Wersja do druku

Udostępnij

Polski Balet Narodowy realizuje Burzę Krzysztofa Pastora według jednej z najbardziej tajemniczych i wieloznacznych sztuk Williama Szekspira. Prapremiera baletu miała miejsce w 2014 roku w wykonaniu zespołu Het Nationale Ballet w Amsterdamie, z planem przeniesienia przedstawienia do repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Polska premiera Burzy otworzy 9 kwietnia 2016 roku Festiwal Szekspirowski Polskiego Baletu Narodowego, zaplanowany w 400. rocznicę śmierci wielkiego angielskiego dramatopisarza. Kolejne przedstawienia w tym sezonie zaplanowano na 10, 22-24 kwietnia. 

 

Balet jest owocem myśli twórczej artystów kilku narodowości. Przy opracowaniu jego koncepcji Krzysztof Pastor pracował z holenderskim dramaturgiem Willemem Brulsem. Tkanką muzyczną baletu są utwory angielskich mistrzów XVI i XVII wieku: Henry’ego Purcella, Thomasa Tallisa, Roberta Johnsona i Matthew Locke’a oraz współczesnego kompozytora holenderskiego Michela van der Aa, zestawione w konsultacji z muzykologiem Janem Pieterem Kochem. Do spektaklu włączona została także tradycyjna muzyka irańska, improwizowana na bębnie obręczowym daf przez wirtuoza-perkusjonistę Abbasa Bakhtiariego, który w balecie symbolizuje jednocześnie postać starego Prospera. Stronę wizualną inscenizacji wzbogacają projekcje wybitnych irańskich twórców: Shirin Neshat i Shoję Azariego, zaliczanych do najwybitniejszych artystów wizualnych naszych czasów. Współtwórcami przedstawienia są także: brytyjski dyrygent Matthew Rowe, francuski scenograf i reżyser świateł Jean Kalman oraz brytyjska projektantka kostiumów Tatyana van Walsum.

 

Prace nad polską wersją przedstawienia prowadzi choreograf we współpracy ze swoimi asystentkami z Amsterdamu: francuską choreolog Sandrine Leroy i brytyjską baletmistrzynią Judy Maelor-Thomas. W przedstawieniu wezmą udział czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego, a wśród nich: Yuka Ebihara i Dagmara Dryl w partii Mirandy, Vladimir Yaroshenko w roli Prospera, Maksim Woitiul (Ferdynand), Patryk Walczak (Ariel) i Paweł Koncewoj (Kaliban).

 

Więcej informacji o spektaklu i streszczenie

 

 

 

***

 

O Festiwalu Szekspirowskim Polskiego Baletu Narodowego

 

W 2014 roku minęło 450 lat od urodzin Williama Szekspira, w 2016 roku przypada 400-lecie jego śmierci. Baletowy Festiwal Szekspirowski w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie bodaj najpoważniejszą w naszym kraju manifestacją pamięci o wielkim angielskim dramaturgu i poecie.

 

Polski Balet Narodowy uczynił z nurtu baletów według Szekspira jedno ze swych najważniejszych założeń programowych ostatnich lat i kolekcjonował w repertuarze najcenniejsze tytuły Szekspirowskie. Prezentuje już Romea i Julię w oryginalnej interpretacji Krzysztofa Pastora,  Sen nocy letniej w słynnej inscenizacji Johna Neumeiera, Poskromienie złośnicy w legendarnej wersji Johna Cranko, Hamleta w choreografii Jacka Tyskiego, a obecnie przygotowuje premierę Burzy, którą realizuje dyrektor zespołu Krzysztof Pastor. Wszystkie one pojawią się wkrótce w programie przeglądu inscenizacji baletowych arcydzieł Szekspira, jaki Teatr Wielki zaplanował w swoim repertuarze w dniach 9-28 kwietnia 2016 roku w rocznicę śmierci Williama Szekspira.

 

Program

 

Burza – premiera 9, 10, 22, 23, 24 kwietnia 2016

Choreografia: Krzysztof Pastor
Muzyka: Henry Purcell, Thomas Tallis, Robert Johnson, Matthew Locke, Michel van der Aa oraz irańska muzyka tradycyjna
Projekcje wideo: Shirin Neshat i Shoja Azari

 

Romeo i Julia -13, 14, 15 kwietnia 2016 

Choreografia: Krzysztof Pastor
Muzyka: Siergiej Prokofiew

 

Sen nocy letniej – 17, 19, 20 kwietnia /2016

Choreografia: John Neumeier
Muzyka: Felix Mendelssohn Bartholdy, György Ligeti i tradycyjna muzyka katarynkowa

 

Hamlet – 21 kwietnia 2016 (Scena Kameralna)

Choreografia: Jacek Tyski
Muzyka: Ludwig van Beethoven (nagranie)

 

Poskromienie złośnicy – 27, 28 kwietnia 2016

Choreografia: John Cranko
Muzyka: Kurt-Heinz Stolze wg Domenico Scarlattiego

 

Partnerem Festiwalu Szekspirowskiego jest  British Council, pomysłodawca programu Shakespeare Lives, którego tematem przewodnim jest życie i twórczość Williama Shakespeare’a.

 

 

Shakespeare Lives jest globalnym programem wydarzeń i działań, których tematem przewodnim jest życie i twórczość Williama Shakespeare’a. Program został stworzony przez British Council wspólnie z partnerami – kampanią GREAT Britain i organizacją Voluntary Services Overseas – w związku z 400. rocznicą śmierci dramatopisarza wszechczasów przypadającą w 2016 roku jest realizowany w ponad 110 krajach na całym świecie. Więcej informacji o wydarzeniach w Polsce: https://www.britishcouncil.pl/projekty/shakespeare-lives

 

 

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

 

Organizacja zatrudnia 8000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki.

 

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych i szkołach partnerskich w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

 

Więcej informacji dostępnych jest na: www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish,www.facebook.com/BritishCouncilPolska i blog.britishcouncil.org.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close