Fundacja Rozwoju Teatru „Nowa Fala” powstała w 2009 roku w Warszawie z inicjatywy Agaty Życzkowskiej – choreografki, reżyserki, aktorki, a także menadżerki kolektywu HOTELOKO movement makers. To właśnie spektakl w jej reżyserii pt. (M)OTHERS będzie można zobaczyć dwa razy w listopadzie w dwóch różnych przestrzeniach Warszawy w ramach obchodów 15 urodzin fundacji.
Fundacja zgodnie ze statutem realizuje swoje cele m.in. poprzez produkcję i prezentację spektakli kolektywu HOTELOKO movement makers oraz poprzez organizowanie projektów artystycznych i edukacyjnych szczególnie związanych z choreografią eksperymentalną i performansem. Fundacja realizuje projekty z dziedziny tańca współczesnego i wspiera artystów i artystki, szczególnie młodych i debiutujących.
W ciągu ostatnich sześciu lat fundacja zrealizowała sześć edycji wydarzenia NOC TAŃCA / FALA TAŃCA (2019-2024). Ponadto z inicjatywy Agaty Życzkowskiej zostały zrealizowane cztery edycje festiwalu tańca współczesnego w Warszawie: U:NEW Dance Wave Festival (przez pierwsze dwa lata nazwa festiwalu International Movement Festival U:NEW). Podczas tych czterech lat zorganizowano 18 wieczorów, gdzie zaprezentowano 43 spektakle i prace choreograficzne oraz 21 filmów wideo we współpracy z artystami i artystami z Polski, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, USA, Meksyku, Białorusi, Austrii, Węgier i Słowacji. Ponadto w ramach festiwalu odbyły się warsztaty taneczne oraz spotkania z publicznością.
Fundacja ma na celu także rozszerzanie swoich działań we współpracy zagranicznej. Realizowanie edukacyjnych projektów europejskich w Warszawie we współpracy z partnerami z Europy jest jednym z priorytetów fundacji. W latach 2020-2024 fundacja zrealizowała cztery międzynarodowe projekty Dance Highways, Viral Visions-deconstructing art immunity, In.To.Da.Te.-Innovative Tools for Dance Teachers oraz CODASI – Contemporary Dance for Sustainability and Inclusion.
Wizją Fundacji jest świat, w którym kultura wzmacnia międzypokoleniowe więzi społeczne wokół tradycji związanej ze sztuką teatru i tańca oraz dialogu z tą tradycją w nowoczesnych formach.
Pod skrzydłami fundacji działa kolektyw HOTELOKO movement makers, który powstał w 2011 roku, początkowo jako Teatr HOTELOKO. Agata Życzkowska współtworzy obecnie kolektyw wspólnie z Mirkiem Woźniakiem, Kariną Szutko i Maciejem Feligą, a od strony produkcyjno-technicznej wspierają ich Adriana Liwara i Bartłomiej Mamajek. Kolektyw dotyka takich tematów, jak wspólnota, wolność, tolerancja, empatia, queer, dobrostan psychiczny, demokracja, edukacja, prawa człowieka, tkanka miasta, tożsamość kulturowa. Główną ideą jest szczególne zwrócenie uwagi na tematy związane z ekologią: zieloną transformacją, wodą pitną, energią solarną, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety. Bardzo ważny jest także głos kobiet: dyskusja wokół równouprawnienia płci i wzmacnianie wspólnot wokół ekofeminizmu. Dla kolektywu ważne jest, aby promować zrównoważony rozwój – zrównoważenie w tańcu i ruchu, którego jednym z elementów jest produkowanie mniejszej ilości nowych dzieł choreograficznych, a raczej możliwość prezentacji tych dzieł, które już powstały. Choreografie kolektywu HOTELOKO są prezentowane na festiwalach w Polsce i za granicą. Spektakl Absolutely Fabulous Dancers został zaproszony na Festival Quartiers Danses w Montrealu (Kanada), gdzie otrzymał nagrodę jury za oryginalność „Coup de Coeur” (2019). Spektakl Axiom of Choice otrzymał Pierwszą Nagrodę na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020), a spektakl LUXA został wybrany do Polskiej Platformy Tańca (2024).
16 i 23 listopada zapraszamy na pokazy spektaklu (M)OTHERS, które odbędą się w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe oraz Ośrodku Kultury Ochoty OKO.
(M)OTHERS / Kolektyw HOTELOKO movement makers
(M)OTHERS skupia się na rozbudowanej koncepcji matki obejmującej nie tylko relacje biologiczne, ale także społeczne i terytorialne. Wątek matki przybiera formę abstrakcyjną, sięgającą głębiej niż tylko relacje genetyczne czy społeczne. Jest to próba zgłębienia uniwersalnej roli „matki”, którą każdy z nas nosi w sobie niezależnie od płci, wieku, tożsamości seksualnej, koloru skóry, stopnia sprawności czy wykształcenia. (M)OTHERS stawia pytania dotyczące natury relacji rodzinnych, ich trwałości, możliwości przekształceń.
Choreografia jest rodzajem „podwójnego duetu” – dialogu energetycznego pomiędzy dwoma, trzema, a czasem czterema ciałami: cisza, miasto, gra, wspólnota, zmysły, kameleon, dragon, stranger, other. Choć płeć nie zawsze odgrywa decydującą rolę, czasem generuje pewne ludzkie zachowania. W naszym świecie nie wszystko jest jednoznaczne. Poszukiwanie istoty człowieczeństwa często przekracza binarną kategorię płci. Idea spektaklu otwiera przestrzeń do refleksji nad empatią, społecznymi oczekiwaniami i miłością pomimo różnic. Bardzo istotne są także poszukiwania związane z szerszym spojrzeniem na tę tematykę, w tym w szczególności na Matkę Ziemię – Mother Earth.
Spektakl jest kolażem obrazów, wspomnień, choreografii, słów, muzycznych pocztówek i marzeń.
Twórcy:
Reżyseria, dramaturgia, choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga
Scenografia, kostiumy, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska
Projekcje wideo: Agata Życzkowska, Karina Szutko
Wykonanie: Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru „Nowa Fala”
Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga-Południe / Ośrodek Kultury Ochoty OKO / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
Premiera: 27 września 2024 roku
16 listopada / sobota / godz. 19:00 – CPK, ul. Podskarbińska 2, Warszawa
23 listopada / sobota / godz. 19:00 – Sala Widowiskowa Ośrodka Kultury Ochoty OKO, ul. Radomska 13/21, Warszawa
Wstęp wolny / zapisy na bezpłatne wejściówki: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl
Po spektaklach zapraszamy na urodzinowy poczęstunek
Wieczory finansuje Fundacja Rozwoju Teatru „Nowa Fala” i HELIDARSTEA
Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Agata Życzkowska – choreografka, reżyserka, aktorka, menadżerka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów Dyplomacja Kulturalna na UJ (2021). Zagrała w ponad 40 spektaklach, w tym The SHOW MUST GO ON chor. Jérôme Bel. Od 2011 r. współtworzy kolektyw HOTELOKO. Otrzymała stypendia w programie Mobilni w Kulturze (2020 i 2021) oraz stypendium artystyczne m.st. Warszawy 2023, a także nagrodę za spektakl Absolutely Fabulous Dancers na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019). Jej spektakl LUXA został wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024.
Karina Szutko – tancerka, choreografka. Uczestniczyła w projektach Erasmus+ Dance Highways, Viral Visions, In.To.Da.Te. oraz CODASI. Edukację taneczną zdobywała biorąc udział w warsztatach, które prowadziły Weronika Pelczyńska, Maria Colusi, Silje Solheim Johansen. W latach 2010-2022 była członkinią formacji tańca towarzyskiego MBB z Warszawy: jest mistrzynią Europy w kategorii Carribean Show (Lyon 2017) i mistrzynią świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019). Współtworzy kolektyw HOTELOKO. Brała udział w spektaklach Insta Show (2018), Extinction: Replay (2022), Solarpunk (2023), LUXA (2023) i (M)OTHERS oraz w etiudzie choreograficznej TWILIGHT (2024).
Mirek Woźniak – tancerz, wokalista, aktor musicalowy, choreograf, performer, edukator. Wraz z Agatą Życzkowską otrzymał Pierwszą Nagrodę na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych za spektakl Axiom of Choice (2020). Nominowany do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury za spektakl Maria de Buenos Aires w kategorii tancerz – inne formy (2022). Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Współtworzy Kolektyw HOTELOKO, w ramach którego zrealizował pięć spektakli: Absolutely Fabulous Dancers, Axiom of Choice, Extinction: REplay, Solarpunk i (M)OTHERS.
Maciej Feliga – tancerz, performer, aktor. Od młodego wieku tańczył klasykę, taniec współczesny i taniec turniejowy w różnych stylach tanecznych. Od 2023 roku należy do Kolektywu HOTELOKO, z którym zrealizował spektakl SOLARPUNK, prezentowany podczas festiwalu Internazionale Dissidanza w Palermo (2023). Ponadto wraz z kolektywem HOTELOKO movement makers brał udział w dwóch projektach tanecznych, które zrealizował z zespołami europejskimi z Włoch, Francji, Belgii i Serbii: Innovative Tools for Dance Teachers-In.To.Da.Te. i Contemporary Dance for Sustainability and Inclusion-CODASI.
Facebook: https://www.facebook.com/FundacjaRozwojuTeatruNowaFala/
https://www.facebook.com/hoteloko
Instagram: https://www.instagram.com/hoteloko/
TikTok: https://www.tiktok.com/@hoteloko