Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji ROZDROŻE w dniach 5-6 listopada 2014 (środa-czwartek) o godz. 19.00 w CSW Zamku Ujazdowskim  (Budynek Laboratorium, Sala im. Wojciecha Krukowskiego, ul. Jazdów 2) odbędzie się premiera spektaklu Central Europe zespołu Compagnie François Verret w choreografii Verreta. Jest to przedstawienie otwierające cykl spektakli Rhapsodie Demente (Obłąkańcza rapsodia). W spektaklu łączącym taniec, muzykę i instalację plastyczną wezmą udział artyści z Europy Zachodniej i Wschodniej. Przedstawienie tworzy collage obrazów wyrażających kondycję człowieka zdominowaną historią Europy Środkowej. Inspiracje czerpie m.in. z utworów Heinera Müllera, Swietłany Aleksijewicz i Wisławy Szymborskiej.

 

Po pierwszym pokazie spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

 

Prelekcja choreografa i reżysera François Verreta o jego twórczości (ilustrowana projekcją zapisów fragmentów jego spektakli) odbędzie się dzień przed pierwszym pokazem spektaklu – 4 listopada (wtorek) o godz. 18.00  w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sala KinoLab).

 

 

Wykonawcy: Germana Civera, Jean-Pierre Drouet, Charline Grand, Natacha Kouznetsova, Vilma Pitripaite, François Verret

Kierownik techniczny i video: Claire Roygnan

Oświetlenie: Nicolas Barreaud

Nagłośnienie: Manu Léonard

 

François Verret jest jednym z najbardziej twórczych choreografów francuskich. Jego spektakle sytuują się na pograniczu tańca, teatru i performance art. Verret zajmuje się tańcem od 1975 roku, kiedy rozpoczął pracę w zespole Karine Saporta. Naukę tańca kontynuował u Susan Buirge i J. Patarozziego. Przez rok występował w zespole H.Yano i E. Wolliaston. Pierwszy własny zespół założył w 1979 roku. Za spektakl Tabula Rasa, będący jego debiutem choreograficznym, został nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Bagnolet w 1980 roku. W latach 1993-2000 działał w Les Laboratories d’Aubervilliers – miejscu interdyscyplinarnych poszukiwań, tworzenia i prezentacji spektakli, którym to centrum kierował. W 1998 roku założył zespół La Compagnie FV, który  prezentował spektakle w wielu krajach, w tym wielokrotnie na festiwalu w Awinionie. Verret  działał w Grupie Poszukiwań Choreograficznych Opery w Paryżu. Od 2002 roku był też rezydentem w Théâtre National de Bretagne w Rennes. François Verret stworzył ponad 20 spektakli. Współtworzył francuską nową falę taneczną. Jest uznawany za prekursora interdyscyplinarnych spektakli. Prowadzi poszukiwania w obszarze ruchu i tańca oraz ich relacji z obiektami i przestrzenią. Verret jest z wykształcenia architektem. W swoich spektaklach wykorzystuje m.in. ruchome obiekty i maszyny. Pozostaje wierny idei tworzenia choreografii realności (choreographier le réal). Inspiruje go także literatura (m.in. dzieła Gothego, Kafki, Melville’a, Musila i Faulknera). Jego spektakle dotyczą kwestii etycznych, często wyrażają krytykę społeczną. W pracy nad spektaklami Verret współpracował z artystami różnych dziedzin sztuki: tancerzami (m.in. z Mathilde Monnier i Bernardo Montetem), muzykami (m.in. z Fredem Frithem), aktorami, artystami cyrkowymi i plastykami. Wysoko cenione są jego spektakle: Fin de Parcours (1982), La Chute de la Maison carton (1986), Faustus (1990), Chantier Musil (2003). W 2002 roku otrzymał nagrodę choreograficzną SACD. W tym roku rozpoczął realizację projektu artystyczno – edukacyjnego Chantier 2014 – 2018. Na projekt złożą się m.in. spektakle: Chantier 2013, Atlas 2014 oraz Rhapsodie démente (2015). Projekt ten dotyka kwestii zbiorowej świadomości i pamięci oraz możliwości międzypokoleniowego przekazu doświadczeń. Twórczość Verreta nigdy nie była prezentowana w Polsce.

 

Producentem spektaklu Central Europe jest MC2 Grenoble.

 

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

                    

 

Organizatorem festiwalu „Rozdroże 2014” jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizację festiwalu dofinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie.

 

 

Więcej

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close