Wersja do druku

Udostępnij

Na rok przed otwarciem nowego Pawilonu Zodiak – siedziby Warszawskiego Pawilonu Architektury – jego twórcy zaproszą publiczność do udziału w wydarzeniach poświęconych architekturze. Działania w ramach programu Do zobaczenia za rok w Zodiaku! odbywać się będą od 26 do 29 października.

 

Jednym z wydarzeń programu będzie Balet przestrzenny – badanie performatywne Izy Rutkowskiej i studentów Szkoły Nauk Praktycznych. Będzie to taneczna gra z przestrzenią miejską inspirowana Baletem triadycznym Oskara Schlemmera – wybitnego przedstawiciela Bauhausu. Interdyscyplinarna grupa tancerzy/architektów/antropologów wcieli się w rolę performerów. Działania w przestrzeni miejskiej zaplanowano w dniach 26- 27 października w godz. 16.00-19.00 oraz 28 października w godz. 11.00-14.00

w Pasażu Wiecha (róg ul. Chmielnej i Pasażu Wiecha).

W specjalnie skonstruowanych przez artystkę geometrycznych kostiumach będą wykonywać taniec z przestrzenią wokół przygotowywanego do użytku budynku Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak w Warszawie. Ludzkie figury staną się tworzywem i budulcem dla przechodniów i obserwatorów, by mogli tworzyć nowe formy i kształty przestrzeni – konstruować meble miejskie, elementy małej architektury, wszystko, co wydałoby się w danym momencie niezbędne lub ciekawe do przetestowania w zastanym miejscu. Performans wykonywany będzie do muzyki Igora Nikiforowa.

Iza Rutkowska – artystka, animatorka i menadżerka kultury. Założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz współzałożycielka Szkoły Nauk Praktycznych, reżyserka filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców. Współpracuje z samorządami miast, licznymi organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują ludzi z różnych środowisk i w każdym wieku. Bywają efemeryczne, ale częściej przeradzają się w długi proces integracji lokalnej.

***

 

Wszystko, co wokół nas, jest zaprojektowane. To punkt wyjścia pierwszych działań, inicjujących działalność Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak na rok przed otwarciem jego siedziby – Pawilonu Zodiak przy Pasażu Wiecha w Warszawie.

Będziemy się zastanawiać nad własną rolą, jako mieszkańców miast, w możliwości projektowania i wpływania na przestrzeń, która nas otacza, porozmawiamy też o idei miasta wspólnego w kontekście jego zrównoważonego rozwoju oraz o roli, jaką w tym procesie pełnią niezależne pawilony i centra architektury, na przykładzie Amsterdamu, Budapesztu czy Kopenhagi.

 

Jesienny program Do zobaczenia za rok w Zodiaku! składa się z trzech, uzupełniających się komponentów: są to działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, edukacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców oraz działania eksperckie z udziałem gości z zagranicznych pawilonów architektury. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Wydarzenia realizowane są w ramach projektu „ZODIAK na Foksal”, który  został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

Więcej informacji: http://pawilonzodiak.pl/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close