Międzynarodowy Festiwal 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund po raz pierwszy odbędzie się w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. W programie III edycji festiwalu (18-19 grudnia) znajdą się dwie premiery, gościnny spektakl z Portugalii, podsumowanie konkursu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund oraz wiele innych wydarzeń, które tworzą przestrzeń do kreatywnej interpretacji zjawiska tańca i ruchu.

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas wydarzenia pojawią się m.in.: spektakl Inverno (Zima) w choreografii Bruno Duarte i wykonaniu Companhia de Dança de Almada, osadzony w rytuale przesilenia zimowego i zwyczajach regionu Trás-os-Montes oraz premiera krótkometrażowego filmu tańca pt. Zielnik w reżyserii Iwony Pasińskiej, inspirowanego tegorocznym idiomem Polskiego Teatru Tańca Człowiek – roślina.

Od 5 lat Polski Teatr Tańca przygotowuje w grudniu filmową premierę. Poczynając od 2017 roku, wyprodukował Inicjację (2017), Brzemię (2018), Toporła (2019) oraz Ta Marę (2020). Brzemię i Ta Mara nawiązują kolejno do malarstwa Zofii Stryjeńskiej i Tamary Łempickiej, niezwykle wyrazistych osobowości artystycznych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie tym dwom projektom poświęcony jest dokument pt. Polki, sztuka i taniec, którego polska premiera odbędzie się podczas Festiwalu, w niedzielę 19 grudnia. Wcześniej film prezentowany był w Pradze w Studio 420People oraz w siedzibie Baletto di Roma w Rzymie.

Istotnym nurtem festiwalu będzie podsumowanie V konkursu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund. W przestrzeni Polskiego Teatru Tańca i na podstronie PTT zobaczymy zgłoszone na ten konkurs prace w trzech kategoriach – 1 strona (prace literackie), 1 spojrzenie (sztuki wizualne), 180 sekund (prace filmowe). Prace z ostatniej kategorii będzie można oglądać w blokach filmowych, rozpoczynających się o pełnych godzinach przez dwa festiwalowe dni. Prace literackie i reprezentujące sztuki wizualne będą wyeksponowane w teatrze.

Prezentacja prac, zarówno w formie papierowej, jak i on-line, rozpocznie się 18 grudnia o godz. 13.00 i zakończy 19 grudnia o godz. 17.00. Karty do głosowania dostępne będą w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, będzie też można głosować on-line – za pośrednictwem podstrony PTT.

Już teraz można oddawać głosy na laureatów Nagrody Publiczności (w każdej z trzech kategorii) – nazwiska ogłoszone zostaną podczas gali podsumowującej konkurs wraz z werdyktem jury (19 grudnia o godz. 19.00).

Program III Festiwalu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund

18 grudnia 2021 roku
Miejsce: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań

13.00
Pokaz prac konkursowych i rozpoczęcie głosowania na Nagrodę Publiczności

14.00
Pokaz prac konkursowych

15.00
Pokaz prac konkursowych

16.00
Pokaz prac konkursowych

17.00
Rozmównica z artystami Companhia de Dança de Almada

20.00
Inverno | Companhia de Dança de Almada | spektakl gościnny

19 grudnia 2021 roku
Miejsce: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań

10.30
Ptasi Baj | Teatr Atrofi | spektakl gościnny dla najmłodszych

11.30
Work in Progress | choreografia i taniec: Patryk Jarczok

12.00
Ptasi Baj | Teatr Atrofi | spektakl gościnny dla najmłodszych

13.00
Pokaz prac konkursowych

14.00
Pokaz prac konkursowych

15.00
Pokaz prac konkursowych

16.00
Pokaz prac konkursowych

17.00
Zakończenie głosowania na laureatów Nagrody Publiczności

18.00
Inauguracja witraża autorstwa Tomasza Matusiewicza i performance Atomy w wykonaniu artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca

18.30
Polki, sztuka i taniec – pokaz filmów BrzemięTa Mara oraz premiera polska dokumentu poświęconego projektom filmowym Polskiego Teatru Tańca

19.00
Gala finałowa V Konkursu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund | Ogłoszenie laureatów | Pokaz nagrodzonych prac | Ogłoszenie laureatów Nagrody Publiczności

19.30
Premiera filmu Zielnik Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej

Więcej informacji: www.ptt-poznan.pl/pl/node/1241

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close