Wersja do druku

Udostępnij

12 polskich artystów różnych dziedzin od 8 kwietnia bierze udział w trzytygodniowym projekcie choreograficznym Tuning Scores w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec. Pracę prowadzą amerykańska choreografka Lisa Nelson i brytyjski kompozytor Scott Smith. Oprócz pokazów w Starym Browarze w Poznaniu (16-23 kwietnia). Grupa projektowa zaprezentuje wyniki swojej pracy także w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie – w sobotę 25 kwietnia o godz. 15.00 w parku przed CSW Zamek Ujazdowski (w przypadku deszczu: na dziedzińcu CSW), natomiast w niedzielę 26 kwietnia o godz. 19.00 pokaz odbędzie się w Sali Laboratorium CSW. Po drugiej prezentacji zaplanowano  spotkanie artystów z widzami. W spotkaniu udział wezmą: Joanna Leśnierowska, Agnieszka Sosnowska i Katarzyna Słoboda.

 

Artyści biorący udział w projekcie: Agnieszka Gotowała, Agnieszka Gut, Kaya Kołodziejczyk, Kacper Lipiński, Bartosz Nowakowski, Janusz Orlik, Martyna Poznańska, Magda Ptasznik, Katarzyna Sitarz, Marysia Stokłosa, Magda Tuka, Wojciech Urbański.

 

Kuratorka ze strony CSWZU: Agnieszka Sosnowska.

 

WSTĘP WOLNY.

 

***

 

Przez trzy tygodnie ponad dziesiątka polskich artystów (między innymi choreografów, muzyków, reżyserów, architektów) bierze udział w treningach Tuning Scores. Część praktyki otwarta została także dla mniej doświadczonych artystów. Projektowi towarzyszą bowiem dwie 5-dniowe sesje otwartych lekcji. Uczestnicy pracują nad świadomym sterowaniem zmysłami w czasie poruszania się, a także podczas oglądania tańca. Badają biologiczne, kulturowe oraz swoje własne, wrodzone schematy, które wpływając na zmysły, budują ludzkie doświadczenia. Skupiając się na wzroku, dotyku i słuchu, tworzą spontaniczne kompozycje. Kreując przestrzeń swobodnej gry, inicjują „dialog w działaniu” – dialog z przestrzenią, czasem, ruchem i pragnieniem, by skomponować własne doświadczenie. Poszukiwania te pozwalają na wnikliwy wgląd w procesy tworzenia oraz wykonywania tańca.

 

Tuning Scoresto improwizacyjna praktyka kompozycyjna oraz badawcza, będąca jednocześnie spektaklem samym w sobie. Praktyka opiera się na studiowaniu funkcjonowania naszych zmysłów jako fizycznej podstawy wyobraźni. Pytania jakie pojawiają się w procesie krążą wokół zagadnień: co tak naprawdę postrzegamy, gdy patrzymy na taniec? Oraz: co postrzegamy, gdy sami tańczymy?

 

Lisa Nelson jest amerykańską performerką, improwizatorką i twórczynią metody Tuning Scores. Jeździ po świecie występując, ucząc i tworząc spektakle, pielęgnując także wieloletnie współprace z innymi artystami, wśród których znajduje się między innymi legendarny Steve Paxton. Przez ostanie 25 lat autorka Tuning Scores Lisa Nelson oraz muzyk Scott Smith angażują się w praktykowanie tej metody na wielu artystycznych obszarach i w wielu kulturowych kontekstach.

 

Projekt w Poznaniu jest bezpośrednim wynikiem tygodniowego laboratorium, jaki Lisa Nelson przeprowadziła w Starym Browarze w listopadzie 2012 roku w ramach Alternatywnej Akademii Tańca.

 

 

Projekt realizowany przez Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Co z tym tańcem? 2015.

 

 Logo ASF czarne (miniaturka)MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

 

Więcej informacji na stronie: http://www.artstationsfoundation5050.com/taniec/wydarzenie/tuning-scores/2447

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close