Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na spektakl KOBIETY i duch wolności w reżyserii i choreografii Pauliny Święcańskiej, w ramach Festiwalu sztuki kobiet Persona.

Wersja do druku

Udostępnij

KOBIETY i duch wolności to kolejny projekt z cyklu KOBIETY realizowany przez choreografkę i tancerkę Paulinę Święcańską. Łączy on taniec i performans, w którym działanie artystyczne staje się pretekstem do poznawania siebie i samorozwoju.

Proces warsztatowy skoncentrowany był na technikach improwizacyjnych i możliwości ich wykorzystania w pracy artystycznej i rozwojowej z kobietami. Projekt był otwarty dla wszystkich zainteresowanych kobiet, bez względu na dotychczasowe doświadczenie taneczne/sceniczne.

Motywem przewodnim projektu jest wolność – temat z jednej strony nawiązujący do wizerunku kobiet kreowanego w sztuce i kulturze masowej, z drugiej jednak dający przestrzeń na osobiste poszukiwania i refleksje o obecności kobiet we współczesnym świecie. Inspiracją zarówno do tytułu, jak również do całego spektaklu jest patronka Festiwalu Persona na rok 2022 – Maria Janion i jej książka Kobiety i duch inności (1996). Jak sama autorka twierdzi – romantyzm, który reprezentowała, to przede wszystkim afirmacja swobody i wolności w każdym jej wymiarze. Podczas warsztatów i przygotowań do spektaklu właśnie o wolności organizatorzy chcą porozmawiać z widzami w sposób artystyczny, kreatywny i współczesny. Czym ona jest dzisiaj dla kobiet w różnym wieku z różnymi doświadczeniami i poglądami na temat samej siebie?

Podczas spektaklu niezwykłe kobiety w abstrakcyjny sposób opowiedzą swoje prawdziwe historie, skonfrontują się ze swoimi marzeniami i lękami, zamanifestują wolność. Opanowane, czujne, precyzyjne, odjechane, świadome siebie i dzikie. Śpiewają, tańczą, krzyczą, tworzą ład materii i zupełnie dekonstruują. W kręgu, w wirze, w ciągłej zmianie można będzie zobaczyć wielość kobiecych wizerunków.

Realizatorzy:

Warsztaty taneczne, reżyseria i choreografia: Paulina Święcańska
Scenografia i oświetlenie: Romuald Woźniak
Kreacja postaci: Chmielewska Grażyna, Cholewińska Grażyna, Dańska Katarzyna, Drabik Joanna, Góral Wioletta, Jakubiak Lidia, Kwiecień Agnieszka, Mirchuk Oxana , Motyl Agnieszka , Papiernik Beata, Rolka Magdalena, Rostkowska Magdalena, Sędzikowska Klaudia, Staśkiewicz Monika, Suska Milena, Szypiłow Nadia, Wierzchołowska Beata, Wojewódzka Elżbieta, Zagórowska Viorika
Wsparcie wokalne: Anna Szyszka
Wsparcie SM: Viorika Zagórowska
Dokumentacja fotograficzna: Marta Ankiersztejn
Dokumentacja video: Paweł Głogowski

***

Data realizacji projektu: 24 marca – 09 czerwca 2022
Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja III
Kuratorka SCENY CST: Katarzyna Stefanowicz
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie m.st. Warszawa

Dostępność: m.in. pętla indukcyjna, tłumaczenia na PJM, napisy – szczegóły na stronie mik.waw.pl.

Partnerzy: Fundacja Marii Janion, Archiwum Kobiet, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Fundacja Artystyczna PERFORM.
Patroni medialni: Notes Na 6 Tygodni, TOK FM, TVP Kultura, Zwierciadło, Sens, Wyborcza.pl.

Wstęp bezpłatny poza koncertami.

Więcej o wydarzeniu: link
O Festiwalu Persona: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close