Wersja do druku

Udostępnij

Jak co roku, tak i podczas nadchodzących wakacji, widzowie kin będą mogli oglądać wybrane spektakle z minionego sezonu transmisji baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Zwykle był to jeden wybrany tytuł, lecz w tym roku, w związku z coraz większym zainteresowaniem polskiej publiczności kinowej tą forma obcowania z tańcem, Teatr Bolszoj, a za nim dystrybutor spektakli na terenie kraju, firma nazywowkinach.pl, udostępnia aż trzy najlepsze baletu minionego sezonu Bolshoi Ballet Live 2015-16. Będą to Giselle w opracowaniu choreograficznym Jurija Grigorowicza do muzyki Adolphe’a Adama, Poskromienie złośnicy w choreografii Jean-Christophe’a Maillota do muzyki Dmitrija Szostakowicza i Don Kichot Aleksieja Fadejeczewa z muzyką Ludwiga A. Minkusa. Szczególnie transmisja live HD Poskromienia złośnicy, nowego baletu przygotowanego przez Maillota, dyrektora Baletu Monte Carlo specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj, wywołała w minionym sezonie transmisji prawdziwą sensację i zebrała znakomite recenzje. Retransmisje baletów z Teatru Bolszoj będą prezentowane w wybranych kinach w Polsce przez całe wakacje od połowy czerwca do końca sierpnia. Każde kino może skorzystać z tej niezwykłej okazji i zaprosić swoich widzów na wyjątkowe taneczne widowisko wprost z Teatru Bolszoj.

 

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium – Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak Spartakus, czy Romeo i Julia. Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Makar Waziew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.

 

Gdzie oglądać:

Aktualne terminy pokazów na stronie: www.nazywowkinach.pl/bolsoj

 

O spektaklach pokazywanych w ramach cyklu Bolshoi Ballet Live 2015/2016 można się dowiedzieć z recenzji Agnieszki Rutkowskiej, publikowanych na naszym portalu:

 

Szaleństwo ściśle kontrolowane – recenzja baletu „Giselle”

„Poskromienie złośnicy” to spotkanie dwóch osobowości – z Jean-Christophem Maillotem rozmawia Agnieszka Rutkowska

„Poskromienie złośnicy” Maillota, czyli równouprawnienie

Pokaz mistrzów czyli „Don Kichot” w Teatrze Bolszoj

 

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close