Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 5 grudnia o godz. 19.00 w Mazowieckiem Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (ul. Elektoralna 12) odbędzie się 15. spotkanie z cyklu Ciało-Sztuka-Ruch. Podczas wieczoru tańca i ruchu odbędą się prezentacje dwóch spektakli przygotowanych w ramach programu MKiDN Kolekcje – zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Będą to: action/CONTRaction/REaction – kompozycja Aldony Nawrockiej z choreografię Aleksandry Dziurosz, oraz Śmiecidło – kompozycja Anny Ignatowicz-Glińskiej z choreografią i w wykonaniu Magdaleny Wajzner-Barskiej.

O spektaklach:


action/CONTRaction/REaction, chor. Aleksandra Dziurosz, wyk. Warszawski Teatr Tańca

Warstwa ruchowa spektaklu opiera na technice tańca współczesnego. Budowanie struktury choreografii jest ściśle związane z dwubiegunowym tworzeniem relacji pomiędzy tancerzami (w tym nieustannym kreowaniem i definiowaniem przez nich przestrzeni scenicznej, w jakiej się poruszają) oraz tancerzami a warstwą muzyczną: za pośrednictwem czujników (sensorów) pozwalających na wpływanie na sferę dźwiękową poprzez ruch tancerza (różnego typu przekształcenia, modulacje i transformacje dźwięku w aspekcie częstotliwości, dynamiki, czasu, sterowanie zmianą wartości parametrów, etc). Dodatkowo w spektaklu istnieją sceny choreograficzne do stworzonej wcześniej muzyki. W związku z tym konstrukcja przedstawienia przyjmuje formę kolażu: sceny spektaklu sensu stricto, czyli dookreślane i zamknięte pod względem zarówno muzycznym, jak i ruchowym przeplatać się będą ze scenami natury sensu largo, w duchu aleatoryzmu kontrolowanego. Warstwa dźwiękowa spektaklu oraz powstała choreografia wynikają z założenia, że oba organizmy są komplementarne, a dodatkowo w wielu fazach tworzone w czasie rzeczywistym (na zasadzie „improwizacji generowanej” [Improvisation Générative]. Wychodząc od idei czysto formalnej, czyli zestawienia, czy wręcz wzajemnego przeciwstawienia faz spektaklu dokładnie dookreślonych muzycznie i choreograficznie oraz takich, gdzie istotnym elementem jest przypadek – dochodzimy do konkluzji: action/CONTRaction/REaction będzie spektaklem trwale niepowtarzalnym…

Zamówienie action/CONTRaction/REaction dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

muz. Aldona Nawrocka
chor. Aleksandra Dziurosz
realizacja warstwy interaktywnej: Andrzej Kopeć
wyk. Warszawski Teatr Tańca w składzie: Kamila Borowska, Aleksandra Dziurosz, Anna Majder, Agata Pankowska, Natalia Walach, Radomir Bachar

***

Śmiecidło jest totalnym samodziałem, skleconym z tego, co można znaleźć na śmietniku. Śmietnik, to zarówno kosz na śmieci (wraz z zawartością), jak szum informacyjny, internet, śmietnik historii – i wreszcie nasze „śmietniki wewnętrzne” – ludzka bezradna pamięć, intelektualna kasza i postrzępione emocje. Jedynym trwałym i w pełni przewidywalnym elementem utworu jest wiadro z blachy ocynkowanej. Dno wiadra proste, nisko osadzone. Pojemność 12 litrów.

Anna Ignatowicz-Glińska – autorka
Kompozytorka (doktor kompozycji), adiunkt w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Oprócz uprawiania klasycznie pojętej kompozycji (ma w dorobku kilkadziesiąt utworów, przeznaczonych na różne obsady wykonawcze), z coraz większą fascynacją uczestniczy w projektach multimedialnych – w syntezie sztuk szukając wspólnego mianownika dla działań z artystami innych dyscyplin. Ponadto jest autorką tekstów o muzyce i małych form literackich

Magdalena Wajzner-Barska – współautorka i wykonawczyni
Doktor sztuki w dyscyplinie rytmika i taniec. Adiunkt w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Fascynatka idei syntezy sztuk, realizowanej w działaniach twórczych, związanych z poszukiwaniem wspólnego języka dla muzyki i innych dziedzin artystycznych. Autorka kilkudziesięciu projektów muzyczno-ruchowych, improwizatorskich i multimedialnych. Wykonawczyni improwizująca ruchem, wokalnie i na fortepianie.

Zamówienie utworu zostało sfinansowane w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje – „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Prawykonanie odbyło się 23listopada 2013 r., w ramach koncertu „Audio Stage” w CSW Zamek Ujazdowski – Sala Laboratorium.

Więcej: www.mckis.waw.pl

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawski Teatr Tańca.

Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MCKiS (pn.-pt. w godz. 10.00-19.00). Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close