Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 19 września na www.grandreunion.net oraz ZOOM (linki zostaną opublikowane w wydarzeniach na Facebooku oraz na stronie) będzie miała miejsce kolejna odsłona projektu Grand re Union – wielopokoleniowego międzynarodowego zgromadzenia praktyków sztuki, myślicieli, pisarzy, naukowców i publiczności. Współtworzyli ją m.in. Jule Flierl, Bushem Hartshorn, Ewa Tyralik, Karolina Wigura, Magda Przybysz, Sara Shelton Mann, Kasia Sitarz, Lou Drago, Patryk Lichota. Spotkania będą odbywały się na żywo, w języku angielskim. 

 

O Grand re Union:

 

Projekt powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni i czasu dla zbadania, zarówno w praktyce, jak i poprzez refleksję teoretyczną i dyskusję, możliwych sposobów skutecznego zmierzenia się z problemami naszego świata – kryzysem wywołanym przez rosnący ekstremizm i polaryzację niszczącą strukturę relacji międzyludzkich i międzygatunkowych oraz nasze połączenie z Naturą.

 

W obliczu rozpadającego się świata nalegamy na bycie razem. Gromadzimy się wyposażeni w wiedzę i narzędzia i praktyki generowane od dekad w obszarze sztuki, nie tylko choreograficznej, ale także w innych dziedzinach i na polu szeroko rozumianej refleksji społeczno-kulturowej. 

 

Środek Ziemi znajduje się bezpośrednio pod każdym z nas. Mamy coś wspólnego. Stawiamy się więc gotowi do zmiany siebie, a co za tym idzie, zmieniania świata. Razem.

 

Po czerwcowej inauguracji platformy www.grandreunion.net, od września 2020 roku będziemy kontynuować nasze spotkania w regularnym rytmie – w każdą trzecią sobotę miesiąca. Z konieczności na razie gromadzimy się online, ale tłumnie, bo uwolnieni od ograniczeń geograficznych. Odpowiadamy na zaproszenie do zatrzymania w biegu i wykorzystujemy szansę na wykreowanie czasu i miejsca na pogłębioną refleksję. 

 

W sobotę 19 września zapraszamy Nas wszystkich na serię prelekcji, sesje słuchania i dzielenia się z jasnym wezwaniem do zwolnienia i słuchania. Słuchania, by zrozumieć narracje innych – dla nas samych.

 

Programowi otwartego zoomu towarzyszą specjalnie przygotowane na tę edycję projektu materiały publikowane na www.grandreunion.net. Zapraszamy do odkrycia ich na platformie, a także w specjalnej przestrzeni stworzonej przez Patryka Lichotę, jednego z wielu uczestników i współtwórców Grand re Union. 

 

Wraz z Patrykiem oraz wieloma innymi artystami i myślicielami, którzy współtworzyli wrześniową edycję projektu (m.in. Jule Flierl, Bushem Hartshorn, Ewą Tyralik, Karoliną Wigurą, Magdą Przybysz, Sarą Shelton Mann, Kasią Sitarz, Lou Drago) zapraszamy do eksplorowania planety The Grand VR Union.

 

Szczegółowe informacje o otwartych sesjach i wykładach na platformie ZOOM z linkami oraz dostępem i nawigacją dla Grand VR Union zostaną udostępnione w wydarzeniach na Facebooku i na www.grandreunion.net w piątek 18 września.

 

Program:

 

12.00 

Jule Flierl | Niemcy

In-spiration

Ex-piration

Co-spiration

wykład somatyczny

  

Oddychania nie możemy powstrzymać. Oddychanie to ruch, to rytm, to pokarm zmieniający się wraz z historiami, które postanawiamy opowiedzieć. Inspiration, Expiration, Co-spiration to somatyczny wykład, lekcja online i chóralne przeżycie wspólnej wymiany gazu.

 

Jule Flierl jest berlińską artystką zajmującą się choreografią i głosem. Wykorzystując choreografię i somatyczne techniki śpiewu, tworzy kompozycje, które zaburzają relację między patrzeniem a słuchaniem. To, co widzisz to nie zawsze to, co słyszysz, a to, co słyszysz, to nie zawsze to, co widzisz. W swojej twórczości i praktyce Jule dowodzi, że głos sam w sobie jest tańcem. Jako badaczka, Jule pracuje nad historią europejskiego dźwięko-tańca. Jest założycielką i współkuratorką serii realizowanych w Berlinie wydarzeń badających i podnoszących rangę dźwięko-tańca. Przez wieki głos tancerza w Europie był tłumiony. Jule bada i współtworzy współczesną historię, w której głos tancerza wypływa ponownie na powierzchnię.

 

14.00-17.00 

Gospodarze: Bush Hartshorn | Wielka Brytania i Ewa Tyralik | Polska 

The Listening Station 

 

Witaj na Stacji Słuchania.

Tu możesz posłuchać historii 

i opowiadać historie.

Wejdź i posłuchaj,

albo wejdź i opowiedz mi historię, 

jakąkolwiek historię,

śmieszną, smutną, o przeszłości, o teraźniejszości, o przyszłości, 

swoją historię, jakąkolwiek historię.

Umiem słuchać historii w każdym języku, 

ale 

rozumiem i mówię tylko po angielsku.

Możesz tu przyjść pod swoim prawdziwym imieniem albo jakimkolwiek, które ci się spodoba. 

Aparat możesz włączyć albo wyłączyć.

A teraz weźmy głęboki oddech

posłuchajmy.

 

Bush Hartshorn ukończył Dartington College of Arts na wydziale teatru (1982). Od tamtej pory pracował jako animator sztuki, dramaturg, performer, koordynator oraz kurator i dyrektor artystyczny projektów i instytucji artystycznych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii i Danii. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. rozwoju artystycznego w Dance Base w Edynburgu. W 2009 roku ukończył kurs trenerski z zakresu Relational Dynamics, który stał się podstawą jego pracy jako mentora/opiekuna młodych artystów w instytucjach kultury w Australii, na Cyprze, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czechach, na Islandii, w Norwegii, Szwecji, Finlandii i Polsce. Oprócz tego, od zawsze jest zagorzałym kibicem Liverpool F.C.

 

Ewa Tyralik-Kulpa jest trenerką komunikacji i umiejętności psychospołecznych związaną na stałe ze Szkołą Komunikacji Opartej na Empatii. Prowadzi wykłady z zakresu komunikacji opartej na empatii i NVC (porozumieniu bez przemocy) na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS i pedagogicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką praktycznego poradnika pt. Ewka, co cię ugryzło, jak się zrozumieć i porozumieć (Wydawnictwo CoJaNaTo). Uczy skutecznej komunikacji w firmach oraz koordynuje kampanie i projekty społeczne, m.in.: Wdzięczność – bilet do szczęścia, Psycholog przyjazny rodzinie i Korporacja z duszą (nagrodzony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu).

 

 

17.30 

Karolina Wigura | Polska

Taking emotions seriously. On empathy and politics

wykład oraz sesja Q&A, moderacja: Marta Keil 

 

Karolina Wigura jest socjolożką, historyczką idei i dziennikarką. Jest członkinią zarządu Fundacji Kultura Liberalna oraz adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała filozofię, socjologię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W latach 2016–2018 pełniła funkcję współdyrektorki programu Knowledge Bridges: Poland—Britain—Europe w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim Jej publikacje ukazały się w „The New York Times”, „Foreign Policy”, „The Journal of Democracy”, „The Neue Zürcher Zeitung”, „taz”, „The Guardian” oraz wielu innych tytułach prasowych. Karolina Wigura Jest również współredaktorką zbioru tekstów o polskiej polityce po 2015 r. pt. The End of The Liberal Mind: Poland’s New Politics.

 

 

Organizatorzy i partnerzy projektu: Art Stations Fundation, CounterPulse (San Francisco), Movement Reaserch (Nowy Jork), Trust for Mutual Understanding, Muzeum Susch, Goethe Institut Warschau, Ambasada Królestwa Niderlandów, Instytut Adama Mickiewicza/Culture.pl

 

grand re union belka z logotypami (miniaturka) 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close