Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 21 listopada na X Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania – odsłonie jesiennej – gościć będą Budapest Dance Theatre i Sopocki Teatr Tańca. O godz. 18.00 zespół z Węgier pokaże w Teatrze Collegium Nobilium spektakl My daughter, Anne Frank. Mała dziewczynka pisze swój (słynny już) pamiętnik w czasie, gdy nad głową jej – i wielu innych – zbierają się czarne chmury II wojny światowej i Holocaustu. Budapest Dance Theatre w swoim spektaklu próbuje przybliżyć specyfikę tamtego okresu, balansując na pograniczu tańca i literatury.  O godz. 20.00 w Teatrze WARSawy STT zaprezentuje spektakl PUSTE CIAŁO. Okazja do malutkiej rozpaczy, składający się z dwóch aktów, inspirowanych życiem i twórczością dwóch różnych artystów:  Franza Kafki i Henriego Toulouse-Lautreca.

 

 

O spektaklach:

 

 

My daughter, Anne Frank

 

„Widzę naszą ósemkę jakbyśmy byli malutkim skrawkiem błękitnego nieba otoczonym przez ciężkie, burzowe chmury. To miejsce, w którym stoimy, dokładnie określone, jest póki co bezpiecznie, ale chmur zbiera się coraz więcej i ten krąg, który oddziela nas od niebezpieczeństwa jest coraz mniejszy. […] Wszyscy patrzymy w dół, gdzie ludzie ze sobą walczą, a później do góry – gdzie jest pięknie i cicho. I nagle zostajemy otoczeni przez masę ciemnych chmur, odcięci przez nią od tej pięknej, spokojnej góry; chce nas zniszczyć…”.

 

Choreografia: Béla Földi

Muzyka: Dániel Szántó

Kostiumy: Péter Klimó

Czas: 40 min

 

Budapest Dance Theatre jest jednym z największych i najbardziej wpływowych Teatrów Tańca Współczesnego na Węgrzech. Został założony w 1991 roku i od tamtej pory jest najbardziej znanym węgierskim teatrem na świecie. Jego styl można określić jako European Modern Dance, który zawiera w sobie dużą wiedzę o klasycznym balecie i świetną znajomość technik contemporary dance, takich jak chociażby metody Limona, Cunninghama czy Grahama. Budapest Dance Theatre łączy ze sobą te dwa czynniki w pełną harmonii całość, z sukcesem prezentując je na scenie od ponad dwudziestu lat. Aktywnie uczestniczą w festiwalach teatralnych i tanecznych, zarówno w kraju, jak i zagranicą. W ciągu ostatnich kilku lat występowali m.in. na TanzFestival Bielfeld w Niemczech, MittelFest we Włoszech czy Montreaux w Szwajcarii.  Mieli również niepowtarzalną okazję wystąpić w Operze Vichy we Francji. Na samych Węgrzech grają około 50. spektakli rocznie, przygotowując przedstawienia zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

 

***

 

PUSTE CIAŁO. Okazja do malutkiej rozpaczy

 

Spektakl składa się z dwóch aktów, inspirowanych życiem i twórczością dwóch różnych artystów. Obaj – Franz Kafka i Henri Toulouse-Lautrec – zmagali się z trudnymi relacjami z rodziną, a ujście dla swojej niezwykłej wrażliwości znajdowali w sztuce, którą realizowali w skrajnie odmiennych sposobach. Kafka, schowany w sobie i nieśmiały, nie chciał wydać najsłynniejszych swoich prac (zostały opublikowane po jego śmierci), zaś Toulouse-Lautrec wtopił się w bohemę artystyczną Paryża, stając się nieodłącznym jej elementem. Jeden zanurzony w rozważaniach nad determinacją jednostki przez społeczeństwo i niemożność znalezienia pełni swojego człowieczeństwa, harmonii i szczęścia, drugi zatrzymując w kadrze ludzi i nastrój  artystycznej społeczności chwalił życie i codzienność. Obaj umieli zauważyć detal, chwilę, ulotność. Spektakl, rozdzielony przerwą, jest impresją na temat ich twórczości – część kafkowska mroczna i dynamiczna, część inspirowana pracami Toulouse-Lautreca pozornie swobodniejsza, ze zdekonstruowanym kankanem na czele. Obie części, choć w różny sposób, opowiadają o tym samym – o drodze do zrozumienia i pogodzenia się ze sobą i ze światem, którą musi przejść każdy człowiek i każdy artysta.

 

Koncept, reżyseria i choreografia: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk

Współpraca choreograficzna i taniec: Magda Wójcik, Barbara Pędzich, Dorota Zielińska, Joanna Nadrowska, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk

Muzyka: Mariusz Noskowiak

Kostiumy: Agnieszka Puławska

Światła: Artur Aponowicz

Scenografia: Jacek Krawczyk, Artur Gołdys

Czas: 90 min (z przerwą)

 

Sopocki Teatr Tańca (do marca 2010 roku działający pod nazwą Teatr Okazjonalny /the Occasion Dance Theatre) został założony przez parę dyplomowanych tancerzy, choreografów, członków ZASP-u: Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, którzy rozpoczęli współpracę artystyczną w 1998 roku. Teatr ma w swoim dorobku trzydzieści spektakli, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą.

 

PROGRAM

 

Więcej informacji o Festiwalu:
www.zawirowania.pl w zakładce Festiwal
www.facebook.com/zawirowania

 

Kontakt z organizatorami:
+48 780 555 280

ttzawirowania@gmail.com

 

 

Więcej informacji o Konkursie:

https://www.facebook.com/warsawzawirowaniadance

 

+48 797 555 979

 info@warsawzawirowaniadance.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close