Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna,  VI edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie się w Klubie ŻAK w dniach 4-16 czerwca 2014 roku (4-8 czerwca – konkurs, 9-16 czerwca  – pokazy festiwalowe)  i przebiegać będzie pod hasłem „SoundSpaceS”. Tegoroczny program został przygotowany z myślą widzach zainteresowanych muzyką i tańcem oraz poszukujących nowych przestrzeni w sztuce. W ramach GFT 2014 zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty, w których ruch, dźwięk i obraz ścierają się ze sobą w niepowtarzalny sposób.

 

Na otwarcie festiwalu 9 czerwca pokazana zostanie produkcja GFT Zrabowali mi składaka, która powstała w ramach projektu „rezydencja/premiera 2014” (z udziałem znakomitego muzyka, Olega Dziewanowskiego). Tego samego dnia odbędzie się również promocja dwóch książek – publikacji Taniec w Europie po 1989. „Communitas” i Inny pod redakcją Joanny Szymajdy oraz książki Pokolenie Solo Anny Królicy.  Obie publikacje przybliżają sytuację polskiego tańca i bezsprzecznie sytuują polskich badaczy i krytyków tańca w czołówce europejskiej i światowej.

 

W ramach festiwalu wystąpi także duet muzyczno-taneczny  Edivaldo Ernesto & Hauschka: An encounter of improvised music & dance. Międzynarodowej sławy pianista i kompozytor Volker Bertelmann aka Hauschka oraz tancerz rodem z Mozambiku, znany między innymi z zespołu Sasha Waltz & Guests spotkają się na scenie Żaka, by odkrywać nowe jakości dźwięku i ruchu zrodzonego z improwizacji. Ich występ będzie klamrą spinającą dwa flagowe projekty Klubu Żak – Dni Muzyki Nowej i Gdański Festiwal Tańca, dedykowaną  będzie fanom energetycznego tańca i wyrafinowanej muzyki.

 

Ciekawie zapowiada się także spektakl Cargo w wykonaniu charyzmatycznego tancerza z Konga – Faustina Linyekuli. Muzykę do spektaklu skomponował wspaniały gitarzysta i kompozytor – Flamme Kapaya (Kongo), który w swoich utworach łączy kongijską muzykę popową z dużą dawką kongijskiego punka, będącego odpowiedzią na panujący kryzys. Równie mocny w wyrazie i ciekawy pod względem tanecznym i muzycznym będzie spektakl There is a name for it w wykonaniu kubańskiej tancerki Judith Sánchez Ruíz i Edivaldo Ernesto z Mozambiku. Natomiast fanów japońskiej prostoty organizatorzy zapraszają  na spektakl Black Swan w wykonaniu Misato Inoue. Minimalizm i emocjonalność tańca artystki w wyrafinowany sposób dialoguje z muzyką Ludovico Einaudiego i Thomasa C Gasa.

 

W programie pojawią się także dwa projekty z Polski, które w ciekawy sposób wpisują się w hasło przewodnie festiwalu. Soulowy spektakl w reżyserii Davida Zambrano i w wykonaniu 10 polskich tancerzy, zatytułowany Soul Project/PL, to seria wirtuozerskich improwizacji solowych. Znane szlagiery i nieznane utwory, do których tancerze wykonują swój taniec tworzą ciekawą przestrzeń spotkania i dialogu sztuki, życia, tańca i muzyki. Natomiast spektakl New(Dis)Order w choreografii Ramony Nagabczyńskiej to taneczno-muzyczny dyskurs na temat sztuki jako strefy wolności i narzędzia buntu. W przedstawieniu nie zabraknie utworów takich wykonawców jak NEU!, Nisennenmondai, Ścianka, Chinawoman, czy David Bowie. Spektakl prezentowany był między innymi na międzynarodowym festiwalu Edinburgh Fringe 2013, gdzie zdobył bardzo dobre recenzje krytyki zagranicznej.

 

Na finał festiwalu zaplanowaliśmy spektakl The Intention w choreografii Adrienne Hart. Pokazowi towarzyszyć będzie projekcja filmu autorstwa Terry’ego Brauna – zdobywcy prestiżowej nagrody BAFTA.

 

Wielbicieli małych form tanecznych organizatorzy zapraszają w dniach 4-8 czerwca  na otwarte pokazy międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest  na solo z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Z roku na rok Konkurs przyciąga coraz większą liczbę tancerzy z całej Europy. W tym roku wpłynęło 71 zgłoszeń z 21 krajów (w tym 17 z Włoch, 13 z Polski, po 5 z Holandii, Grecji, Niemiec, Hiszpanii). Do głównej części konkursu dopuszczonych zostało 35 tancerzy i tancerek, tegorocznego tym 1 tancerka z Gdańska. Jurorami tegorocznego Solo Dance Contest 2014 będą Laurie Uprichard (Francja/USA) – kurator, producent, krytyk, Quaternaire; Ruby Edelmann (Izrael) – choreograf, Dyrektor Artystyczny Machol Shalem Dance House w Jerozolimie; Anna Królica – krytyk tańca, kurator tańca, autorka książki Pokolenie Solo; Włodzimierz Kaczkowski – dyrektor Sceny Współczesnej, organizator Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania; Eryk Makohon – dyrektor Krakowskiego Centrum Choreograficznego, twórca Krakowskiego Teatru Tańca.

 

Jak co roku w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną również premierowe spektakle Trójmiejskiej Korporacji Tańca, które zostały zrealizowane we współpracy z Klubem Żak. Zobaczyć będzie można premiery takich twórców jak: Aurora Lubos, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Teatr W Twojej Głowie (dawniej LipZezRew), Larysa Grabińska.

 

Dodatkowym elementem GFT 2014 jest projekt fotografa od lat dokumentującego żakowskie imprezy, Pawła Wyszomirskiego Zatańcz to miasto, w którym wzięli udział zwycięscy konkursu „rezydencja/premiera 2014” oraz tancerze Trójmiejskiej Korporacji Tańca. Fotografie zostaną zaprezentowane w formie wystawy w Klubie Żak na otwarcie głównej części GFT 2014.

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

 

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Klub ŻAK / 80-266 Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197

Miejska Instytucja Kultury

tel. /  fax: (+48) 58 344 05 73, 58 345 15 90

biuro@klubzak.com.pl ; www.klubzak.com.pl

 

 Więcej:

www.gdanskifestiwaltanca.pl

www.facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close