Jako wydarzenie towarzyszące wystawie Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie Ramona Nagabczyńska trzykrotnie pokaże performans Błogo. Premiera już w najbliższą niedzielę o godz. 19.30.

Wersja do druku

Udostępnij

W opublikowanym 20 lat temu zaginionym Traktacie o Bycie Samym w Sobie i dla Siebie Witkacy stawia cielesność w centrum swoich rozważań filozoficznych. Uznaje ciało z jego podstawową funkcją, czyli dotykiem, za gwarant naszego bycia w świecie. Proponuje nam doświadczenie umożliwiające samopoznanie polegające na zamknięciu oczu i odczuciu siebie od środka. Jak zauważa Zofia Machnicka, kuratorka wystawy Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia, witkacowska koncepcja ciała – spotęgowanego, uwolnionego od podziałów na to co ludzkie i zwierzęce – uobecnia się w jego twórczości niczym Czysta Cielskość.

W swoim najnowszym performansie Ramona Nagabczyńska odnosi filozoficzne rozważania o cielesności do stanu ciąży jako wzmożonego „samoczucia się od wewnątrz”. Artystka dostrzega, że bycie w ciąży przekracza jednostkowość doświadczenia i podważa wszelkie formy podmiotowości zakorzenione w naszej kulturze. Choć medykalizacja tej sfery daje złudzenie kontroli, stan ten wymyka się systemowemu porządkowi, stanowi niewiadomą, budzi niepokój. Ramona Nagabczyńska w swojej choreografii bada stan ciągłej metamorfozy i ujawnia przerażenie, jakie budzi moc reprodukcyjna kobiet. Sięga przy tym zarówno do starożytnych mitów, jak i współczesnych filmów grozy.

Kolejne pokazy zaplanowano 8 października o godz. 19.00 i 20.30.

Choreografia: Ramona Nagabczyńska
Produkcja: Muzeum Narodowe w Warszawie
Współpraca: Centrum w Ruchu, Komuna/Warszawa. Artystka jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu.
Współpraca dramaturgiczna: Agata Siniarska
Światła: Jędrzej Jęcikowski
Fotografia: Filip Preiss
Projekt graficzny: Paula Peplińska
Realizacja: Alicja Latkowska
Współpraca: Marta Szymańska

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Hol Główny
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł dostępne on-line oraz w kasach Muzeum/performans przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia

Dostępność wydarzenia: Brak barier architektonicznych — wydarzenie dostępne dla osób z alternatywną motoryką ruchową/podczas wydarzenia dostępna będzie pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących

Performans towarzyszy wystawie Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia, prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie do 9 października 2022 roku.
Więcej: https://www.mnw.art.pl/wystawy/witkacy-sejsmograf-epoki-przyspieszenia,247.html

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close