Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 25 stycznia o godz. 17.00 w obecnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu rozpocznie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu rozmównic, czyli teoretyczno-praktycznych spotkań wokół sztuki tańca. Do dyskusji pt. „Fizyka tańca” zaproszono prof. Agnieszkę Janiuk z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie oraz Rafała Ciećwierza – traceura, członka grupy Sky Freerun, który opowie o formie aktywności fizycznej, jaką jest parkour. Goście PTT to „ruchowi szowiniści”, czyli osoby, dla których ruch jest miłością i pasją, a także najważniejszym przejawem życia i jego niezaprzeczalnym dowodem.

 

Prof. Agnieszka Janiuk to fizyk, astrofizyk i astronom, autorka i współautorka łącznie 120 artykułów naukowych, której badawcze fascynacje koncentrują się wokół analizy wspólnego ruchu gwiazd i czarnych dziur w tzw. rentgenowskich układach podwójnych. Popularyzując swój obszar badawczy, m.in. podczas wykładów i pokazów w ramach Dni Otwartych Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN oraz Festiwalu Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Pani Profesor wraca do tematu fizyki w tańcu, oglądając tę sztukę przez pryzmat takich zjawisk jak równowaga sił, zachowanie momentu pędu, oddziaływanie cząstek elementarnych, przeciwdziałanie grawitacji czy ogólna teoria względności. Agnieszka Janiuk jest także praktykiem tańca – sama wykonuje choreografie oraz symulacje komputerowe zainspirowane tematyką badań i obserwacji naukowych. 

 

W zrozumieniu, z pokonaniem jakich przeszkód wynikających z praw fizyki boryka się każdy sportowiec czy tancerz pomoże drugi gość, Rafał Ciećwierz, który opowie o parkourze. To stworzona w latach 80., pochodząca z Francji sztuka przemieszczania się w przestrzeniach miejskich, polegająca na pokonywaniu napotkanych na drodze przeszkód, dostosowaniu ruchów do otoczenia i przemierzania trasy z punktu A do punktu B w sposób jak najszybszy i najefektywniejszy. 

 

Rafał Ciećwierz pokaże kilka podstawowych technik parkouru, amortyzację skoku, ułożenie ciała podczas lądowania oraz zaprezentuje próbkę flow biegu, będącego połączeniem kilku bardziej zaawansowanych technik parkouru, w przestrzeni Polskiego Teatru Tańca.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close