Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na tryptyk baletowy pt. BER w wykonaniu zespołu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i z choreografiami uznanych twórców – Roberta Bondary, Alexandra Ekmana i Martynasa Rimeikisa. Odbędzie się on 20 listopada 2022 roku o godz. 18.00, w ramach 13. Dni Sztuki Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

BER
tryptyk baletowy

B jak Bondara Robert – coraz bardziej znaczące nazwisko na scenie tanecznej. Jego prace choreograficzne są pokazywane na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce i za granicą.
E jak Ekman Alexander – gwiazda współczesnej choreografii o międzynarodowej renomie, współpracował z ponad czterdziestoma zespołami na całym świecie.
R jak Rimeikis Martynas – dyrektor artystyczny zespołu Litewskiego Baletu Narodowego, najbardziej rozpoznawalny choreograf młodego pokolenia na Litwie.

BER jak mechanizm odnowy DNA. Jak sposób na wprowadzenie świeżego powiewu, dynamiki, energii, rytmu. Jak impuls do odnalezienia na nowo przyjemności płynącej z ruchu – zarówno dla twórców, jak i dla widzów. Szczególnie polecane tym, którzy jeszcze nie odkryli, że są entuzjastami tańca współczesnego.

Internetową premierę tryptyku BER (19 lutego 2021) obejrzało ponad 20 tys. widzów z całego świata. Oprócz uznanych nazwisk twórców i znakomitej choreografii spektakl zadziwił widzów warstwą muzyczną, w której utwory brytyjskiej grupy Radiohead łączą się ze współczesnymi kompozycjami Steve’a Reicha, Meredith Monk, Mikaela Karlssona, Ane Brun i z muzyką Erica Satie. Pasja, taniec, miłość… Muzyka w ruchu, ruch w muzyce…

Realizatorzy:

Take me with you
Choreografia, scenografia i kostiumy: Robert Bondara
Muzyka: utwory zespołu Radiohead
Choreolog: Helena van Riemsdÿk
Asystenci choreografa: Evgeniia Meissner, Agnieszka Wolna-Bartosik
Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Blind words
Choreografia i kostiumy: Martynas Rimeikis
Muzyka: Steve Reich, Lawrence English, Meredith Monk
Steve Reich – Music for pieces of wood (LSO Percussion ensemble), 11:41. Wykonania odbywają się za zgodą wydawnictwa Universal Edition A.G.
Lawrence English – Watching it unfold z albumu A colour for autumn (2009) – 5:49
Meredith Monk – Environs 2 z albumu On behalf of nature, 0:56 oraz Volcano songs: duets: walking song (w wykonaniu Katie Geissinger) z albumu Volcano songs, 2:58; wykonania odbywają się za zgodą Boosey & Hawkes Music Publishers Ltd.
Asystent choreografa: Julija Stankevičiūtė
Współtwórczyni kostiumów: Karolina Grzeszczuk
Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Episode 31
Choreografia, dekoracje i projekcje: Alexander Ekman
Przekaz choreograficzny: Fernando Morales Troya
Kostiumy i charakteryzacja: Luke Simcock
Reżyseria świateł: Nicole Pearce
Muzyka: Mikael Karlsson Ane Brun, Erik Satie
Fragmenty wierszy w wykonaniu Elinor Basescu
Przekaz choreograficzny: Fernando Troya
Asystent reżysera świateł: Manuel de Silva
Asystenci choreografa: Agnieszka Wolna-Bartosik, Viktor Davydiuk

Wykonawcy:
soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Alexander Ekman jest reprezentowany przez Stepping Grounds Arts/Culture Management.

Projekt Episode 31 był współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2020.

***

Więcej informacji o spektaklu: link
Więcej informacji o spektaklu na 13. Dniach Sztuki Tańca: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close