Wersja do druku

Udostępnij

3 listopada o godz. 19.00 Fundacja Sztuka i Współczesność, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają do Teatru Wielkiego w Warszawie (Scena Kameralna) na Body Against Body (Ciało przeciw ciału) – wieczór choreografii Billa T. Jonesa i Arnie Zane’a w wykonaniu zespołu Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku. Tańczą: Erick Montes Chavero, Talli Jackson, LaMichael Leonard, Antonio Brown.

Występ odbywa się w ramach „XX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji. ROZDROŻE 2013. Spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy.” Festiwal dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Po pokazie odbędzie się spotkanie artystów z widzami.

Body Against Body to wieczór odtworzonych, lecz nieco zmodyfikowanych choreografii Billa T. Jonesa i Arnie Zane’a z początkowego, przełomowego okresu twórczości ww. artystów. Prace prezentowane podczas wieczoru powracają do awangardowych korzeni sztuki obu artystów. Przypominają dzieła Jonesa i jego partnera oraz współpracownika od 17 lat (który wkrótce po ich stworzeniu zmarł). Choreografie te odnowiły formę tanecznego duetu. Wznowione – nabrały nowego życia dzięki wspaniałym tancerzom zespołu Jonesa, zapewniając wyjątkowy wgląd w początki twórczości obu choreografów. Wieczór choreografii Body Against Bodypowstał na zamówienie Institute of Contemporary Art w Bostonie. Program Wieczoru uzupełniaprelekcja filmu z zapisem tanecznego solo Billa T. Jonesa.

Program wieczoru :

Dwa taneczne duety:Duet x 2 (28 min.).

Choreografie Billa T. Jonesa z 1982 roku, wznowione w 2003 roku. Tańczą: Antonio Brown, Talli Jackson, LaMichael Leonard. Wirtuozeria tych duetów czerpie z języka tańca modern. Obie prace wykorzystują atletykę, zaskakujące figury i zmienne relacje między tancerzami. Wyrażają siłę i emocje doświadczane przez dwa męskie ciała w ruchu, bezruchu, partnerowaniu i w przecinaniu przestrzeni z pełną mocą.

Projekcja filmu: Ionization (Jonizacja) (7 min.).

Choreografia i taniec: Bill T. Jones, muzyka Edgara Varese.

Fragment filmu Dona Kenta i Christiana Dumaisa – Lvovskiego, koprodukcji Bel Air Media, Arte France, Online Productions z 2004 roku.

Taneczny duet Blauvelt Mountain. A Fiction. (Góra Blauvelt. Fikcja) (35 min.).

Choreografia Billa T. Jonesa i Arnie Zane’a z 1980 roku, wznowiona w 2002 roku. Muzyka – Helena Thorington. Tańczą : Erick Montes Chavero and Talli Jackson. Jest to jeden z pierwszych, przełomowych duetów stworzonych wspólnie przez Billa T. Jones’a i Arnie Zane’a. Bada przełożenie postmodernistycznej sztuki wizualnej na taniec. Wykorzystuje specyfikę i dysproporcje różnych sylwetek ciała tancerzy. Ekscentryczne, a czasem humorystyczne obrazy, przypadkowe rozmowy i skojarzenia słowne są połączone z precyzyjnymi sekwencjami partnerowania.

Czas trwania programu: ok. 70 minut. Planowany czas spotkania: ok. 30 minut.

ZespółBill T. Jones/ Arnie Zane Dance Companyjest jedną z kilku najwyżej cenionych amerykańskich grup tańca współczesnego. Obchodzi właśnie swoje 30- lecie. Założony w 1982 roku wielokulturowy zespół powstał w oparciu o 11-letnią artystyczną współpracę Billa T.Jonesa i Arnie Zane’a. Artyści ci przedefiniowali formę tanecznego duetu, podejmując m.in. kwestiespołeczne i tożsamości. Jedną z najcelniejszych analiz ich współpracy można znaleźć w książce ElizabethZimmer Body Against Body:The Dance and Other Collaborations of Bill T. Jones and Arnie Zane (1989 –Station Hill Press). W 1983 roku zespół wkroczył na międzynarodową scenę spektaklem Intuitive Momentum.Grupa jest znana ze współpracy z bardzo różnymi artystami jak np.: Keithem Haringiem, Cassandrą Wilson,Peterem Gordonem lub Jenny Holzer. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany pod względem tematyki,strony wizualnej, stylistyki ruchu, użycia głosu i sztuki scenicznej. Obejmuje zarówno prace zdominowaneprzez muzykę, jak i wykorzystujące tekst. Niektóre z najbardziej znanych i cenionych prac zespołu topełnowymiarowe spektakle: Last Supper at Uncle Tom’s Cabin /The Promised Land (1990); Still/Here (1994);We Set Out Early… Visibility Was Poor (1996); You Walk? (2000); Blind Date (2006); Chapel/Chapter (2006);Fondly Do We Hope… Fervently Do We Pray (2009); Story/Time (2012); i A Rite (2013). Zespół stworzył teżdwa wieczory złożone z solowych choreografii Billa T. Jonesa: The Breathing Show (1999) i As I Was Saying(2005). W 2007 roku Ravinia Festival w Highland Park w Illinois złożył zespołowi najbardziej znaczącezamówienie w jego historii: stworzenie cyklu dzieł w dwusetną rocznicę urodzin Abrahama Lincolna. Wodpowiedzi grupa stworzyła 3 nowe spektakle: 100 Migrations (2008), Serenade /The Proposition (2008) iFondly Do We Hope… Fervently Do We Pray (2009). Prezentowany w miejscach nieteatralnych spektaklAnother Evening miał 7 wersji , w tym jedną prezentowaną na Biennale w Wenecji w 2010 roku. Grupawystępowała w ponad 200 miastach w 30 krajach na wszystkich kontynentach. W 2011 roku Bill T. Jones /Arnie Zane Dance Company połączył się z Dance Theater Workshop tworząc New York Live Arts.

Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company

Spektakl BODY AGAINST BODY powstał dzięki partnerom zespołu:Ellen Poss, Jane Bovingdon Semel & Terry Semel, Anne Delaney,Stephen & Ruth Hendel, Eleanor Friedman & Jonathan Cohen, Sandra Skin.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close