Wersja do druku

Udostępnij

Zbliża się kolejna, dziewiąta już edycja dorocznych Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Przegląd odbędzie się w tym roku w dniach 10-26 listopada, a obok najnowszych przedstawień Polskiego Baletu Narodowego, można będzie obejrzeć także spektakl Teatru Wielkiego z Łodzi oraz po raz pierwszy w Polsce słynny nowojorski zespół Dance Theatre of Harlem, a na scenie kameralnej – grupę Balletto di Roma.

 

Polski Balet Narodowy rozpocznie festiwal  10, 12 i 14 listopada premierowym przedstawieniem Baletów polskich. To wieczór baletowy oparty na muzyce trzech wybitnych naszych kompozytorów okresu międzywojnia na świeżo interpretowanej scenicznie przez trzech wybijających się polskich choreografów. Robert Bondara sięgnął do Świtezianki Eugeniusz Morawskiego według ballady Mickiewicza, by przedstawić ją po latach zapomnienia wedle współczesnych wyobrażeń. Jacek Tyski podjął się choreografii kompletnie nieznanego w Polsce baletu Aleksandra Tansmana Sextuor, proponując autorski żart baletowy zatytułowany Na pięciolinii.  Z kolei Jacek Przybyłowicz zmierzył się choreograficznie z przepięknym II Koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego, eksponując na scenie niemal wszystkich najlepszych tancerzy zespołu.

 

Pomimo przygotowań tego nowego przedstawienia Polski Balet Narodowy zaprosi także podczas festiwalu na swój porywający widownię wieczór Chopiniana/Bolero/Chroma (21 i 22 listopada)  oraz na Jezioro łabędzie (24-26 listopada) w nowej wersji inscenizacyjnej Krzysztofa Pastora, które bije rekordy popularności.

 

Ciekawym dla publiczności nurtem przeglądu będzie szeroka prezentacja choreografii amerykańskiej. I to począwszy od klasycznej już choreografii matki amerykańskiego baletu nowoczesnego Marthy Graham do Święta wiosny Strawińskiego, które przywozi do Warszawy zespół Teatru Wielkiego z Łodzi, dopełniając swój gościnny spektakl Krzesanym Wojciecha Kilara w choreografii Henryka Konwińskiego (19 listopada). Ale prawdziwą eksplozją nowości choreograficznych zza oceanu będą występy znakomitego afroamerykańskiego zespołu Dance Theatre of Harlem z Nowego Jorku (16 i 17 listopada ), który w dwóch różnych programowo wieczorach przedstawi aż osiem rozmaitych biletów, a ich choreografowie to: Robert Garland, Darrell Grand Moultrie, Dianne McIntyre, Ulysses Dove i klasyk amerykańskiego tańca współczesnego José Limón.

 

Sponsorem występów gościnnych zespołu Dance Theatre of Harlem jest firma Siemens.

https://www.siemens.com/pl/pl/home.html

 

Partnerem natomiast Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki.

https://pl.usembassy.gov/pl/

 

 

Ciekawostką tegorocznego festiwalu będzie też z pewnością wizyta włoskiej grupy Balletto di Roma ze współczesną wersją choreograficzną znanego romantycznego baletu Giselle, którą przygotowali tam dwaj choreografowie Chris Haring i Itamar Serussi Sahar (15 listopada). Każdy więc znajdzie w programie tegorocznego festiwalu coś dla siebie. Jedyny problem to ten, by niczego nie przegapić.

 

Więcej informacji na stronie: http://teatrwielki.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close