Podczas pierwszego w 2024 roku wieczoru Centralnej Sceny Tańca będzie można zobaczyć dwa spektakle taneczne: Holy Melancholy w wykonaniu Teatru Tańca Nieznany oraz solo Katarzyny Leszek Illusions of Shameless Abundance. Taneczny wieczór odbędzie się 8 lutego o godz. 19.00. Prezentacja towarzyszy konferencji naukowo-środowiskowej CST W poszukiwaniu balansu. Dobre praktyki i zrównoważony rozwój w tańcu i innych sztukach performatywnych.
Holy Melancholy, Teatr Tańca Nieznany
Holy Melancholy to szeroka rozlewność życiowych fal, bez szarpanych linii granicznych. Fale przelewają się potężnym, oleistym echem dalekiej burzy. To o melancholii, określonej przez Zygmunta Freuda następująco: stan żałoby i jednoczesny brak zgody na odczuwanie żalu po stracie nam bliskiego. To moment, w którym strata staje się tak nie do zniesienia, że połyka ją nieświadomy świat, gdzie żal wciąż istnieje, ale jest nie do przetworzenia przez świadomy umysł.
Realizatorzy:
Reżyseria i choreografia: Katarzyna Leszek
Wykonanie: Jagoda Wasilewska, Julia Radziszewska, Agnieszka Brzezińska, Joanna Kukiełka, Weronika Nowosad, Weronika Lempe, Ewa Krzywicka, Filip Hylewicz
Kostiumy: Katarzyna Leszek, Julia Radziszewska
Warstwa muzyczna: Katarzyna Leszek z wykorzystaniem utworów: De Ambassade, Geen Genade oraz Hermanos Gutiérrez El Camino De Mi Alma
Reżyseria światła: Katarzyna Leszek
Solo illusions of shameless abundance
choreografia i wykonanie: Katarzyna Leszek
Artystka pisze o swoim dziele tak: „Solo stanowi osobisty postulat i zarazem mizantropijną refleksję będącą głosem w kwestii dążeń współczesnych realiów i konsekwencji, które za sobą niosą.
To iluzje bezwstydnych obfitości, które kreuję, których doświadczam, w których żyję, żeby utrzymać się w świecie wstydnych granic, a upadając, nie zapominam udawać, że nadal stoję na ziemi, na którą nie zasługuję. Stoję spokojnie, trzymam fason i pamiętam, żeby nie zapomnieć o butach.”
Spektakl zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Solo Dance Contest 2021” podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca. Uzasadnienie werdyktu jury: „Katarzyna pokazała spójny i wyrafinowany spektakl, który dostarczył przekaz osobisty i polityczny jednocześnie”
Bilety: www.mik.waw.pl/repertuar lub w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury
Katarzyna Leszek to absolwentka kierunku choreografia na Akademii Muzycznej w Łodzi, a także kursu Choreografii Eksperymentalnej Centrum w Ruchu w Warszawie. Brała udział w Międzynarodowym Programie Tanecznym Vertigo Dance Company w Jerozolimie, w Izraelu, oraz ukończyła Międzynarodowy Program Tańca Współczesnego w szkole Nuova Officina della Danza w Turynie, we Włoszech. Jest zwyciężczynią międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest 2021 w ramach 13. Gdańskiego Festiwalu Tańca za pracę illusions of shameless abundance. W 2021 roku, jej etiuda Walczyk w dwóch aktach została wyróżniona w konkursie choreograficznym do muzyki kompozytora polskiego organizowanym przez ZAIKS, a fragment jej spektaklu Holy Melancholy wygrał konkurs choreograficzny organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca My Dance w Tarnowie 2022. Współzałożycielka kolektywu Teatr Tańca Nieznany, działającego od 2018 roku na terenie Poznania. W swoich praktykach ruchowych posługuje się głównie improwizacją, szeroko pojętym językiem tańca współczesnego. Pracuje z wrażliwością na własne ciało i procesy w nim zachodzące, badając relacje umysł-ciało.
Blok programowy Taniec, dialog, człowiek, kultura definiuje taniec jako narzędzie komunikacji przekazujące treści i idee docierające do różnych poziomów wrażliwości widza. W ramach tego bloku prezentowane są spektakle twórców młodego i starszego pokolenia, zespoły oraz duety, przedstawienia wykorzystujące różnorodne techniki ruchu: taniec współczesny, teatr fizyczny oraz sztuki pokrewne. Program powstał z nadzieją, że ta różnorodność pozwoli publiczności budować i wzbogacać własny alfabet sztuki tańca.
Więcej informacji na stronie: www.mik.waw.pl
projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja V
kuratorki: Katarzyna Stefanowicz
organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
współfinansowanie: miasto st. Warszawa
Wydarzenie towarzyszy konferencji naukowo-środowiskowej W poszukiwaniu balansu. Dobre praktyki i zrównoważony rozwój w tańcu i innych sztukach performatywnych (8-11 lutego 2024).