Mazowiecki Instytut Kultury w ramach Centralnej Sceny Tańca zaprasza 28 listopada na projekt performatywny Łukasza Wójcickiego pt. PORAŻKA.
PORAŻKA to młodzieżowy projekt performatywny w ramach Animacji Społecznych Centralnej Sceny Tańca. Za prowadzenie procesu odpowiada Łukasz Wójcicki – performer, tancerz, choreograf, aktywista i badacz. Projekt poprzedzał open call skierowany do osób twórczych do 26 roku życia, które we wspólnym i demokratycznym procesie pracowały nad ostatecznym kształtem performansu.
Artyzm w NIEczytej postaci. Antydyscyplinarne działania twórcze
Czy można odnieść porażkę, kiedy to ona zostaje celem przedsięwzięcia? Porażka pochodzi z wewnątrz czy narzuca nam ją zewnętrze? Czy w każdej porażce jest odrobina słodyczy sukcesu? Czy w każdym sukcesie jest odrobina goryczy porażki? Co jest ponad dualizmem i binarnością podziału sukces–porażka?
Sprawdzamy granice aktorstwa i performensu; zrozumiałego i abstrakcyjnego; komedii i cringe’u; dramatu i naturalności. Szukamy, sprawdzamy, przekraczamy i mieszamy. Czy porażka ma/może mieć potencjał twórczy i transformacyjny, jeśli sprzeciwimy się kapitalistycznej logice sukcesu, produkcji, kumulacji i merkantylizacji różnych sfer życia.
Twórcy:
Osoby twórcze: Tola Carbol, Maria Mikołajewska, Maniek Żuchowski, Ester Stencel, Nikola Białas, Ellina Maroz
Prowadzenie procesu performatywnego: Łukasz Wójcicki
projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja V
kuratorka: Paulina Święcańska
organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
współfinansowanie: miasto st. Warszawa
CENTRALNA SCENA TAŃCA |CST- Animacje Społeczne, V edycja 2024
PORAŻKA – projekt performatywny
28 listopada (czwartek), godz. 19.00
bezpłatne wejściówki: www.mik.waw.pl/repertuar
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
Łukasz Wójcicki – performer, tancerz, choreograf, artywista, badacz. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu i IC School for New Dance Development Akademii Teatru i Tańca na Amsterdam University of the Arts. W jego polu zainteresowań jest polityczność ciała, choreografia społeczna, dekonstrukcja przywileju, patriarchatu i normatywności. Bada nowe formy obecności w kontekście katastrofy ekologicznej, kryzysu kapitalizmu i dekolonizacji. W latach 2008-2018 performer i tancerz w zespole teatru Komuna Warszawa. W latach 2013-2016 performer i asystent reżyserki Marty Górnickiej w Chórze Kobiet. Od 2016 związany z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer i choreograf.