Do 11 listopada potrwa 28. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. W tegorocznym wydarzeniu na scenach Centrum Kultury w Lublinie, Teatru Starego, Centrum Spotkania Kultur i w Galerii Labirynt wystąpią artyści z Holandii, Białorusi, Niemiec, Austrii, Czech, Francji, Belgii, Ukrainy i Polski.

Wersja do druku

Udostępnij

MSTT to festiwal od początku istnienia zorientowany na prezentację najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy. W ramach MSTT regularnie pojawiają się w Lublinie zarówno artyści z ogromnym dorobkiem w dziedzinie tańca, światowej sławy kompanie i zespoły, jak m.in. Tanztheater Wuppertal Pina Bausch czy Batsheva Dance Company, ale także przedstawiciele środowisk awangardowych, działający niekiedy na pograniczu sztuk performatywnych, artyści debiutujący oraz wyznaczający nowe trendy w sztuce tańca, jak np. reprezentanci Europejskiej Sieci Tańca AEROWAVES. Prezentowane na Festiwalu projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne mają często charakter interdyscyplinarny i promują szerokie definiowanie tańca, jako sztuki jednocześnie elitarnej i egalitarnej.

Również tegoroczny program 28. MSTT wypełnią występy wyjątkowych artystów na scenach Centrum Kultury w Lublinie, Teatru Starego, Centrum Spotkania Kultur i w Galerii Labirynt.

Dwie kompanie reprezentują sceną holenderską: mistrzowski INTRODANS ze swoim najnowszym repertuarem pt. HEROES, będący 4-częściowym wieczorem choreografii autorstwa takich twórców, jak Robert Battle, duet Paul Lightfoot i Sol Leon, Inbal Pinto oraz Regina van Berkel, oczywiście na Scenie Operowej CSK, a także VANDEUTEKOM Collective, któremu przewodzi Patricia van Deutekom i którego tancerką jest znana już lubelskiej widowni Anna Mikuła.

Przedstawicielami sieci AEROWAVES, której Lubelski Teatr Tańca – organizator MSTT – jest wieloletnim partnerem, będą Yotam Peled and the Free Radicals z Niemiec oraz Benjamin Kahn z zespołem reprezentujący Belgię i Francję.

Ukraińscy artyści pojawią się w projektach międzynarodowych: we współpracy z Czechami zaprezentuje się Yana Reutova, pracująca obecnie w Pradze, a Daria Koval zatańczy obsypane nagrodami solo w choreografii Macieja Kuźmińskiego.

Hygin Delimat, polski artysta związany ze środowiskami tańca w Austrii i Holandii, poprowadzi tygodniowe „ChoreoLABoratorium”, w którym wezmą udział studenci z Holandii (Akademia Fontys w Tilburgu) i Polski (Akademie Muzyczne w Łodzi i Katowicach) oraz performerzy i freelancerzy z Lublina. Ponadto zobaczymy House Beating autorstwa Hygina Delimata we współpracy z austriackimi artystami Anną Marią Chlebus, Volandem Szekely i Eliasem Choi-Buttingerem.

Inna Aslamowa (Białoruś) z zespołem powróci do Lublina ze spektaklem Whispering the sun w nowej odsłonie, a we współpracy z Teatrem Starym wraz z pierwszym dniem Festiwalu rozpoczniemy nowy cykl spotkań z dojrzałym pokoleniem ludzi tańca w Polsce, który zapoczątkujemy z Ewą Wycichowską w spektaklu Sybillewo, Pauliną Wycichowską w spektaklu Gorgona i Ryszardem Kalinowskim w spektaklu Ostatnie solo K.

Głos młodszego pokolenia choreografów wybrzmi w ramach modułu „Młoda Polska”, który w tym roku reprezentować będą: Jakub Mędrzycki, Izabela Zawadzka, Berenika Woś, Natalia Drozd, Agnieszka Sikorska i Anastasiya Yembulayeva.

Dzięki wsparciu uzyskanemu z Programu KPO szereg wydarzeń festiwalowych będzie obecnych w Internecie w ramach projektu „MSTT w globalnej sieci”. Rozmowy, foto i wideo relacje, minireportaże i forum opinii będą dostępne w trakcie i po Festiwalu. Zachęcamy Państwa do aktywnego śledzenia internetowej rzeczywistości festiwalowej i włączania się w tworzenie wirtualnej społeczności ludzi tańca.

28. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.

Program 28. edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie

4 listopada 2024 (poniedziałek)

19.00 Teatr Stary
Ostatnie solo K.  Ryszard Kalinowski / Lubelski Teatr Tańca (Polska) 45 min
20.00 Spotkanie z artystą

5 listopada 2024 (wtorek)

19.00 Teatr Stary
Double bill: Gorgona Paulina Wycichowska (Polska) / Sybillewo Ewa Wycichowska (Polska) 60 min
20.15 Spotkanie z artystkami

6 listopada 2024 (środa)

19.00 Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
Zaklinanie słońca Plastforma Project (Białoruś / Polska ) 70 min
20.30 Spotkanie z artystami

7 listopada 2024 (czwartek)

12.00 Liceum Ogólnokształcące
Where the Boys Are Yotam Peled and the Free Radicals (Niemcy) 40 min
13.00 Spotkanie z artystami

19.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa
HEROS – wieczór w czterech aktach: Sh-Boom!, Three, Boulevard of Broken Dreams, Daily Hero Introdans (Holandia) 100 min (z przerwą)

8 listopada 2024 (piątek)

12.00 Liceum Ogólnokształcące
Where the Boys Are Yotam Peled and the Free Radicals (Niemcy) 40 min
13.00 Spotkanie z artystami

19.00 Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
Double bill: Рух Oпору / Ruch Oporu Maciej Kuźmiński Company (Polska/Ukraina) / étude des hommes Vandeutekom Collective (Holandia) 45 min
20.00 Spotkanie z artystami

9 listopada 2024 (sobota)

17.00 Galeria Labirynt
Bridges / Mosty: choreoLAB Hygine Delimat & uczestnicy LAB-u (Austria/Polska/ Holandia) 60 min

19.00 Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
Together Alone: Lost – Invisible Traces Yana Reutova (Czechy) 40 min
20.00 Spotkanie z artystami

10 listopada 2024 (niedziela)

16.00 Centrum Kultury w Lublinie, Kino
MOV(I)E Flow II: Polish Dance Film Showcase & Mentoring (Polska) – projekcja etiud filmowych oraz spotkanie z autorami, 90 min

19.00 Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
Bless the Sound that Saved a Witch like me Benjamin Kahn (Francja/Belgia) 40 min
20.00 Spotkanie z artystami

11 listopada 2024 (poniedziałek)

17.00 Galeria Labirynt
House beating Body Architects (Austria/Polska) 60 min

19.00 Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
Młoda Generacja, 60 min
Jakub Mędrzycki Moving Lands
Izabela Zawadzka Ni to baba, ni to chłop
Berenika Woś … i od początku
Natalia Drozd Body’s archive
Agnieszka Sikorska Nie miejsce lecz stan
Anastasiya Yembulayeva Przestrzeń, czas, świadomość, miłość i zainteresowanie

4-9 listopada 2024 Galeria Labirynt
„Bridges / Mosty: choreoLAB” – prowadzenie: Hygin Delimat
Coaching z udziałem studentów z Akademii Muzycznej w Łodzi, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Sztuki Fontys w Tilburgu, artystów z Fundacji Sztukmistrze.

9-10 listopada 2024 Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Sala Baletowa
Masterclass – prowadzenie: Marlena Wolfe, Introdans

9-11 listopada 2024 Centrum Kultury w Lublinie / Sale prób
Warsztaty tańca współczesnego:
Poziom początkujący – prowadzenie: Patricia van Deutekom, Yana Reutova, Jakub Mędrzycki
Poziom średnio zaawansowany i zaawansowany – prowadzenie: Patricia van Deutekom, Yotam Peled, Benjamin Kahn

Bilety:

30-50 zł za spektakle w CK, Teatrze Starym i Galerii Labirynt
100-150 zł za spektakle w Sali Operowej CSK
Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Peowiaków 12 oraz na mstt.pl i ck.lublin.pl

Więcej na stronie https://mstt.pl/

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close