Wersja do druku

Udostępnij

Jak co roku, tak i podczas nadchodzących wakacji, widzowie kin będą mogli oglądać wybrane spektakle z minionego sezonu transmisji baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Zwykle był to jeden wybrany tytuł, lecz w tym roku, w związku z coraz większym zainteresowaniem polskiej publiczności kinowej tą forma obcowania z tańcem, Teatr Bolszoj, a za nim dystrybutor spektakli na terenie kraju, firma nazywowkinach.pl, udostępnia aż trzy najlepsze baletu minionego sezonu Bolshoi Ballet Live 2015-16. Będą to Giselle w opracowaniu choreograficznym Jurija Grigorowicza do muzyki Adolphe’a Adama, Poskromienie złośnicy w choreografii Jean-Christophe’a Maillota do muzyki Dmitrija Szostakowicza i Don Kichot Aleksieja Fadejeczewa z muzyką Ludwiga A. Minkusa. Szczególnie transmisja live HD Poskromienia złośnicy, nowego baletu przygotowanego przez Maillota, dyrektora Baletu Monte Carlo specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj, wywołała w minionym sezonie transmisji prawdziwą sensację i zebrała znakomite recenzje. Retransmisje baletów z Teatru Bolszoj będą prezentowane w wybranych kinach w Polsce przez całe wakacje od połowy czerwca do końca sierpnia. Każde kino może skorzystać z tej niezwykłej okazji i zaprosić swoich widzów na wyjątkowe taneczne widowisko wprost z Teatru Bolszoj.

 

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium – Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak Spartakus, czy Romeo i Julia. Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Makar Waziew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.

 

O spektaklach:

Giselle

Poskromienie złośnicy

Don Kichot

 

Warszawa i okolice – kolejne terminy:

 

Giselle

7 lipca Warszawa kino Praha

20 sierpnia Warszawa kino Elektronik

 

Poskromienie złośnicy

 

23 lipca Warszawa kino Elektronik

18 sierpnia Warszawa kino Praha

 

Don Kichot

25 czerwca Warszawa kino Elektronik

29 czerwca Piastów kino Baśń

28 lipca Warszawa kino Praha

7 sierpnia Warszawa Festiwal Ogrody Muzyczne

 

Aktualne terminy pokazów na stronie: www.nazywowkinach.pl/bolsoj

O spektaklach pokazywanych w ramach cyklu Bolshoi Ballet Live 2015/2016 można się dowiedzieć z recenzji Agnieszki Rutkowskiej, publikowanych na naszym portalu:

 

Szaleństwo ściśle kontrolowane – recenzja baletu „Giselle”

„Poskromienie złośnicy” to spotkanie dwóch osobowości – z Jean-Christophem Maillotem rozmawia Agnieszka Rutkowska

„Poskromienie złośnicy” Maillota, czyli równouprawnienie

Pokaz mistrzów czyli „Don Kichot” w Teatrze Bolszoj

 

Więcej na: www.nazywowkinach.pl

https://www.facebook.com/nazywowkinach

 

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close