Wersja do druku

Udostępnij

Centrum w Ruchu zaprasza 31 lipca o godzinie 19.00 do Wawra (ul. Żegańska 1a) na robocze pokazy spektaklu Marii Stokłosy Złote demony oraz prac z cyklu Bliżej. Spektakle najmniejsze – projektu pod kierownictwem Wojtka Ziemilskiego. Wystapią: Dagna Dywicka, Michał Kmiecik, Magdalena Ptasznik, Maria Stokłosa, Sebastian Świąder, Marta Ziółek. Kolejne prezentacje minispektakli, składających się na Bliżej. Spektakle najmniejsze odbędą się 1 i 2 sierpnia 2015 roku w XS (ul. Narbutta 27A). Pokazy zamkną tygodniowe laboratorium „spektakli najmniejszych”, podczas którego czwórka artystów z pokrewnych, choć wciąż nie tożsamych światów teatru i tańca, pracowała nad czterema krótkimi wydarzeniami scenicznymi dla bardzo ograniczonej widowni, na szczególną scenę XS. Projekt Marii Stokłosy Złote demony skupiony jest wokół koncepcji sztuki jako przestrzeni uzdrawiania i tworzenia równowagi wobec lęków i niezrealizowanych pragnień. Ważnym pytaniem jest także forma spotkania z widzem. Będzie ona wielokrotnie zmieniana i weryfikowana. Nie powstanie jeden model prezentacji, ale będzie on każdorazowo projektowany specjalnie dla danego wydarzenia.

 

Złote demony

Artystki będą poszukiwać fizycznej praktyki, która umożliwia kontakt z ukrytymi sferami osobowości. Założeniem procesu jest obserwacja i ucieleśnianie emocji związanych z lękiem i pragnieniami. Artystki uzupełniając się, będą stawać się dla siebie nawzajem lustrem oraz brakującymi elementemi osobowości. Zbadają swoją relację z seksualnością, ciałem, wizerunkiem, tańcem, czy ambicją artystyczną. Inspiracją do pracy będzie także uzdrawiająca praca z ciałem kultowej amerykańskiej choreografki Anny Halprin.

 

Spektakle odbywać się będą w bardzo różnych skalach – od przestrzeni teatralnych, pokazów plenerowych aż po prywatną przestrzeń mieszkań.

 

koncepcja: Maria Stokłosa

choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa, Magdalena Ptasznik, Marta Ziółek

 

Praca nad projektem:

23 marca – 4 kwietnia 2015 Szene Salzburg (http://szene-salzburg.net)

20-19 lipca 2015 – próby w Centrum w Ruchu

 

Bliżej. Spektakle najmniejsze

Bliskość pozwala badać granice spektakularności. Co się zmienia, kiedy publiczność jest kilkuosobowa? Kiedy widz nie jest schowany, odległy i pseudo-obiektywny? Nie łypie okiem z ciemnych czeluści widowni, tylko siada tuż obok, słyszy oddech, widzi drżenie ręki? Kameralna sytuacja jest wyzwaniem zarówno dla widza, jak dla performera. Pozwala też przyjrzeć się teatrowi jako miejscu spotkania. Świat się kurczy: jakie daje to możliwości? Co dzieje się ze sceną, empatią, opowiadaniem, doświadczeniem estetycznym?

31 lipca (piątek), Centrum w Ruchu, ul. Żegańska 1a, Warszawa – Wawer, godz. 19:00 (pokazy robocze)

1 sierpnia (sobota); XS, ul. Narbutta 27A
12:30 – Magdalena Ptasznik
12:45 – Sebastian Świąder
13:00 – Magdalena Ptasznik
13:15 – Sebastian Świąder
13:30 – Magdalena Ptasznik
13:45 – Sebastian Świąder
(przerwa)
14:30 – 16:00 – Michał Kmiecik i Dagna Dywicka
14:30 – 16:00 – Maria Stokłosa

2 sierpnia (niedziela); XS, ul Narbutta 27A
16:00 – Magdalena Ptasznik
16:15 – Sebastian Świąder
16:30 – Magdalena Ptasznik
16:45 – Sebastian Świąder
17:00 – Magdalena Ptasznik
17:15 – Sebastian Świąder
(przerwa)
18:00 – 19:30 – Michał Kmiecik i Dagna Dywicka
18:00 – 19:30 – Maria Stokłosa

Wstęp wolny!

Liczba wejściówek na pokazy Magdy Ptasznik i Sebastiana Świądra jest ograniczona (max. 6 osób). Każda z prezentacji trwa nie dłużej niż 15 min. Aby wziąć udział w pokazie, należy dokonać wcześniejszej REZERWACJI poprzez przesłanie maila na adres: xsnarbutta@gmail.com, podając wybrany dzień i godzinę.

Organizatorzy: Fundacja Burdąg, XS

Projekt współfinansowany jest przez m. st. Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close