Wersja do druku

Udostępnij

W piątek i sobotę 8 i 9 lutego o godz. 20.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi zobaczymy premierę spektaklu Tomasza Ciesielskiego Karaoke, przygotowanego, jak zapowiadają twórcy, w ścisłej choreograficznej współpracy z występującymi w nim performerkami: Liwią Bargieł, Emilią Biskupik i Agnieszką Janicką. Karaoke to artystyczna próba wykorzystania mechanizmu popularnej japońskiej zabawy do skomentowania kondycji współczesnego człowieka. Punktem wyjścia dla autorów były nie tyle popularne utwory wokalne, co różnorodne formy performansów – politycznych, społecznych i popkulturowych – traktowanych jako źródła kodów tożsamościowych zamkniętych w obrazach. W dialogu z nimi tancerki spróbują rozpoznać, z czego i jak zbudowana jest ich własna. Czy z masowo reprodukowanych, często opresyjnych wzorców są w stanie wypreparować kobiecą tożsamość?

 

Spektakl jest taneczną wersją karaoke, artystyczną próbą wykorzystania mechanizmu japońskiej zabawy do skomentowania kondycji współczesnego człowieka. Jego codzienność zdaje się rozpływać w naśladowaniu, powtarzaniu, zastępowaniu siebie za każdym razem jeszcze ciekawszą wersją kogoś innego. Jak pisze Dubravka Ugrešić, karaoke daje możliwości transformacji, metamorfozy i teleportacji (…), pozwala na ucieczkę od autentycznego ja. JA stało się nudne i należy do innej kultury. Kultura narcyzmu zmutowała się w kulturę karaoke.

 

Punktem wyjścia dla twórców są nie tyle popularne utwory wokalne, co różnorodne formy performansów – politycznych, społecznych i popkulturowych – traktowanych jako źródła kodów tożsamościowych zamkniętych w obrazach. W dialogu z nimi tancerki spróbują rozpoznać z czego i jak zbudowana jest ich własna. Czy z masowo reprodukowanych, często opresyjnych wzorców są w stanie wypreparować kobiecą tożsamość?

 

Spektakl Tomasza Ciesielskiego

Choreografia stworzona w ścisłej współpracy z performerkami: Liwią Bargieł, Emilią Biskupik, Agnieszką Janicką

Muzyka: Paweł Odorowicz i Joanna Chmielecka

Projekcje: Justyna Jakóbowska 

Współpraca dramaturgiczna: Marta Olejniczak 

Projekt kostiumów: DK Damian Kretschmer 

Wykonanie kostiumów: ADA fashion Beata Bielak

Reżyseria światła: Tomasz Krukowski

Partnerzy: Fabryka Sztuki w Łodzi, Stowaryszenie Teatralne CHOREA

 

Projekt dofinansowano w ramach programu Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi 2018.

 

Bilety: 15-25 zł 

 

System rezerwacji biletów na spektakl prowadzi Teatr CHOREA, od poniedziałku do piątku, w godzinach: 12.00-18.00 teatrchorea@gmail.com lub pod nr tel.: +48 506 103 207 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close