Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna jubileuszowa X edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie w dniach 8 – 17 czerwca 2018 w Klubie Żak. W programie Festiwalu znajdą się spektakle z Polski, Finlandii, Węgier i Hiszpanii. Młodzi polscy tancerze specjalnie na Festiwal przygotowali nowe spektakle, premiery odbędą się także w ramach międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest. Warto przypomnieć, że w ramach konkursu także publiczność festiwalowa przyznaje swoją nagrodę. Dla tancerzy organizatorzy przygotowali warsztaty, nie zabraknie też  przedstawienia dla dzieci.

 

Powroty

 

Z okazji 10. rocznicy Festiwalu, na otwarcie zaprezentowane zostaną dwa spektakle artystów, którzy współtworzyli trójmiejskie środowisko tańca współczesnego w latach 90.: Wojciecha Mochnieja i Magdaleny Reiter. Wojciech Mochniej współtworzył Gdański Teatr Tańca (ówcześnie rezydujący w Klubie Żak), który był wówczas obok Teatru Dada von Bzdülöw prawdziwym inkubatorem tanecznych talentów. To GTT był pomysłodawcą Dance EXplosions. Dzisiaj Wojciech Mochniej wraz z Melissą Monteros prowadzą w Kanadzie W&M Physical Theatre, którego przedstawienia w przeszłości gościliśmy w Żaku. Na Gdańskim Festiwalu Tańca Wojciech Mochniej zaprezentuje pełen rozmachu, wieloobsadowy spektakl We_Selle z udziałem polskich tancerzy. Magdalena Reiter przez wiele lat współtworzyła Teatr Dada von Bzdülöw, a obecnie mieszka i pracuje w Lublanie w Słowenii, tworząc tam autorski teatr tańca, który także kilkakrotnie prezentowała na poprzednich edycjach GFT. To jej spektakl otworzy  X Gdański Festiwal Tańca. 8 czerwca zaprezentuje poetycki, liryczny duet z Milanem Tomášikiem Solo for Two Voices.

 

Międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest

 

Po raz dziewiąty odbędzie się międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest. W tym roku zgłosiło się 173 tancerzy z całego świata. Wśród aplikujących znaleźli się laureaci zarówno polskich, jak i zagranicznych prestiżowych konkursów tańca współczesnego. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 35 tancerzy, których będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: Bojana Cvejić (Serbia/Belgia), doktor filozofii, autorka licznych książek, w tym napisanej wspólnie z Anną Teresą De Keersmaeker Drumming & Rain: A Choreographer’s Score; Palle Granhøj (Dania), tancerz i choreograf, twórca obstruction technique; Anastasio Koukoutas (Grecja) pisarz, wykładowca historii tańca i asystent reżysera; Inbal Pinto (Izrael), nagradzana choreografka i scenografka, była tancerka Batsheva Dance Company, oraz Ewa Wycichowska (Polska), kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, była dyrektor Polskiego Teatru Tańca. W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury: I nagroda – 3.000 EUR, II nagroda – 2.000 euro i III nagroda – 1.000 euro oraz Nagrodę Publiczności. Konkurs odbędzie się w dniach 11-15 czerwca (od poniedziałku do piątku).

 

Premiery młodych

 

W ramach kolejnej edycji projektu Rezydencja/Premiera w tym roku do współpracy zaproszono tancerzy z Polski oraz uczestników poprzednich edycji Solo Dance Contest. Pod okiem mentorów (wybitnych choreografów) doskonalili swój taneczny warsztat i przygotowali własne spektakle. W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane dwie premiery. Drużyna B (Body Building) to spektakl zainspirowany superbohaterami oraz kinem akcji lat 80. W wymagające fizycznie rolę wcielą się tancerze wywodzący się z kultury hip-hopu, tworzący w Austrii: Hygin Delimat, Łukasz Czapski, Marcin Denkiewicz i Voland Szekely. Opiekę artystyczną sprawuje nad nimi Athanasia Kanellopoulou. W  Poniżej poziomu morza artyści tańczący na co dzień w Operze Bałtyckiej zmierzą się z tematem depresji. Sayaka Haruna-Kondracka, Agnieszka Wojciechowska i Bartosz Kondracki będą tworzyli pod okiem Joshuy Montena  z USA.

 

Polska Scena Tańca

 

W ramach prezentacji sceny polskiej odbędzie się pokaz najnowszej produkcji Krakowskiego Teatru Tańca. My|Wy to spektakl bazujący na polskiej kulturze ludowej, zarówno w warstwie ruchowej jak i muzycznej. Przetwarzając narodowe tradycje przez pryzmat nastrojów społecznych, zadaje pytanie o specyfikę polskiej wspólnotowości.

 

„Spektakl My|Wyto próba dialogu z tym, co jego twórczyniom i twórcom wydaje się konstytutywne dla nadwiślańskiej wspólnoty, która staje się ciekawsza – zarówno choreograficznie, jak i dramaturgicznie – jeśli spojrzy się na nią jako na opowieść nie tyle o Polsce, ile o mechanizmach działania samej idei communitas. Co ciekawe, w takiej perspektywie polska technika tańca współczesnego, (…) okazuje się dobrym narzędziem do opowiadania o świecie i tworzenia uniwersalnych narracji, niekoniecznie o Polakach.”

Alicja Müller, taniecPOLSKA.pl , 24 stycznia.2018

 

Podczas jubileuszowej edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca nie mogło zabraknąć teatru  Dada von Bzdülöw, który w ubiegłym roku obchodził swoje 25-lecie. W wykonaniu tancerzy Dady zobaczymy spektakl Dzisiaj, wszystko. Łukasz Rudziński (trojmiasto.pl) pisał:  „Choć przekaz werbalny został zredukowany do minimum, a ruch jest dość hermetyczny, nietrudno wskazać punkt, w jakim znajdują się obecnie twórcy Dady. To świadoma, refleksyjna dojrzałość artystów, którzy świadomi są przemijania (sugestywna finałowa scena «wygaszania» tańca) i własnych ograniczeń, ale nie patrzą wstec, by rozpamiętywać minione, tylko cieszą się tym, co mają obecnie. Choć gdzieś w tym wszystkim pobrzmiewają słowa Eklezjastesa i nieuchronność końca, Dada przygotowała spektakl-afirmację życia, gloryfikację «tu i teraz».”

Teatry zagraniczne

 

Dni weekendowe wypełnią prezentacje spektakli zagranicznych teatrów tańca. Dreams of Replay Susanny Leinonen z Finlandii to spektakl minimalistyczny: proste światło i autorska muzyka są tłem dla niezwykle precyzyjnej choreografii.

 

„Każdy ruch, od czubków palców po detale pozycji został przemyślany i wypracowany. Piątka artystów tworzy wirtuozerski skład, w którym każdy tancerz jest jednocześnie skupiony i daje miejsce innym. Charakterystyczny dla Leinonen styl bazujący na balecie, żyje w ich tańcu, jednocześnie kontrolowany i pełen energii.” (A. Alku / Demokraatti , 11 września 2017)

 

Młoda hiszpańska choreografka Lali Ayguadé zaprosiła do swojego spektaklu Kokoro czwórkę artystów, z których każdy wyróżnia się językiem ruchu i ciekawą osobowością. Wspólnie tworzą niezwykle sugestywny, teatralny obraz ciągłej transformacji ciała i duszy. Jak pisała Marta Cervera (El Periodico): „Urodzić się, uczyć, kochać, nienawidzić, starzeć – ciągła transformacja ciała i duszy to inspiracja tej świetnej choreografii. Czwórka tancerzy pochodzących z różnych światów, od hip-hopu i cyrku do tańca współczesnego, z wielką siłą interpretuje malowniczy wszechświat Lali Ayguadé.”

 

Spektakl Waiting for Schrödinger węgierskiego zespołu Timothy and the Things jest pełnym gagów, autoironicznym przedstawieniem, które rozśmieszy do łez każdego amatora tańca współczesnego:

„Szukają prostych, banalnych obrazów, a te obrazy pękają jak balony gagów, latają w powietrzu, w górę i w dół, w górę i w dół. Są wciągane bez żadnego pardonu na scenę, nie trafiają, wpadają w dziury. Tancerze, podobnie jak klauni, są żonglerami, ich kroki i ruchy są lekkie. Pozostawiają miękkie ślady w przestrzeni.” (Zsuzsa Komjáthy)

 

Od kilku lat staramy się zadbać o najmłodszą publiczność teatru tańca. W tym roku organizatorzy ponownie zaprosili hiszpański zespół Da.Te Danza, który dwa lata temu oczarował trójmiejską widownię spektaklem Rio de Luna. Tytuł najnowszej produkcji – Akari – oznacza po japońsku światło. „Tancerzom udaje się wyrazić przez ruch to wewnętrzne światło, które w każdym z nas świeci w specjalny, unikalny sposób.” (Cope Alcoy 28.05.2017)

 

Spektaklom towarzyszą także warsztaty. Dla zaawansowanych i profesjonalnych tancerzy przygotowano dwie propozycje: masterclass obstruction technique prowadzone przez twórcę tej techniki – Palle Granhøj, oraz warsztat Csaby Varga, węgierskiego tancerza, który zdradzi tancerzom tajniki swojego treningu. Dla dzieci w wieku 8-12 lat organizatorzy proponują wprowadzający w świat improwizacji i teatru tańca.

 

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mecenasa Festiwalu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

 

 

PROGRAM

 

8 czerwca, piątek/ otwarcie / dzień powrotów

 

godz.19.00/ Solo for Two Voices / Magdalena Reiter, Milan Tomášik/ Słowenia / 45 min. / polska premiera

 

godz.20.30/ We_Selle / chor. Wojciech Mochniej / wyk: Katarzyna Pawłowska, Katarzyna Kubalska, Monika Witkowska, Daniela Komędera, Wojciech Mochniej, Wojciech Kaproń, Tomasz Ciesielski, Paweł Urbanowicz, Odessa Johntson  / Polska/Kanada / 60  min.

 

9 czerwca, sobota

 

godz.11.00/Akari/ Da.Te Danze / wyk.: Ines Garcia, David Barrera / Hiszpania / spektakl dla dzieci / 45 min. / polska premiera

 

godz.20.00/Dreams of Replay/ Susanna Leinonen Company / wyk.: Tiia Huuskonen, Sara Kovamäki, Liisa Pietikäinen, Elisa Tuovila, Erika Vilander / Finlandia / 60 min. / polska premiera

 

10 czerwca, niedziela

 

godz.19.00/ My|Wy / Krakowski Teatr Tańca / wyk.: Paulina Dziuba, Monika Godek, Paweł Łyskawa, Filip Meyer-Lüters, Magdalena Skowron, Mateusz Ulczok, Katarzyna Węglowska-Jamroz, Katarzyna Żminkowska- Szymańska / 60 min.

 

11 – 14 czerwca  (poniedziałek-czwartek)/ Międzynarodowy Konkurs SOLO DANCE CONTEST

godz.18.00 / pokazy konkursowe

Dzień pierwszy

Dzień drugi

Dzień trzeci

Dzień czwarty

 

14 czerwca, czwartek

godz.20.30/ Drużyna B (Body Building) / wyk.: Łukasz Czapski, Hygin Delimat, Marcin Denkiewicz, Voland Székely / rezydencja/premiera / 45 min. / PREMIERA

 

15 czerwca, piątek

godz.20.30/Poniżej poziomu morza/ wyk.: Bartosz Kondracki, Sayaka Haruna-Kondracka, Agnieszka  Wojciechowska / rezydencja/premiera / 45 min. / PREMIERA

 

15 czerwca, piątek/ Międzynarodowy Konkurs SOLO DANCE CONTEST
godz.18.00/ pokazy finalistów
godz.21.30/ ogłoszenie werdyktu

 

16 czerwca, sobota

godz.18.00/Kokoro/ Lali Ayugadé Company / wykonanie: Anna Calsina Forrellad, Nicolas Ricchini, Sergi Parés, Diego Sinniger de Salas / Hiszpania / 60 min. / polska premiera

 

godz.20.30/ Dzisiaj, wszystko/ Teatr Dada von Bzdülöw / wyk.: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski /60 min.

 

17 czerwca, niedziela

godz.19.00 /Waiting for Schrödinger/ Timothy and the Things / wyk.: Anna Biczók, Emese Cuhorka, Dóra Furulyás, Patrik Kelemen, László Fülöp, Csaba Varga / Węgry / 60 min. / polska premiera

 

 

Pełny program: www.gdanskifestiwaltanca.pl

Aktualności i relacje: facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

 

 

Gdański Festiwal Tańca to jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce i pierwszy w Trójmieście międzynarodowy festiwal tańca na skalę europejską. GFT jest jednocześnie kontynuacją i poszerzeniem formuły festiwalu Gdańska Korporacja Tańca, nawiązuje także do tradycji festiwali i zdarzeń promujących trójmiejskie środowisko taneczne, takich jak Bałtycki Uniwersytet Tańca czy Dance EXplosions.

 

Rok 2002 to narodziny Trójmiejskiej Korporacja Tańca, jako niezależnego zrzeszenia tancerzy i choreografów pracujących w Trójmieście, bądź z niego się wywodzących. Pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku, pod względem  aktywności oraz dużej ilości grup i artystów indywidualnych, Trójmiasto stanowiło wyjątek w polskim krajobrazie teatralno-tanecznym. Z inicjatywy tancerzy, przede wszystkim Leszka Bzdyla oraz Klubu Żak w 2002 roku odbył się po raz pierwszy przegląd twórczości tego niezwykle zróżnicowanego  środowiska tanecznego, właśnie pod nazwą Trójmiejskiej Korporacji Tańca. Z czasem przegląd przyjął formułę festiwalu, ze zmienioną nazwą na Gdańską Korporację Tańca, a na scenie Sali Suwnicowej Żaka pojawiły się teatry z Polski i zagranicy, by ostatecznie w 2009 przyjąć nazwę Gdański Festiwal Tańca. Wtedy też po raz pierwszy częścią Festiwalu był konkurs Baltic Movement Contest na spektakl z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego, który przekształcił się w realizowany do dzisiaj Solo Dance Contest,międzynarodowy konkurs dla tancerzy cieszący się ogromnym zainteresowaniem (rocznie aplikuje ponad 170 tancerzy z całego świata, nawet z odległych rejonów Azji). Na przestrzeni lat kuratorami festiwalu byli tancerze, między innymi: Anna Haracz, Anna Steller, Joanna Czajkowska, Leszek Bzdyl, Katarzyna Pastuszak. Od 2016 roku kuratorkami Festiwalu są Maria Miotk i Agnieszka Fortenbach.

 

 

***

 

 

BILETY/ SPEKTAKLE:

 

Pokazy konkursowe Solo Dance Contest, spektakl dla dzieci:

3 zł – zniżka na KARTĘ TANCERZA

5 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY

10 zł

 

Spektakle w dniach 14 – 15.06.2018 (godz.20.30):

5 zł – zniżka na KARTĘ TANCERZA

10 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY

15 zł – ulgowe* dla uczniów, studentów oraz seniorów

25 zł – zniżka* na KARTĘ DO KULTURY

35 zł

 

Pozostałe spektakle:

10 zł – zniżka na KARTĘ TANCERZA

15 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY

20 zł – ulgowe* dla uczniów, studentów oraz seniorów

30 zł – zniżka* na KARTĘ DO KULTURY

40 zł

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

 

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w. 117

 

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl

. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać (opłacić) w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dany spektakl.

 

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów i karnetów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, miejsca nie są numerowane. Na przedstawieniach obowiązuje zakaz rejestracji i fotografowania profesjonalnym sprzętem.

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, tel. 58 3440573, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl

 

Biuro Festiwalowe: gft@klubzak.com.pl

 i gft2@klubzak.com.pl

 

Akredytacje: pr@klubzak.com.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close