materiały z procesu twórczego: teksty, notatki i rysunki, przybliżające metody poszczególnych artystów oraz język, którego używają do opisu własnej praktyki. W drugiej części znajdują się skrócone zapisy czterech debat, które odbyły się w ramach Powrotu (do) przyszłości. Ostatnia część zawiera teksty Małgorzaty Kaźmierczak, Ewy Tatar, Agnieszki Sosnowskiej i Magdaleny Kownackiej, które zaprosiliśmy do prowadzenia dyskusji w ramach Powrotu (do) przyszłości. W artykułach autorki rozwijają wybrane wątki z rozmów z artystami oraz próbują odpowiedzieć na niektóre z pytań pojawiających się w debatach.

 

Publikację można przeczytać:

http://issuu.com/tarasin/docs/powrotdoprzyszlosci

 

***

 

Projekt Powrót (do) przyszłości
8 spektakli
4 spotkania ze współczesną choreografią i sztuką performance
2 premiery

W ramach projektu Powrót (do) przyszłości w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przyglądamy się historycznym i współczesnym związkom eksperymentalnej choreografii i sztuki performance. Do udziału w debacie na temat specyfiki działań performatywnych oraz kontekstu, w którym rozwijały się w Polsce i za granicą, zaprosiliśmy przedstawicieli młodego pokolenia choreografów oraz artystów i badaczy sztuk wizualnych.

Jak definiować performance? Czy jest powtarzalny? Jak się do niego przygotować? Jakie znaczenie ma jego dokumentacja? Na czym mogłaby polegać jego polityczna skuteczność? Jak performerzy pracują z cielesnością i jej symbolicznym wymiarem? Jak w swojej praktyce wykorzystują czas i przestrzeń? Jaki wpływ na działanie performera ma bezpośrednia obecność widza?

Poprzez wymianę doświadczeń i konfrontację perspektyw chcemy poszukiwać punktów stycznych, linii kontynuacji oraz różnic w myśleniu o tworzeniu performance’u. Naszym celem jest międzypokoleniowa dyskusja o miejscu tego zjawiska w historii sztuki oraz stawianie pytań o jego przyszłość.

Kurator: Mateusz Szymanówka

 

O projekcie:

http://tarasin.pl/powrot-do-przyszlosci/

 

 

Marta Ziółek Black on Black i Magdalena Ptasznik surfing

Ania Nowak Exercising Attention #7 (Ćwiczenie uważności) i Kasia Wolińska Hi Mary

Maria Zimpel What do you really miss? i Alex Baczyński-Jenkins Do gardła

Przemek Kamiński Some Other Things i Agata Siniarska Ślepowidzenie/Blindsight

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close