Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zaprasza na kolejną odsłonę Autoportretu choreograficznego. Tym razem jego gościem będzie Jacek Owczarek. Wydarzenie to odbędzie się 11 maja o godz. 19.00, w ramach Centralnej Sceny Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Do Autoportretów choreograficznych Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza uznanych polskich choreografów, reprezentujących różne style, formy i techniki tańca. Nie narzuca koncepcji – goście opowiadają o sobie w wybranej formie. Jeśli widz nie zrozumie przekazu, coś go zaintryguje, chce wiedzieć więcej – po spektaklu może zadać dodatkowe pytania lub podzielić się refleksjami. Instytucja zaprasza do rozmowy.

Pamiętaj: TANIEC TO TEŻ TY.

Program wydarzenia

Jacek Owczarek opowie o swojej metodzie choreograficznej oraz zaprezentuje metody pracy z choreografią i improwizacją z udziałem Ulyany Zaruby, Martyny Wójcik i Vity Vaskiv. Następnie pokaże i omówi wybrane fragmenty nagrań spektakli, takich jak: Zdarzenia (Pracownia Fizyczna i SzaZa; grane od 2011); Dziadek do orzechów. Nowe historie (w reżyserii Darii Kopiec w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu), Lithos (2021). Później zaprezentuje swoją najnowszą pracę, krótką formę choreograficzną – duet czemu nie ma (2022) z udziałem Ulyany Zaruby i Vity Vaskiv.

O spektaklu czemu nie ma:

Normalnie to by sobie rozmawiały może o tym, może o tamtym… Może tej zimy właśnie coś by się wydarzyło niechcący, coś pięknego, bo piękne rzeczy dzieją się czasem niechcący. Wtedy by się sobie skrycie z tych pięknych spraw zwierzały i rozglądały, czy nikt tych ich tajnych zwierzeń nie podsłuchuje. Tak pewnie by było, ale czasem świat się robi dużo bardziej stanowczy. Pewnie inaczej się nie da. Świat czasem potwornieje, jakby zapominał że żyją na nim ludzie. Potem się tego strasznie wstydzi. Ale to dopiero potem.

Duet czemu nie ma powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia. Partnerami programu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi.

**

O artyście:

Jacek Owczarek – choreograf, pedagog, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca w Akademii Muzycznej w Łodzi, dr hab., prof. AM, dyrektor Materii z siedzibą w Łodzi. W latach 1994–2003 był tancerzem Teatru Tańca Alter prowadzonego przez Witolda Jurewicza w Kaliszu, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie. Był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi, wziął wówczas m.in. udział we wspólnym projekcie Leszka Bzdyla i Piotra Cieplaka Przed południem, przed zmierzchem. Tworzył choreografię, ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem, Mikołajem Grabowskim, Piotrem Cieplakiem, Konradem Dworakowskim oraz Darią Kopiec.

Od 1996 uczy tańca współczesnego i improwizacji kontaktowej. Współautor Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca w Łodzi (2002–2006). Brał udział w międzynarodowych projektach, m.in. w berlińskim teatrze Volksbühne, w Paryżu i Mau-Beige we Francji, w ramach festiwalu Roma Europa oraz w Museums Quartier w Wiedniu.

W 2009 założył w Łodzi grupę Pracownia Fizyczna; stworzył spektakle, takie jak: Meandrująca rzeka, a3, Zdarzenia we współpracy z muzykami Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim, Re:akcje, Fajdros. Tańczył w spektaklu Soul Project / PL Davida Zambrano, zrealizowanym przez Pracownię Fizyczną, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, w ramach programu Zamówienia choreograficzne. Jego autorski spektakl Lithos był laureatem programu Teatr Polska 2022.

***

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: m.st. Warszawa
Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja IV
Kuratorka: Magdalena Chabros (MIK)

Wstęp płatny

Więcej informacji: link

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close