Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Malta Festival 2021 odbędzie się finał trwającego od niemal roku projektu Grand re Union. Będzie to 10. spotkanie, do którego można dołączyć online oraz na żywo w Poznaniu. Pierwsza część – SomaPark – to wirtualna przestrzeń wykreowana specjalnie na tę okazję przez Patryka Lichotę i Joannę Leśnierowską. W piątek 25 czerwca odbywać się w niej będzie improwizacyjny międzynarodowy i międzykontynentalny jam z udziałem 20 artystów. W sobotę 26 czerwca w poznańskim Parku Starego Browaru organizatorzy zapraszają na piknik. Będzie to także okazja do pożegnania się z zespołem Art Stations Foundation.   

Wszystkie wydarzenia w ramach Grand re Union FINAŁ odbędą się w języku angielskim ze względu na międzynarodową publiczność projektu.

 

Od organizatorów:

 

Świętujmy!

Opłakujmy to, co zostawiamy za sobą

i obejmijmy to, co wciąż przed nami.

 

Kiedy Ziemia improwizuje pod naszymi stopami,

Tańczmy!

Więcej i więcej

i ciągle

 

Razem.

 

Po roku regularnych spotkań online i publikacji dziewięciu magazynów gorąco zapraszamy na dziesiąte, finałowe spotkanie projektu Grand re Union. W jego ramach będziemy celebrować nasze wspólne praktykowanie choreografii, tańca, improwizacji, ucieleśnionej refleksji – nieprzerwanego ruchu sprzężonych ciał i umysłów – zataczając pełne koło: z miejsca, w którym nasza podróż się zaczęła, znów w Poznaniu i dalej – na cały świat!

 

W trakcie finałowego spotkania zapraszamy Wszystkich na podróż po SomaParku – wirtualnej przestrzeni wykreowanej specjalnie na tę okazję przez Patryka Lichotę i Joannę Leśnierowską. Przewodnikami w tej podróży będzie 20 artystów, którzy specjalnie na finał Grand re Union stworzyli materiały audio oferujące nam zanurzenie się w realnym doświadczeniu somatycznym.

 

SomaPark będzie można odwiedzać od piątku (25 czerwca), kiedy zaprosimy Wszystkich na transmitowany na żywo improwizacyjny międzynarodowy i międzykontynentalny jam. Dzień później, w sobotę (26 czerwca) spotkamy się na pikniku w naturze – w Starobrowarowym parku oraz wszędzie tam, gdzie będą towarzysze naszej wspólnej podróży, uczestnicy Grand re Union: w lasach, na plażach i w ogrodach, oraz w przydomowych ogródkach tam, gdzie wciąż nie można inaczej.

 

Grand re Union, projekt pierwotnie zaplanowany jako 10-dniowe spotkanie na żywo na finał programu „Stary Browar Nowy Taniec” na Malcie, z powodu globalnej pandemii został przekształcony w 10-miesięczny projekt online. Wszyscy byliśmy świadomi, że musimy zaakceptować nową rzeczywistość i pozostać online przez jakiś czas, ale zawsze podkreślaliśmy, jak ważne jest dla nas osobiste spotkanie i że pozostaje ono naszym celem. Inaugurując projekt w czerwcu 2020 roku wierzyliśmy, że wiosną 2021 na pewno będziemy już wiedzieć, kiedy spotkanie na żywo, nasz ostateczny Wielki Zjazd (Grand Reunion), będzie możliwy. Nie wiedzieliśmy wtedy, albo słuszniej jest przyznać: przerosło nasze wyobrażenia, że rok później nadal będziemy borykać się z tą samą (lub w wielu miejscach jeszcze gorszą) sytuacją; że niepewność rychłej zmiany i dalsze pozostawanie w izolacji, pozbawi nas możliwości spotkania na żywo.

 

Projektując nasze comiesięczne spotkania, mieliśmy nadzieję, że ucząc się i doskonaląc nowe umiejętności bycia obecnym dla siebie i ze sobą w przestrzeni wirtualnej, krok po kroku będziemy w stanie zanurzyć się także w aktywności poza ekranem.

Wierzymy, że nadszedł czas, aby to zrobić!

 

(Nawet jeśli nie wszędzie tam, gdzie znajdują się uczestnicy Grand re Union, jest to już w pełni możliwe.)

 

Zapraszamy na finał Grand re Union!

 

 

JAM

Piątek 25 czerwca, godz. 19.00

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Przygotowując się do czerwcowej edycji, wracamy do naszych podstawowych założeń: w ramach projektu zdecydowaliśmy się skupić na praktykach, które pomogłyby nam poruszać się po obszarze Niewiedzy (Unknown). Dwa obszary wydały nam się szczególnie istotne. Pierwszym z nich była mnogość praktyk somatycznych, które w naszych cyfrowych, odcieleśnionych czasach łączą nas z fizycznym doświadczeniem i przywracają nam ugruntowaną świadomość własnego ciała, a także pełną szacunku interakcję z innymi ciałami. Drugim zagadnieniem była improwizacja, postrzegana jako laboratorium odważnego eksperymentowania w celu przetestowania i rozwijania niezbędnych umiejętności konstruktywnej adaptacji do reagowania na ciągle zmieniającą się rzeczywistość, zwłaszcza poprzez uważne uczestnictwo.

 

Podczas finałowej edycji Grand re Union chcielibyśmy raz jeszcze zwrócić uwagę na te dwa obszary, podkreślając ponownie (również uzdrawiającą) moc wywodzących się z nich praktyk.

 

Improwizacji dedykowany będzie JAM transmitowany na żywo z Poznania, gdzie wszystko się zaczęło, funky wieczór z artystami Grand re Union – zarówno tymi, którzy mogą być osobiście w poznańskim klubie LAB, jak i pozostającymi na internetowych łączach.

 

Rozpięty między kontynentami – od Australii, skąd łączyć się będzie Andrew Morrish w improwizacyjnym secie z Olą Bożek-Muszyńską, przez Kalifornię, skąd rozmawiać będzie z nami jedna z kuratorek projektu Julie Phelps, a performować wspaniałe Drag Queens z San Francisco, po Amerykę Południową, skąd nadawać będą dla nas kolejni artyści Grand re Union, i wreszcie Poznania, gdzie zgromadzą się berlińscy i polscy muzycy i tancerze z kolejną edycją międzynarodowego moving the mirror Petera Pleyera, kilkoma didżejskimi setami oraz z udziałem poznańskich artystów queer.

 

Wszystko to złoży się na wieczór pełen muzyki, rozmów o mijającym roku, skupiony wokół praktyki improwizacji i utkany z kolażu mniejszych wypowiedzi czy rozmów na żywo w formule online, z różnych miejsc na świecie, relacjonowanych przez uczestników Grand re Union.

 

Taniec w czasach, gdy Świat improwizuje. Łączenie bliskich i dalekich przyjaciół – specjalna transmisja przygotowana przez zespół Art Stations Foundation, który tym wydarzeniem tym pożegna się także ostatecznie nie tylko z publicznością maltańską – ale także z polską i międzynarodową – jako że czerwcowy event zakończy nie tylko projekt Grand re Union, ale także 17-letnią działalność fundacji.

 

Szczegółowy rozkład jazdy JAM-u zostanie ogłoszony bliżej terminu wydarzenia. Live stream odbędzie się na Facebooku Grand re Union.

 

SOMAPARK

Piątek 25 czerwca

 

W piątek 25 czerwca otworzymy dla publiczności także SomaPark – wirtualną przestrzeń współkreowaną przez artystów Grand re Union.

 

W czerwcu zeszłego roku myśleliśmy, że po roku będzie inaczej, ale odbywanie zarówno dalekich, jak i bliskich podróży jest nadal bardzo skomplikowane, a w niektórych miejscach wciąż niemożliwe. Wierzymy jednak, że możemy wyruszyć w inne podróże – te prowadzące przez bardzo szczególne krajobrazy, przez cielesny wszechświat pełen somatycznych doświadczeń, łączący nas z własnymi ciałami, emocjami, myślami.

 

W ostatnim numerze magazynu Grand re Union pragniemy zaprosić wszystkich do przestrzeni VR, w której odbędziemy somatyczną podróż po naszych i cudzych ciałach, posłuchamy opowieści o organach, częściach ciała, układach, ich marzeniach i fantazjach i podążymy za nimi, odkrywając na nowo ich mądrość i bezpieczeństwo, które oferują, jeśli tylko zdecydujemy się pozostać w kontakcie.

 

SOMAPARK w przestrzeni VR został zaprojektowany przez Joannę Leśnierowska i artystę medialnego Patryka Lichotę i jego zespół VIR Gallery i będzie dostępny z każdego urządzenia, bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu.

 

Artyści Grand re Union współkreujący przestrzeń SOMAPARKU: Hadar Ahuvia, Anne Blumenthal, Aleks Borys, Aleksandra (Ola) Bożek-Muszyńska, Bonnie Buckner, Rachael Dichter, Jule Flierl, Eszter Gál, Bojana Kunst, Ania Nowicka, Iwona Olszowska, Renata Piotrowska-Auffret, Rivca Rubin, Stefan Rusconi, Maria F. Scaroni, Sara Shelton Mann, Andrew Morrish, Kasia Sitarz, Katarzyna Słoboda, Zornitsa Stoyanova, Sarah Vanhee, Annie Wilson, Anna Wańtuch.

 

 

Grand re Union PIKNIK

Sobota 26 czerwca, godz. 12.00-15.00

Poznań, Park Starego Browaru (od ul. Ratajczaka) oraz w różnych lokacjach i porach na świecie

 

Wydarzenie na Facebooku

 

W ostatniej, czerwcowej edycji naszego rocznego cyklu, chcielibyśmy oderwać się od ekranów i stworzyć przestrzeń dla lokalnych spotkań osobistych. Wyznaczałyby one drogę wyjścia z naszego internetowego Grand re Union, poprzez jego hybrydową formę do, miejmy nadzieję, coraz bliższej przyszłości, w której ponownie zjednoczymy się w spotkaniu na żywo.

 

Podążając za tym pragnieniem i wyciągając wnioski z ostatniego roku, chcielibyśmy dać sobie czas i miejsce na wspólne zaczerpnięcie świeżego powietrza. Dlatego też, zamiast tradycyjnego sobotniego programu LIVE online, chcemy zaprosić naszych widzów do wyjścia na łono natury i robienia, praktykowania, doświadczania wszystkiego tego, o czym marzyliśmy przez długie miesiące pandemii.

 

Razem z artystami Grand re Union zaangażowanymi dzień wcześniej w JAM będziemy wspólnie oddychać, medytować i celebrować rytuały przejścia pomiędzy tym, co zostawiamy za sobą, a tym, co na nas czeka. Pożegnamy długie i trudne miesiące izolacji, ale też chwile spędzone razem w sieci, które konsekwentnie praktykowaliśmy co miesiąc w ramach Grand re Union, a które dla wielu z nas były wsparciem.

 

Będzie to także okazja do pożegnania się z zespołem Art Stations Foundation.

 

 

Organizatorzy projektu Grand re Union: Art Stations Fundation (Pl), CounterPulse (USA); Współorganizatorzy: Movement Research, Trust for Mutual Understanding, Muzeum Susch, Goethe Institut Warschau, Ambasada Królestwa Niderlandów

Organizator projektu Grand re Union JAM: Fundacja Axis Cactus

Współorganizator: VIR Gallery

FINAŁ projektu Grand re Union w ramach Festiwalu Malta 2021

Projekt dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

 

 

W ramach finału Grand re Union podzielimy się też inspiracjami i partyturami działań – katalog wskazówek znajdzie się na platformie grandreunion.net: grupowe i samotne wycieczki, spacery, medytacje, rytuały, ćwiczenia… Lista inspiracji jako prezent dla siebie nawzajem, a zwłaszcza dla tych z nas, którzy po długim czasie spędzonym w czterech ścianach swoich mieszkań, tęsknią za przebywaniem na łonie natury i są gotowi odbudować z nią relację, choć nie mają pomysłów, jak to zrobić.

 

Grand re Union to cyfrowe czasopismo (miesięcznik) i cykl spotkań online na platformie Zoom, odbywających się raz w miesiącu, w języku angielskim.  

 

Tytuł zdarzenia – Grand re Union – przywołuje legendarny kolektyw improwizacyjny stworzony przez choreografów-pionierów post modern dance w Nowym Jorku w 1970 roku, a odwołując się do jego horyzontalnej struktury, podkreśla wyjątkowo istotną dziś konieczność spotykania się i jednoczenia we wspólnym myśleniu i działaniu. W ten sposób tytuł wydarzenia nawiązuje także bezpośrednio do dziedzictwa praktyk i refleksji będących tematem projektu.

 

Skąd się wziął?

 

Podsumowując 15 lat swojej działalności, stojąc u progu transformacji programu (zaplanowanej na 2021 rok), Fundacja Art Stations (Poznań) razem ze swym wieloletnim partnerem Movement Research (Nowy Jork) oraz CounterPulse (San Francisco) zainicjowała pracę nad projektem międzynarodowej i międzypokoleniowej konferencji performatywnej, która miała się odbyć w Poznaniu w czerwcu 2020 roku (w ramach Festiwalu Malta) jako finałowe zdarzenie programu Stary Browar Nowy Taniec.

Towarzyszyło nam pragnienie pogłębionej refleksji nad zagadnieniami i znaczeniem choreografii dla współczesnej sztuki, i przede wszystkim – pytanie o to, czy praktyka choreograficzna może pomóc zmienić świat? A jeśli tak, to w jaki sposób?

 

W powodu pandemii projekt Grand re Union nie mógł się odbyć w oryginalnej formule. 10-dniowe spotkanie Grand re Union zostało więc przekształcone w platformę zbierania, archiwizowania, tworzenia wiedzy i doświadczeń płynących z uprawianych przez nas dziedzin. Wspierana przez kuratorów międzynarodowa i międzypokoleniowa grupa praktyków i praktyczek, myślicieli, filozofek, pisarzy i badaczek tworzy internetowy magazyn, którego kolejne numery co miesiąc ukazują się od września 2020 roku na dedykowanej projektowi stronie grandreunion.net. Wszystkie 10 numerów magazynu jest wciąż tam dostępnych.

 

Artyści zaangażowani w projekt na przestrzeni roku to m.in.: Lisa Nelson, Nina Martin, mayfield brooks, Keith Hennesy, Hadar Ahuvia, Meg Foley, Jennifer Monson, Zsolt Varga, Joanna Haigood, Sara Shelton Mann, Eszter Gal, Eva Karczag, Ania Nowicka, Agata Siniarska, Maria Stokłosa, Iwona Olszowska, Kasia Sitarz, QUARTO, Roshana Rubin-Mayhew, Rosalind Crisp, Andrew Morrish, Luke Pell, Dragana Alfirevic, Shira Eviatar, Lou Drago, Ka Rustler, Mariana Renthel, Paweł Sakowicz, Oliver Connew, Caroline Alexander, Ivan Ekemark, Patryk Lichota, Randy Reyes, Ingrid Vranken, Zeyno Pekünlü, Jana Al-Obeidyne, Alice Sheppard, Anna Wańtuch, Katarzyna Słoboda, Ola Bożek-Muszyńska, Neemias Santana, Andreson Danttas, Magda Przybysz, Rafał Dziemidok, Mariana Renthel, Jule Flierl

Kuratorzy projektu: Joanna Leśnierowska, Marta Keil, Julie Phelps, Peter Pleyer, Rivca Rubin

Organizatorzy projektu: Art Stations Foundation, CounterPulse

Współorganizatorzy: Movement Research, Trust for Mutual Understanding, Muzeum Susch, Goethe Institut Warschau, Ambasada Królestwa Niderlandów, Instytut Adama Mickiewicza/Culture.pl, Instytut Muzyki i Tańca, Miasto Poznań

Koordynacja i promocja: Karolina Wycisk, Natalia Gorzelańczyk, Marta Harasimowicz, Hannah Assaye, Justin Ebrahemi

Grafika i Design www.grandreunion.net: Michał Łuczak

Edycja materiałów wideo: Janusz Orlik

Edycja materiałów audio: Łukasz Kędzierski

 

Grand re Union WWW | Facebook | Instagram

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close