Wersja do druku

Udostępnij

Kultowy punkt kulturalnego kalendarza Łodzi po raz dwudziesty trzeci przyciągnie miłośników tańca. Maj pod znakiem Łódzkich Spotkań Baletowych już niebawem.

 

Okolice Teatru Wielkiego w Łodzi są placem budowy. Można śmiało stwierdzić, że metamorfoza miasta odbywa się od korzeni. Idzie nowe. Czy podczas XXIII Łódzkich Spotkań Baletowych także? Organizatorzy zapewniają, że tak.

Spotkania zapraszają do obejrzenia sześciu przedstawień, podczas których będzie szansa zobaczyć perfekcyjne wykonawstwo i twórczość na najwyższym poziomie artystycznym.

 

Inauguracja tradycyjnie będzie należała do gospodarza, który otworzy imprezę choreografią Giorgio Madii  – Chopin wymarzony (Chopin Imaginaire). Dwadzieścia osiem utworów Fryderyka Chopina (wykonywanych na żywo) stało się kanwą do stworzenia takiej samej ilości miniatur tanecznych będących próbą uchwycenia stanów ducha i krajobrazu emocjonalnego muzyki. Tworzą one cykl bez ciągłości linearnej, wykonany w technice neoklasycznej.

 

Kolejnych pięć zagranicznych propozycji programowych (prezentowanych dwukrotnie) otwiera niekwestionowana gwiazda światowego tańca Sylvie Guillem, która zaprezentuje polskiej publiczności pożegnalny program na koniec swojej kariery scenicznej, zatytułowany Life in Progress. Pamiętając jej zjawiskowy występ z Russellem Maliphantem sprzed czterech lat, możliwość spotkania się z taką jakością ruchową i artystyczną raz jeszcze (i zapewne ostatni) wydaje się po prostu konieczna. Dodatkowo, zestaw prezentowanych choreografii obejmuje dzieła najwybitniejszych twórców tańca. Oprócz wspomnianego Russella Maliphanta, Guillem wystąpi w pracach Matsa Eka, Williama Forsythe’a i Akrama Khana.

 

Men in Motion Ivana Putrova (premiera: 2012) to widowisko podejmujące temat zmiany, jakiej w historii tańca ulegała rola mężczyzny. Zestawienie choreografii klasycznych z tymi, które dokonały swoistego przełomu, stworzyć ma spójną całość ukazującą dynamikę podjętego tematu. Zobaczymy prace m.in. Fokina, Niżyńskiego, Balanchine’a, Bourne’a., Bordina w wykonaniu reprezentantów renomowanych europejskich zespołów baletowych.

 

Kolejna propozycja stanowi również odwołanie do historii, ale tym razem punktem centralnym staje się kultowe dzieło – Jezioro łabędzie. Lac w choreografii Jeana Christophe’a Maillota (wykonanie: Les Ballets de Monte Carlo), to alegoryczna opowieść o ścieraniu się przeciwieństw, zmaganiach dobra ze złem. Choreograf podjął się próby adaptacji znanej historii na grunt współczesności i wypływających z niej pytań. Libretto jest jedynie źródłem inspiracji, natomiast muzyka Piotra Czajkowskiego pozostaje w pierwotnym kształcie.

 

Rising w wykonaniu Phoenix Ballet to cykl odrębnych choreografii prezentujących osiągnięcie twórcze tego amerykańskiego zespołu począwszy od pierwszej premiery w 2014 roku. Autorami czterech niezależnych choreografii są Sławomir Woźniak (były tancerz Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Wielkiego Opery Narodowej), Francisco Gella, Albert Blaise Cattafi i Ricky M. Palomino.

 

Program Spotkań zamknie Gala włoskiego Teatro alla Scala, którego dorobek datuje się od 1778 roku. Widz ceniący prawdziwie klasyczny repertuar zobaczy choreografie twórców takich, jak Michaił Fokin, Marius Petipa, Agrypina Waganowa i innych. Co warto zaznaczyć, solistka zespołu Nicoletta Manni uznawana jest za wschodzącą gwiazdę tańca i jej obecność na końcu XXIII Łódzkich Spotkań Baletowych ma stać się odpowiedzią na wiadomość o zakończeniu kariery Sylvie Guillem. Organizatorzy tym sposobem wiążą z talentem młodej tancerki nadzieje na nowy rozdział w historii światowych osobowości tanecznych.

 

Opracowała: Marta Kula

 

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe

9-31 maja 2015

Teatr Wielki w Łodzi

www.operalodz.com

(bilety w sprzedaży internetowej do nabycia z 20% rabatem)

 

Więcej informacji: http://www.operalodz.com/lsb

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close