Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury w dniach 14-15 sierpnia zapraszają do uczestnictwa w działaniach choreograficznych w przestrzeni trasy spacerowej Wału Miedzeszyńskiego. Wydarzenie realizowane jest w ramach drugiej rezydencji Kiribati site-specific, projektu Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II. W niedzielę 15 sierpnia o godzinie 19.00 odbędzie się pokaz pracy w formie spaceru performatywnego. Uczestnicy wspólnie przemierzą trasę, podczas której towarzyszyć im będą performerki i ścieżka dźwiękowa przygotowana przez artystki.

 

O wydarzeniu:

„Za mocno skupiamy się na sobie samych, zapominając, że nie jesteśmy jedynymi zwierzętami na Ziemi” – stwierdzenie Joanny Bednarek stało się punktem wyjścia dla proponowanej tu praktyki choreograficznej. Naturokulturowy kształt środowiska powstaje w wyniku tysięcy interakcji międzygatunkowych. To, co wydaje się jedynie krajobrazem dla ludzkiej aktywności to złożone relacje z innymi organizmami żywymi. Relacje, które my ludzie bierzemy za pewnik, których bardzo często nie dostrzegamy i to nasza ignorancja, nasza nieświadomość międzygatunkowa sprawiają, że nie dostrzegamy obecnej katastrofy – masowego wymierania gatunków. A przecież skoro jesteśmy jednym ekosystemem to czyż nie jest tak, że gdy jeden gatunek wymiera, wymiera część ekosystemu a tym samym część nas?

Wymieranie ordowickie (ok. 438 mln lat temu).
Wymieranie dewońskie (ok. 374 mln lat temu).
Wymieranie permskie (ok. 250 mln lat temu).
Wymieranie triasowe (ok. 201 mln lat temu).
Wymieranie kredowe (ok. 66 mln lat temu).
Szóste wymieranie: teraz.

Jaką formę może przyjąć zauważanie i uświadamianie sobie tych zerwanych relacji? Jak wpływa to na kształt krajobrazu?

„Dokumentacja znanych przypadków wymierania może się wydawać jedynym sposobem udowodnienia, że znajdujemy się w samym środku kryzysu biotycznego; właśnie takich dowodów domagają się sceptycy. W końcu nie może być sprawy o morderstwo, jeśli nie znaleziono zwłok. (…) Sądzę, że „anegdotyczne” świadectwa wymierania na całym świecie, przekazywane nam przez ekologów, to zaledwie wzmianki o katastrofalnym stanie rzeczywistości, a procesy wymierania przebiegają po cichu, w większości przypadków nawet bez naszej wiedzy”

Podczas tygodniowej rezydencji wraz z zaproszonymi gościniami: Agatą Siniarską, Justyną Stasiowską, Magda Fejdasz, Ewa Rucińska i Daną Chmielewską zastanowimy się nad tym, w jaki sposób postrzegamy otoczenie i jakie nawiązujemy z nim relację. Poprzez metodologię choreograficzne będziemy starać się rozwijać uważność na otoczenie i umiejętność nawigacji pomiędzy różnymi kanałami uwagi. Ponieważ nasze działania będą się odbywać na terenie miasta to właśnie miasto stanie się naszym punktem badawczym, rozumianym jako ekosystem wspólnoty międzygatunkowej. Będziemy performować dla i z jego mieszkańcami, zarówno tymi ludzkimi jak i nie-ludzkimi, w miejscach ujarzmionych przez człowieka, jak i tych zaanektowanych przez naturę.

 

O projekcie:

Blok site-specific skupia się na eksploracji potencjału, który niesie ze sobą praca w przestrzeniach nie tanecznych – w unikatowych sceneriach miasta Warszawy. Wykorzystując narzędzia improwizacyjne, choreograficzne oraz ruch i taniec artyści spróbują ukazać nową perspektywę na otaczające przestrzenie, architekturę i naturę. Skupią uwagę na odkrywaniu relacji z otoczeniem, tego, jak nasza obecność w organiczny sposób ją przeobraża, a uwaga wydobywa esencję doświadczenia.

 

Kiribati

Choreografia: Ola Osowicz,

Gościnie: Ewa Rucińska, Justyna Stasinowska,Agata Siniarska, Magda Fejdasz i Daną Chmielewską

Kuratorka: Angelika Mizińska

Daty realizacji rezydencji: 9-15 sierpnia

Pokaz dla publiczności: 15 sierpnia, godz. 19.00

Miejsce: Mała Kaśka, Oczyszczalnia Wody, Gocław

Najbliższe przystanki: Fieldorfa, Meissnera, Bora Komorowskiego

 

Organizatorzy proszą o zabranie telefonu z internetem oraz słuchawek.

 

Zgłoszenia: https://forms.gle/owsup3SEZW7ezXW59

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/122075216677730/

 

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II.

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close