Wersja do druku

Udostępnij

Federacja Teatrów Niepublicznych – taka organizacja powstanie 12 marca 2016 roku na zebraniu założycielskim w Instytucie Teatralnym.

 

W obszarze teatru istnieje wiele organizacji środowiskowych, które zrzeszają instytucje, dyrektorów, artystów, reprezentują ich wobec władz, centralnych czy lokalnych, prowadzą rzecznictwo, udzielają wsparcia prawnego, integrują środowiska. Takiej organizacji nie mają teatry niepubliczne – zakładane przez artystów i producentów, istniejące jako stowarzyszenia czy fundacje. Wg Teatr w Polsce 2016 było ich ponad 300 w 2015 roku. Coraz silniej odczuwają one potrzebę jednolitej reprezentacji. W styczniu 2016 roku powstał komitet założycielski powołujący Federację Teatrów Niepublicznych. W jego skład weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Komuna Otwock, Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego, Stowarzyszenia Windą W Bok, Unii Teatr Niemożliwy i Fundacji Instytut Sztuk Performatywnych.

 

Głównym zadaniem Federacji będzie zjednoczenie sił organizacji pozarządowych w celu jak najskuteczniejszej współpracy z władzami centralnymi i samorządowymi. Przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego komitet organizuje zebranie założycielskie, na którym reprezentanci teatrów niepublicznych przedyskutują i uzgodnią statut Federacji. Będzie to jednocześnie pierwsze walne zebranie, które ukonstytuuje Federację i pozwoli wybrać jej władze. Odbędzie się ono w Instytucie Teatralnym w Warszawie 12 marca 2016 o godz.12.00. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o rejestrację do KRS.

 

Zaproszenie na zebranie kierowane jest do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń i fundacji),których głównym celem, zawartym w statucie, jest działalność teatralna lub performatywna. Dotyczy to teatrów produkujących i prezentujących przedstawienia, zajmujących się edukacją w zakresie teatru czy organizacją festiwali teatralnych. Zgłoszenia można przesyłać na adres:

federacjatn@gmail.com

 

Podczas zebrania będą omawiane cele i działania Federacji. Do najpilniejszych spraw należy wprowadzenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2017-2019”, którego założenia powstały w 2015 roku we współpracy z przedstawicielami środowiska, jednak nie zostały wdrożone.

 

Ważne są także kwestie praktyczne – Federacja jako reprezentatywny głos środowiska będzie miała możliwość negocjowania warunków Programów Ministra, by dawały równe szanse instytucjom i organizacjom pozarządowym (dziś warunki te są bardziej korzystne dla instytucji, które zatrudniają stałych pracowników, posiadają biura i często finansowy wkład własny). Na poziomie lokalnym (samorządy wojewódzkie i miejskie) Federacja może wspierać wprowadzanie dobrych praktyk dotyczących m.in. konkursów grantowych, konkursów trzyletnich czy mianowania pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. W przyszłości do jej zadań należeć może także gromadzenie danych (np. GUS nie rejestruje aktywności teatrów niepublicznych), poradnictwo prawne, działalność badawcza i szkoleniowa.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close