Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zaprasza na trzecią edycję interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA inspirowanego postacią i twórczością Wisławy Szymborskiej. W jego ramach, 25 maja 2023 roku o godz. 18.00, odbędzie się spektakl Instrukcje obsługi cienia w choreografii i reżyserii Pauliny Święcańskiej.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Instrukcje obsługi cienia w choreografii i reżyserii Pauliny Święcańskiej:

Spektakl utkany z prawdziwych historii do, być może, odszukania swojego cienia, a przynajmniej do refleksji i zadumy nad swoim „światłocieniem” w życiu.

Instrukcje obsługi cienia to wielowątkowe, nielinearne historie kobiet, które opowiadają o emocjach i uczuciach, zagłębiając się w najbardziej intymne i trudne własne doświadczenia, aby je uzdrowić, przetransformować i oświetlić. Podzielenie się nimi z widzami jest elementem procesu grupowego i ostatecznym pomostem między tym, co było, a tym nowym, co narodzi się po doświadczeniu ekspozycji.

Każdy przecież początek

to tylko ciąg dalszy,

a księga zdarzeń

zawsze otwarta w połowie.

Wisława Szymborska

Przy realizacji spektaklu towarzyszyła nam patronka 2023 roku, którą jest Wisława Szymborska. Jej twórczość okazała się dla nas inspiracją, jak o trudnych i czasami bardzo filozoficznych sprawach opowiadać w sposób klarowny i jasny jak światło, które zawsze na koniec dnia oświetla cień.

Uczestniczki i współtwórczynie projektu

Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.

Premiera: 20 kwietnia 2023 roku, Mazowiecki Instytut Kultury / Centralna Scena Tańca

Realizatorzy:

Choreografia i reżyseria: Paulina Święcańska
Scenografia: Romuald Woźniak
Kreacja postaci wraz z elementami koncepcji: Sabina Błażejowska, Grażyna Chmielewska, Grażyna Cholewińska, Angelika Czerwińska, Elwira Filczuk, Ania Gajownik, Katarzyna Guzowska, Agnieszka Gwadera, Agnieszka Motyl, Bożena Osmola, Beata Papiernik, Magda Rolka, Magdalena Rostkowska, Monika Staśkiewicz, Emilia Taletycka, Ewa Wojciechowska, Edyta Wojciuk
Muzyka: kolaż muzyczny
Rysunek wykorzystany w grafice: Angelika Czerwińska

Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja IV
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa

Po wydarzeniu tym odbędzie się rozmowa z twórcami i gośćmi: Ewą Woydyłło, Kazimierą Szczuką i Michałem Rusinkiem.
Sala Widowiskowa: obowiązują wejściówki kasa@mik.waw.pl
dostępność: PJM, pętla, AD na żywo

***

O Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA 2023:

Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA odbędzie się w dniach 25–28 maja 2023 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. W jego edycji organizatorzy honorują twórczość kobiet i ich rolę w polskiej kulturze. Jej patronką duchową jest Wisława Szymborska, a cytat z jej wiersza – „Nic darowane, wszystko pożyczone” – został wybrany na motto festiwalu. Poetka i jej twórczość stanowią inspirację i pretekst do dyskusji o sztuce, poezji, ich roli i znaczeniu we współczesnym świecie.

Projekt Festiwalu PERSONA narodził się z niezgody na pomijanie roli kobiet we współtworzeniu polskiej kultury, a także z chęci przybliżenia szerszej publiczności sylwetek artystek, w tym wybitnych kobiecych osobowości ze świata kultury i sztuki. Pomysłodawczynią festiwalu jest dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdalena Ulejczyk.

Wśród twórczyń, twórców i gości festiwalu są m.in. Ewa Lipska, Kazimiera Szczuka, Ewa Woydyłło, Michał Rusinek, Urszula Zajączkowska, Joanna Szczęsna, Joanna Helander, Justyna Sobolewska, Justyna Czechowska, Sylwia Chutnik, Joanna Mueller, Małgorzata Lebda, Anna Adamowicz, Jakub Kornhauser, Anna Gryszkówna, Piotr Rowicki.

W programie festiwalu są m.in. spotkania i debaty literackie, czytania performatywne, spektakle teatru tańca, koncerty, wystawy, akcja biegowa i warsztaty.

Wstęp wolny na festiwal, na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy lub wejściówki: kasa@mik.waw.pl (tel: 783 708 380; 22 586 42 59).

***

Program festiwalu

25 maja (czwartek) – Otwarcie festiwalu

● 18.00 Instrukcje obsługi cienia – spektakl taneczny Fundacji Artystycznej Perform w wykonaniu grupy niezależnych artystek.
Sala Widowiskowa; obowiązują wejściówki; dostępność: PJM, pętla indukcyjna, AD na żywo, asystent osoby niewidomej na żądanie do 23 maja

● 20.00 Tworzywa organiczne – wernisaż wystawy Katarzyny Proniewskiej-Mazurek z udziałem artystki, kuratorki Agnieszki Zawadowskiej oraz poetki Urszuli Zajączkowskiej
Galeria Elektor: wstęp wolny
dostępność: PJM

● 20.30  Koncert zespołu Rosa Vertov – grupy trzech muzyczek
Koncert promujący najnowszy minialbum Reflected In.
Sala Baletowa: wstęp wolny

26 maja (piątek)

● 18.00 Pomiędzy zachwytem a rozpaczą – spotkanie z dziennikarką i pisarką Joanną Szczęsną, poetką Ewą Lipską oraz Martą Kijowską, autorką biografii Wisławy Szymborskiej w języku niemieckim.
Rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska, kuratorka literacka festiwalu.
Sala Elektorska: wstęp wolny
dostępność: pętla indukcyjna

● 20.00 Czy dożwolisz najmilsza – PREMIERA – słowno-muzyczna opowieść na podstawie tekstu Błysk rewolwru Wisławy Szymborskiej z autorską muzyką zespołu Bukoru.
Sala Widowiskowa: obowiązują wejściówki kasa@mik.waw.pl

27 maja (sobota)

● 11.00–18.00 Zakład Poetyckich Pobrań Dźwiękowych – punkt nagraniowy indywidualnych płyt winylowych dla artystów i artystek, które trafią do kolekcji Czytelni ELEKTRA
Czytelnia ELEKTRA
zapisy: elektra@mik.waw.pl

● 17.00 Nic darowane, wszystko pożyczone – spotkanie z laureatkami i laureatem poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Małgorzatą Lebdą, Anną Adamowicz i Jakubem Kornhauserem. Rozmowę prowadzi poetka i literaturoznawczyni Joanna Mueller.
Sala Elektorska: wstęp wolny
dostępność: pętla, PJM

● 19.00 Fotografie i relacje – Szymborska, Filipowicz – finisaż wystawy Radość pisania/radość fotografowania. Spotkanie z autorką fotografii Joanną Helander i krytyczką literacką Justyną Sobolewską.
Rozmowę prowadzi tłumaczka literatury szwedzkiej Justyna Czechowska.
Sala Elektorska: wstęp wolny
dostępność: pętla, PJM

● 20.30 Koncert zespołu Bez i Nadzieja z Orkiestrą, łączący mocne ekspresyjne linie wokalne, undergroundowe brzmienie gitary oraz pełne kolorów partie sekcji dętej.
Sala Widowiskowa: obowiązują wejściówki kasa@mik.waw.pl
dostępność: pętla

28 maja (niedziela) – zakończenie festiwalu

● 9.00 Poetycka eksperymentalna akcja biegowa – bieg i rozmowy o literaturze z edukatorką i przewodniczką miejską Joanną Kacperczyk.
zapisy: kasa@mik.waw.pl
dostępność: PJM na żądanie do 26 maja

● 12.00 Ach więc to tak! – warsztaty kolażu dla dzieci z artystką Martą Janik (dzieci od 10. roku życia)
Sala Warsztatowa zapisy: kasa@mik.waw.pl / 15 miejsc
dostępność: PJM na żądanie do 26 maja

● 17.00 Do czego potrzebne nam herstorie? – debata z udziałem: pisarki i aktywistki Sylwii Chutnik, pisarki i Prezeski Fundacji Muzeum Kobiet Anny Kowalczyk, laureatki Nagrody Adama Włodka 2022 – Agnieszki Daukszy i Dyrektorki Mazowieckiego Instytutu Kultury – Magdaleny Ulejczyk.
Rozmowę prowadzi dziennikarka Anna Tatarska.
Sala Elektorska: wstęp wolny
dostępność: pętla, PJM

● 19.00 Szymborska – kropki, przecinki, papierosy, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie – surrealistyczna, zmyślona opowieść w formie czytania performatywnego, w asyście wierszy w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej i Antoniego Milanceja. Rozmowę z aktorami, reżyserką Anną Gryszkówną oraz autorem scenariusza Piotrem Rowickim prowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.
Sala Widowiskowa: obowiązują wejściówki kasa@mik.waw.pl
dostępność: PJM, pętla

27 kwietnia – 28 maja: wystawa Radość pisania/radość fotografowania – Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander
Sala Elektorska
dostępność: PJM/ kod QR

***

Patronat honorowy nad Festiwalem Sztuki Kobiet PERSONA: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Partnerzy Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA:
• Fundacja Marii Janion Odnawianie Znaczeń
• Fundacja Artystyczna Perform
• Teatr im. Słowackiego
• Wydawnictwo Znak
Matronat: Fundacja Muzeum Historii Kobiet
Patronat medialny: TVP Kultura, TOK FM

Grafika Festiwalu Sztuki Kobiet „PERSONA”: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Więcej informacji: link

Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA 2023: zapowiedź PJM i napisy (Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie):

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close