Wersja do druku

Udostępnij

Sylwia Hanff i Teatr Limen Butoh zapraszają w niedzielę 3 grudnia o godz. 19.00 do Centrum Łowicka w Warszawie (ul. Łowicka 21) na jubileusz 15-lecia Teatru. W programie wieczoru: performans Zmierzch opuszczonych miast, wystawa fotografii Janusza Matuszewskiego oraz spotkanie z artystami.

 

Zmierzch opuszczonych miast

koncepcja: Sylwia Hanff

taniec butoh: Sylwia Hanff, Grażyna Chmielewska, Magdalena Jakubów

muzyka: Pierre Boeswillwald

wideo: Inga Julia Dembowska, Robert Jędrzejewski

 

Performans inspirowany muzyką Pierre’a Boeswillwalda i filmem Andrieja Tarkowskiego Stalker. Film opowiada o ekspedycji prowadzonej przez Stalkera do zamkniętego obszaru nazywanego „Strefą”, który sam w sobie jest czymś mistycznym, czującą i myślącą przestrzenią, do której nie stosują się zwykłe prawa fizyki. Centrum „Strefy” stanowi „Pokój”, który spełnia ukryte życzenia i nieświadome pragnienia. Stalker to ktoś, kto posiada zdolność przekraczania granic tego, co nieznane, niebezpieczne i zakazane. To „jurodiwy” – „święty głupiec”, niewinny w oczach Boga. Takie właśnie „Strefy” można znaleźć w opuszczonych miastach…

 

Premiera w wersji solo odbyła się 28 października 2017 na Festiwalu „En Chair et en Son»

„ w Le Cube pod Paryżem. Podczas wydarzenia 15 lat Teatru Limen Butoh, po raz pierwszy w Polsce, zostanie pokazana nowa wersja work in progress w 3-osobowym składzie z udziałem muzyka Roberta Jędrzejewskiego.

 

Teatr Limen Butoh,  prowadzony przez Sylwię Hanff, rozpoczął swoją działalność w 2002 roku i przez 15 lat działalności zrealizował 17 spektakli solowych i zespołowych. TL jest jednym z najważniejszych niezależnych teatrów stolicy i jednym z kilkunastu najważniejszych polskich teatrów tańca opisanych w książce Jadwigi Majewskiej The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland wydanej przez Instytut Teatralny w 2011 roku.  Jako jedyny teatr konsekwentnie tworzący w technice tańca butoh jest zjawiskiem wyjątkowym w Polsce. Pracuje w zmiennym składzie, otwarty na wzajemne inspiracje i twórczą wymianę artystów różnych dziedzin sztuki.

 

Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butoh w Polsce. Uczyła się u największych mistrzów butoh. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh, stworzyła kilkanaście autorskich spektakli Została opisana w książce Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy Magdaleny Zamorskiej i The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland, Jadwigi Majewskiej.  Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, www.limenbutoh.net  FB https://www.facebook.com/limenbutoh

 

Grażyna Chmielewska – aktorka-mim, tancerka. W latach 1982 – 2001 była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Teatrze Żydowskim. Od wielu lat praktykuje japoński taniec butoh. Od 2014 w TL, stworzyła także własne etiudy butoh.

 

Magdalena Jakubow – performerka, tancerka butoh, brała udział w wielu warsztatach teatralnych i tanecznych, współpracowała z Teatrem Terminus A Quo, od 2016 w Teatrze Limen.

 

Robert Jędrzejewski – wiolonczelista, kompozytor, muzyk intuitywny, kreatywny improwizator, studiował w krakowskiej Akademii  Muzycznej. Obecnie zaangażowany w realizację projektu Wideo partytura – intuitywnej inspiracji dla kompozytora i nowej perspektywy dla odbiorcy. Od 2014 roku jest doktorantem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie www.soundcloud.com/aquacello

 

Instalacja-wystawa zdjęć ze spektakli  Teatru Limen Butoh. Autorem zdjęć jest Yassiek Janusz Matuszewski, uznany fotograf tańca.

 

Janusz Matuszewski vel Yassiek (ur. 1966) – teatrem tańca pasjonuje się od 1998, fotografuje od 2005. Zaproszony do udziału w wystawach fotografii organizowanych w środowisku tańca, m.in. zbiorowej wystawa w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie (2007), indywidualnej wystawie fotografii „Łowca Motyli/ Butterfly Hunter” w Starej Prochowni i w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie, zorganizowanej przez Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania (2009). W grudniu 2012 w Madrycie odbyła się również indywidualna wystawa fotografii artysty, zorganizowana przez choreografa i tancerza Daniela Abre). Sfotografował prawie 500 wydarzeń związanych z tańcem, w tym m.in. działania takich artystó,  jak Atsushi Takenouchi, Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, , Bejart Ballet, Pietragalla Compagnie, Mathilde Monnier, Derevo, Gardzienice, Scena Plastyczna KUL, Polski Teatr Tańca. Współpracował z festiwalami tańca, m.in. Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Tańca Zawirowania, Festiwal Rozdroże, Łódzkie Spotkania Baletowe, Festiwal Ciało/Umysł. Zdjęcia teatrów tańca Janusza Matuszewskiego publikowane były w recenzjach spektakli w prasie („Rzeczpospolita”, „Życie Warszawy”, „Przekrój”), w książkach o tańcu w Polsce (Anny Królicy Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu, 2011, Jadwigi Majewskiej My, taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989 roku,  Anny Królicy (red.) Nienasycenie spojrzenia, 2017), na portalach internetowych poświęconych tańcowi. Jego zdjęcia były prezentowane w formie pokazów slajdów towarzyszących wydarzeniom tanecznym, a także wielokrotniewykorzystywane przez fotografowanych artystów do celów promocyjnych.

 

Spotkanie z artystami Teatru Limen Butoh

 

 

Wstęp wolny.

Rezerwacja wejściówek: limenbutoh@wp.pl

 

Projekt współfinansowany przez Dzielnicę Mokotów m. st. Warszawy.

Organizatorzy: Teatr Limen Butoh/Stowarzyszenie AUS, Centrum „Łowicka”

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close