Wersja do druku

Udostępnij

W przestrzeni Nowego Teatru w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16) trwa projekt Performing Europe, stawiający pytania o znaczenie tańca. We wtorek 11 lipca Fundacja Ciało/Umysł zainaugurowała  pierwszy sezon dużego czteroletniego projektu Performing Europe 2020, realizowanego jednocześnie w 10 krajach Europy oraz w Libanie. – Ma on na celu zwrócić uwagę na teatr jako główne miejscem spotkań i wymiany doświadczeń, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce – mówi Edyta Kozak, kurator projektu.

 

W Performing Europe 2020 bierze udział 36 artystów ze Starego Kontynentu i Świata Arabskiego. Różni ich doświadczenie, estetyka, stosowane praktyki i techniki, kontekst, w jakim pracują oraz moment kariery, w którym się znajdują. – Łączy ich zainteresowanie rzeczywistością społeczną i polityczną, chęć przeniesienia radykalnych zmian zachodzących w naszych społeczeństwach na scenę, potrzeba odzwierciedlenia codziennej polityki i abstrakcyjnych tematów, chęć przedstawiania kontekstów międzynarodowych i dotarcia do widzów w całej Europie – opowiada Edyta Kozak. W grupie wybranych artystów znalazło się czterech polskich twórców: Wojtek Blecharz, Marta Górnicka, Ramona Nagabczynska, Karol Tymiński.

 

Znaczenie tańca

Już w lipcu zobaczyć można pierwsze efekty pracy wybranych artystów. W ramach PERFORMING EUROPE sezon 1  Wojtek Blecharz – kompozytor, oboista, wykonawca muzyki dawnej – odbywa rezydencję artystyczną, podczas której przygotowuje operę-instalację. Autor burzy w niej tradycyjny model odbioru muzyki, oparty na siedzeniu, słuchaniu i oglądaniu, wykorzystując m.in. maty do jogi i poduszki. – „Body-Opera” dedykowana jest publiczności, bada związki między ludzkim ciałem i tym, jak dźwięk odbieramy, przypominając nam o jego fizycznej naturze – mówi Edyta Kozak. Premiera opery odbędzie się 16 i 17 lipca na Dużej Scenie Nowego Teatru. 17 lipca Wojtek Blecharz będzie również oprowadzać zainteresowanych po instalacji.

 

W lipcu fundacja zaprasza także na warsztaty prowadzone przez Ramonę Nagabczyńską, tancerkę i choreografkę, współzałożycielkę Centrum w Ruchu. W spektaklu More (Morus/Więcej) bada ona ograniczenia i możliwości ciała, korzystając m.in. ze stylistyki kolażu, horrorów klasy B, beatboxu, a główną strategią twórczą ustanowiła powtórzenie, odbicie i symetrię. 17 lipca w ramach PERFORMING EUROPE sezon 1 będzie można zobaczyć artystkę przy pracy w Nowym Teatrze – zaprezentuje pokaz work in progress, a także poprowadzi warsztat, którego uczestnicy poznają narzędzia choreograficzne, stosowane podczas procesu tworzenia nowego spektaklu.

 

W lipcu w foyer Nowego Teatru powstanie Kiosk w Ruchu (11-14 oraz 16-17 lipca) – interaktywna instalacja artystyczna, która ma skłaniać do stawiania pytań i szukania odpowiedzi o znaczenie tańca i jego miejsce we współczesnej kulturze. Złożą się na nią spotkania, gry choreograficzne, warsztaty oraz mini mediateka z filmami i książkami. Może tu przyjść każdy i działać samodzielnie lub skorzystać z mapy.

 

Na wszystkie wydarzenia PERFORMING EUROPE: sezon 1 wstęp wolny, obowiązują zapisy: abc@cialoumysl.pl. Liczba miejsc ograniczona. Kolejne przedsięwzięcia w ramach pierwszego sezonu „Performing Europe 2020” na przełomie września i października.

 

Informacje o wydarzeniach lipcowych w Nowym Teatrze:

 

 11- 12, 16-17 lipca w  godz. 18.00 – 20.00 oraz  13 -14 lipca w godz. 11.00 – 13.00:

Kiosk w Ruchu  – interaktywna instalacja edukacyjna 

 

17 lipca godz. 16.30:

Wojtek Blecharz: Body-Opera – oprowadzanie po instalacji

 

16-17 lipca godz. 19.00:

Wojtek Blecharz: Body-Opera – opero-instalacja

 

17 lipca godz. 18.00:

Ramona Nagabczyńska:  More (Morus/Więcej) – pokaz work in progress

 

17 lipca  w godz. 11.00-14.00:

Ramona Nagabczyńska i Magda Jędra – warsztaty

 

Projekt PERFORMING EUROPE sezon 1

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator:  Nowy Teatr

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, Aktivist, taniecPOLSKA.pl, Warszawa.pl, Mowianamiescie.pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

 

Więcej informacji o wydarzeniach na: www.cialoumysl.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close