22 kwietnia 2023 roku, na dzień przed obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w Domu pod Królami w Warszawie, głównej siedzibie ZAiKS-u, odbyła się uroczystość rozdania Nagród ZAiKS-u. Wśród laureatów znalazł się choreograf, tancerz, pedagog i reżyser Robert Bondara. Artysta został uhonorowany za osiągnięcia w dziedzinie choreografii.

Wersja do druku

Udostępnij

W sobotni wieczór, 22 kwietnia 2023 roku, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, jako największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, wręczyła nagrody dla najbardziej zasłużonych. Oprócz Nagród ZAiKS-u wręczono również Nagrody 100-lecia ZAiKS-u, a także przyznano Członkostwa Honorowe. Laureatów i gości przywitał prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Miłosz Bembinow, a uroczystość poprowadził Ferid Lakhdar – wiceprezes ZAiKS-u.

„Już od dawna utrzymujemy stabilną pozycję w pierwszej światowej dwudziestce organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jesteśmy niekwestionowanym liderem regionu w zakresie skali rozliczania wynagrodzeń autorskich. Od 105 lat pracujemy w harmonii i synergii pomiędzy racją biznesu, a ideałami i wyobraźnią twórców” – powiedział Prezes ZAiKS-u Miłosz Bembinow, rozpoczynając wieczór.

Nagrody ZAiKS-u

Tego wieczoru jako pierwsze wręczone zostały Nagrody ZAiKS-u przyznawane za wyjątkowy wkład w rozwój i pogłębianie polskiej kultury oraz zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jak powiedział prezes Miłosz Bembinow, otwierając uroczystość: „To nagrody szczególne, bo przyznawane przez twórców dla twórców”. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Nagroda ZAiKS-u za popularyzację polskiej muzyki współczesnej: 
Barbara Schabowska

Nagroda ZAiKS-u:
Polskie Stowarzyszenie Wydawców Muzycznych

Nagroda ZAiKS-u za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej: 
Paweł Sztompke,
Arkadiusz Kałucki

Nagroda ZAiKS-u za osiągnięcia w dziedzinie choreografii: 
Robert Bondara

Nagroda ZAiKS-u za twórczość dla dzieci: 
Krystyna Kwiatkowska,
Kristoffer Rus,
Jarosław Kilian

Nagroda ZAiKS-u im. Karola Małcużyńskiego za varsaviana:
Aleksander Szarłat

Nagroda ZAIKS-u im. Krzysztofa Teodora Toeplitza w dziedzinie piśmiennictwa filmowego:
Agata Tecl-Szubert

Nagroda ZAiKS-u  w dziedzinie sztuk wizualnych:
Barbara Hoff

Nagroda ZAiKS-u za przekład na język polski: 
Dorota Dobrew,
Małgorzata Semil-Jakubowicz

Nagroda ZAiKS-u za przekład na język obcy:
Charles Kraszewski,
Renata Schmigdall

Wszyscy laureaci Nagród ZAiKS-u otrzymali szklane statuetki zaprojektowane przez Marzenę Krzemińską, dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Nagrody 100-lecia ZAiKS-u

Kolejnym wyróżnieniem przyznanym tego wieczoru były Nagrody 100-lecia ZAiKS-u. Honorowani są nimi twórcy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiej kultury i życia społecznego. ZAiKS przyznaje je od roku 2018, kiedy to obchodził jubileusz swego stulecia. W tym roku laureatami Nagród 100-lecia zostali: Danuta Danek, Jerzy Illg, Jan A.P. Kaczmarek, Leszek Mądzik, Robert Obcowski, Henryk Woźniakowski oraz Andrzej Zieliński i Jacek Zieliński.

Członkostwo Honorowe

Zwieńczeniem wieczoru było przyznanie Członkostwa Honorowego ZAiKS-u. To najwyższe wyróżnienie, jakim organizacja nagradza wybitnych twórców. Przy tej okazji otrzymują oni zaprojektowane przez Janusza Kapustę statuetki przedstawiające k-dron – jedenastościenną bryłę geometryczną o unikalnych właściwościach optycznych i strukturalnych. Tym razem Honorowe Członkostwo odebrali wybitni polscy tekściarze – Jacek Cygan, Bogdan Olewicz i Krzysztof Dzikowski.

Wieczór wręczenia nagród ZAiKS-u uświetnił koncert grupy Dagadana, która od 15 lat jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej, a jej ostatnia płyta Tobie była nominowana do tegorocznych Fryderyków w kategorii „Muzyka Korzeni”.

Więcej o laureatach i uroczystości wręczenia nagród: zaiks.org

***

O Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS:

ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki. Pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. Jest też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury: co roku przekazuje twórcom i instytucjom wiele milionów złotych na projekty i inicjatywy.

Zdjęcie

Na zdjęciu (po lewej stronie): Robert Bondara. Gala Nagród ZAiKS-u 2023. Fotografia: Karpati & Zarewicz

Zdjęcie

Na zdjęciu (po lewej stronie): Robert Bondara. Gala Nagród ZAiKS-u 2023. Fotografia: Karpati & Zarewicz

Zdjęcie

Na zdjęciu (po lewej stronie): Robert Bondara. Gala Nagród ZAiKS-u 2023. Fotografia: Karpati & Zarewicz

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close