Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie w niedzielę 27 czerwca zaprasza na uroczyste świętowanie królewskich imienin z tańcem i muzyką. Na gości czekają: wieczór baletowy w dwóch częściach, spotkanie z choreografami Romaną Agnel i Jackiem Przybyłowiczem oraz warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych.

 

Fêtes Galantes to spektakl oparty na tańcu barokowym z I połowy XVIII wieku, tematyką nawiązuje do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka, ilustrowanych przez największych malarzy tego okresu (Antoine Watteau, Jean-Honoré Fragonard, Nicolas Lancret).

 

Podczas wytwornych ogrodowych spotkań tancerze zaprezentują choreografie z najbardziej znanych baletów tego okresu kompozycji André Campry, Jean-Philippe’a Rameau, Josepha Bodina de Boismortiera. Wśród wielu modnych wówczas tańców znajdą się te najbardziej znane, jak menuet, chaconne, forlana, sarabanda, gawot, oraz nowo powstałe: musette, trigaudon, tambourin. Precyzja drobnych kroków oraz eleganckie, harmonijne ruchy rąk wprowadzają widzów w tajniki stylu barokowego noble danse. Tancerze w kostiumach z epoki, tych dworskich i baletowych, wyczarują świat wytwornych i wyrafinowanych fêtes galantes. Sceny i choreografie spektaklu inspirowane są w dużej mierze barokowymi ogrodami królewskiej rezydencji w Wilanowie.

 

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek oraz oryginalne choreografie z XVIII w. – L. Pecour

Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza

 

W Kilku krótkich sekwencjach Jacek Przybyłowicz zestawił dworską, pełną subtelności muzykę francuskiego baroku (Marin Marais) z wyrazistym, mocnym ruchem tancerzy, w efekcie tworząc niezwykle emocjonalny spektakl. Ograniczony muzyką konwenans, który w kompozycji Marais próbuje wyrwać się poza narzucone ramy, wpływa także na ruch tańczących – również oni poruszają się, zachowując swoistą, odartą z dodatkowych ozdobników etykietę. Sam choreograf o swojej pracy mówi, że to afabularna forma posługująca się współczesnym językiem choreograficznym.

 

Choreografia: Jacek Przybyłowicz

Oprawa plastyczna: Jacek Przybyłowicz

Muzyka: Marin Marais

Asystent choreografa: Stephane Aubry

Występują: Dominika Babiarz, Wiktor Davydiuk, Marika Kucza, Beatrice Rancani, Mateusz Sierant, Giorgio Tinari, Gal Trobentar Zagar

 

Spotkanie z choreografami w przerwie spektaklu

 

Spotkanie z Romaną Agnel oraz Jackiem Przybyłowiczem poprowadzi Katarzyna Gardzina. Porozmawiamy m.in. o sztuce choreografii i inspiracjach.

 

Romana Agnel – tancerka, choreografka, pedagog tańca, historyk sztuki; założycielka, dyrektor naczelny i artystyczny jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego Cracovia Danza (dawniej Ardente Sole) – miejskiej instytucji kultury w Krakowie. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Ukończyła historię sztuki na paryskim Uniwersytecie Sorbony. We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizację w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych (Le Ballet Légenda’ire d’Ile de France, Le Bal Paré , VII Konserwatorium w Paryżu, Thěâtre Baroque de France). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M.K. Saroja w Madrasie.

 

Jacek Przybyłowicz – tancerz, choreograf, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – pedagogika baletu. Od 2014 roku członek Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca oraz wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, kurator Programu Tańca Europy Środkowej w Azji, organizowanego przez Chińskie Ministerstwo Kultury. W latach 2009–2014 dyrektor Baletu w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W tym czasie był również kuratorem artystycznym Poznańskiej Wiosny Baletowej i współtwórcą cyklu edukacyjnego Teren Tańca – Reinterpretacje, współorganizowanego przez Teatr Wielki w Poznaniu i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego spektakle regularnie pojawiają się na wielu zagranicznych festiwalach tańca, m.in.: we Włoszech, Francji, na Cyprze, w Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Danii, Norwegii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Chinach, USA, Tunezji, Rosji i na Ukrainie. W 2012 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Wieczór baletowy rozpocznie się o godz. 17.00 w pałacowej Oranżerii. Spotkanie z choreografami będzie miało miejsce w przerwie spektaklu o godz. 17.30. Bilety w cenie 15 złotych do nabycia na stronie: Wybór miejsc nienumerowanych – Wilanów (wilanow-palac.pl).

 

Warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00. Klasykę dla młodych (dzieci 5-11 lat) poprowadzi Katarzyna Białkowska-Madej – pedagog tańca klasycznego, wieloletnia tancerka Teatru Wielkiego w Warszawie.

 

Warsztat z tańca współczesnego Obecność w ruchu dla młodzieży i dorosłych prowadzić będzie Ilona Gumowska – tancerka, choreografka, pedagożka tańca, psycholożka.

 

Więcej informacji oraz bilety na stronie: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (wilanow-palac.pl).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close