Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 26 grudnia o godz. 17.00 Polski Teatr Tańca zaprasza na swój profil na Facebooku na drugą część rozmównicy pt. Polski Teatr Tańca w czasie, przestrzeni i w ludziach. Rozmowa będzie dotyczyła tego, jak powstawała nowa, samodzielna siedziba Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu.

Pierwszym gościem będzie prof. Jerzy Gurawski, któremu miejsce to zawdzięcza wizję architektoniczną. Wybitny architekt i scenograf, współpracownik Jerzego Grotowskiego w Teatrze Laboratorium, tworzył do jego spektakli nie tyle scenografię, ile architekturę przestrzeni, obejmującą scenę i widownię. Obecnie prof. Gurawski jest wykładowcą Politechniki Poznańskiej i prowadzi autorską pracownię w Poznaniu. Spod jego ręki wyszły projekty tak znanych poznańskich budowli, jak gmachy wydziałów Uniwersyteckich na Morasku czy Aula Nova Akademii Muzycznej.

Drugim gościem będzie Wojciech Gaczek, inżynier kontraktu budowy Polskiego Teatru Tańca, mgr inżynier budownictwa lądowego z ponad 50-letnim doświadczeniem, koordynator prac przy budowie wielu ciekawych obiektów, m.in. Muzeum Pierwszych Piastów na terenie Grodu Grzybowo, Sądu Okręgowego w Poznaniu czy wieży kontroli lotów na lotnisku Ławica.

Od organizatorów:

Podejmiemy tematy przestrzennej koncepcji siedziby Polskiego Teatru Tańca oraz mariażu „starego” z „nowym”, czyli architektury XIX-wiecznej kamienicy z dobudowaną nową częścią w stylu industrialnym.

Zapytamy o dominujące formy i materiały, najbardziej spektakularne elementy nowego obiektu, jego najbliższe otoczenie i wpisane w projekt architektoniczny „zielone” aspekty wyrażające dbałość o ekologię.

Zastanowimy się też, co było największym wyzwaniem i zaskoczeniem podczas realizacji inwestycji przy ul. Taczaka, a co przyniosło największą satysfakcję.

***

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „TANIEC”.

Cykl rozmównic można obecnie oglądać nie tylko na Facebooku, ale też na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca. Materiały są także do odsłuchania w serwisie Spotify.

Ponadto osiem rozmównic, które odbyły się w 2019 roku, zostało spisanych i wydanych pod tytułem Nieoczywiste związki tańca z nauką i sztuką – skrypt rozmównic w Polskim Teatrze Tańca. Publikacja została zrealizowana przez Polski Teatr Tańca we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2020.

Wydawnictwo nawiązuje do formy naukowego skryptu i składa się ośmiu z artykułów przygotowanych na bazie rozmównic Co nam każe tańczyć?, Dlaczego nie „tańca”?, Jak mózg tańczy?, Jak przestrzeń tańczy?, Dlaczego ucieleśniamy wiedzę?, Dlaczego tańczą artefakty?, Jak tańczą polityki? i Jak porusza się muzyka?

Wydawnictwo dystrybuowane będzie podczas wydarzeń organizowanych przez Polski Teatr Tańca, wizyt studyjnych, spektakli wyjazdowych oraz kolejnych rozmównic. Więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close