Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie i Fundacja Artystyczna PERFORM zapraszają na spektakl Valeska Valeska Valeska Valeska w koncepcji i choreografii Dominiki Knapik. Odbędzie się on 13 maja 2023 roku o godz. 19.00, w ramach Centralnej Sceny Tańca i bloku Taniec, dialog, człowiek, kultura.

 

Wersja do druku

Udostępnij

W spektaklu Valeska Valeska Valeska Valeska czwórka tancerzy/tancerek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Była uważana za prekursorkę awangardowego performansu, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu.

Valeska Valeska Valeska Valeska to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów/performerek podejmujących ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Realizatorzy:

Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
Asystent choreografki: Dominik Więcek
Kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
Reżyseria światła, wideo: Wolfgang Macher
Muzyka: Doministry Dominik Strycharski
Kostiumy: Dominik Więcek
Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)
Produkcja: Fundacja Performa
Trailer: Yanki Film; reżyser: Przemek Chojnacki; kinematografia: Mikołaj Otwinowski
Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa,
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Prapremiera: 25 listopada 2022 roku

Premiera spektaklu została dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora – Dominiki Knapik. Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.

***

O bloku CST-SCENA Taniec, Dialog, Człowiek, Kultura:

Blok programowy Taniec, dialog, człowiek, kultura definiuje taniec jako narzędzie komunikacji przekazujące treści i idee, docierające do różnych poziomów wrażliwości widza. W ramach tego bloku organizatorzy pokażą spektakle twórców młodego i starszego pokolenia, zespoły oraz duety, przedstawienia wykorzystujące różnorodne techniki ruchu: taniec współczesny, teatr fizyczny oraz sztuki pokrewne. Mają nadzieję, że ta różnorodność pozwoli publiczności budować i wzbogacać własny alfabet sztuki tańca.

***

Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja IV
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
Dział: CST-SCENA
Kuratorka: Katarzyna Stefanowicz
Współfinansowanie: m. st. Warszawa

Więcej informacji: link

Zdjęcie

Centralna Scena Tańca: „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” – reż. i chor. Dominika Knapik. Fotografia: Dominik Więcek

Zwiastun spektaklu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close