Wersja do druku

Udostępnij

 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1) zaprasza w poniedziałek 6 lutego o godz. 18.00 na spotkanie z Bojaną Kunst i Kubą Szrederem Instytucje tego, co wspólne wobec neoliberalnej kultury. Debatę wokół książek: Artysta w pracy. O pokrewieństwach sztuki i kapitalizmu (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Konfrontacji Teatralnych/Centrum Kultury w Lublinie, 2016) Bojany Kunst oraz ABC Projektariatu. O nędzy projektowego życia (Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2016)  Kuby Szredera z udziałem autorów poprowadzi Ewa Majewska.

 

W ekonomii neoliberalnej warunki produkcji intensyfikują się dziś prowadząc do nadużyć i wykluczeń. Dzieje się tak w teatrach i maquiladorach, w uniwersytetach i Specjalnych Strefach Ekonomicznych, na Północy i na Południu, choć stopień zniewolenia bywa w nich nieporównywalnie różny. Odpowiedzi twórców kultury zmierzają dziś w stronę instytucji, ponieważ – podobnie, jak dusza, zdaniem Franco Berardi „Bifo” – stają się one polem politycznej walki. Wśród projektów działania zrewoltowanej wielości coraz częściej pojawia się to, co wspólne oraz jego antyautorytarne, egalitarne, współpracujące w poprzek podziałów warianty. Czy będzie to radykalny oportunizm, jak sugeruje Kuba Szreder, czy mniej pracy – jak chciałaby Bojana Kunst – wszystkie opcje generowane w Europie muszą zmierzyć się z dziedzictwem państwowej organizacji kultury, kontrpublicznościami podporządkowanych innych oraz żądaniem równości, które dawno nie było tak silne, jak dziś.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na angielski.

 

 

O książce Bojany Kunst

O książce Kuby Szredera

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close