Wersja do druku

Udostępnij

GAK Plama i GAK Winda 16 kwietnia o godz. 19.00 zapraszają na premierę performansu Rozluźnienie. Pokaz odbędzie się na kanałach mediów społecznościowych GAK Plamy i GAK Windy.

Będzie to spotkanie trójki artystów: tancerki i choreografki Katarzyny Chmielewskiej, muzyka Radosława Dudy oraz artysty sztuk audiowizualnych Radosława Deruby – VJ-a DERUBA.

 

Rozluźnienie jest kontynuacją akcji performatywnej Napięcie, której premiera odbyła się w Plamie GAK 21 stycznia 2021 roku.

 

Artyści postanowili ponownie się spotkać i odnieść do obecnej rzeczywistości pandemicznej, w której zależności międzyludzkie są często trudne i napięte. Roczna separacja społeczna wyzwoliła w twórcach chęć stworzenia performansu jako lekarstwa na otaczającą rzeczywistość. To pewien rodzaj mantry artystycznej, który pozwoli choć na chwilę oderwać się, rozluźnić poprzez obcowanie ze sztuką.

 

W trakcie performansu twórcy będą wzajemnie na siebie oddziaływać w sposób konkretny i bezpośredni. Scenografią będzie instalacja generatywna, dzięki której ruch sceniczny w czasie rzeczywistym przekłada się na to, co widzimy na ekranie.

 

Czy te wzajemne zależności, przenikanie się obrazu, dźwięku i ruchu doprowadzą do rozluźnienia?

 

 

Katarzyna Chmielewska – założycielka i dyrektor artystyczna Teatru Dada, choreografka, tancerka, nauczycielka tańca; laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli (1997-98). Od 1993 roku współtworzy wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw; związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie regularnie tworzy i prezentuje swoje spektakle. Działając od początku jako kolektyw twórczy, stworzyli dotąd blisko 50 przedstawień, współpracując na stałe z kilkunastoma artystami z Polski, Europy i ze świata. W Teatrze Dada w ramach swej pracy artystycznej prowadzi lekcje z techniki tańca współczesnego i improwizacji, realizuje autorskie choreografie. Regularnie współpracuje też jako choreograf z innymi reżyserami w Polsce przy realizacji licznych spektakli w teatrach dramatycznych. Uczestniczy również w międzynarodowych projektach i warsztatach. Współpracuje z kolektywem artystycznym Shifts Art in Movement z Berlina, założonym przez Malgven Gerbes i Davida Brandstättera, w latach 2014-16 występowała w spektaklach Festina Lente oraz Air. Z Teatrem Dada występowała dotychczas w wielu krajach na całym świecie, m.in. na Festival d’Avignon (Avignon, Francja), La MaMa Theatre i Danspace (Nowy Jork, USA), Live Arts Festival (Filadelfia, USA), Sammukh NSD (Nowe Delhi, Indie), Sishir Mancha NSD (Kalkuta, Indie), The Rang Rajasthan Festival (Jaipur, Indie), Beijing Fringe Festival (Pekin, Chiny), SIDance Seoul International Dance Festival (Seul i Busan, Korea Płd.).

 

Radosław Duda – kompozytor, producent i multiinstrumentalista wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Twórca muzyki do wielu spektakli teatralnych. Komponował do przedstawień Marcina Wierzchowskiego, Julii Holewińskiej, Atsushiego Takenouchi, Agaty Biziuk, Katarzyny Chmielewskiej, Kuby Kowalskiego, Michała Sieczkowskiego, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Bartosza Frąckowiaka. Autor oprawy dźwiękowej do pracy Mikołaja Długosza prezentowanej w ramach wystawy Betonowe dziedzictwo. Od Le Corbusiera do blokersów (CSW, Warszawa 2007). Otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu Good Night Cowboy na XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2015). Występował na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. w Indiach, Japonii, Gruzji, Ukrainie, Niemczech i Belgii oraz na Unsound Festival, Open’er Festival, OFF Festival, Audioriver.

 

Radosław Deruba – VJ, performer wizualny, autor teledysków, autorskich wizualizacji, wykonawca wizualizacji generatywnych. Swoje prace prezentował na licznych koncertach i wystawach indywidualnych na całym świecie, m.in. w Centro Nacional de las Artes w Meksyku, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Parlamencie Europejskim, TVP Kultura, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Brancaleone w Rzymie, Audioriver Festival, Tauron Nowa Muzyka Festival, Interference Festival, Pałacu Królewskim w Warszawie, Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, Festiwalu Circle of Light w Moskwie, Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, Toruniu I Warszawie, Intro Festival czy w Loophole w Berlinie. Zwycięzca Grand Prix na Biennale WRO 2017 Draft Systems jako projekt INFER oraz Festiwalu Videozone 2015 na najlepsze wizualizacje. Finalista festiwali wizualnych : Polish Graphic Design Awards 2018, inSPIRACJE 2014, LPM 2013 Mexico, LPM 2013 Rome, Videozone 2012 i 2013, IN & OUT 2012. Pomysłodawca I koordynator Międzynarodowego VJ Battle na Interference Festival. Od 2008 roku prowadzący warsztaty i zajęcia z zakresu animacji I wizualizacji. Rezydent klubów Sfinks 700, Redlight i B90.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close