
Fot. Magdalena Starowieyska.
W sobotę 6 września o godz. 18.00 Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (ul. Anielewicza 6)zaprasza na pokaz taneczny, którego choreografia, przygotowana specjalnie na to wydarzenie, odnosić się będzie do legendy Polin. Wystąpią: Kaya Kołodziejczyk i Filip Szatarski. Muzycy: Piotr Kurek i Hubert Zemler. Wstęp wolny.
Dzień Polin w MHŻP to wyjątkowy dzień poświęcony legendzie Polin, która opowiada o przybyciu Żydów do Polski w średniowieczu. Legenda ta jest inspiracją dla całego muzeum i jego powstającej wystawy głównej.
***
Filip Szatarski – tancerz, choreograf, dramaturg. Pochodzi z Gdańska. Zajmuje się badaniem związków szeroko pojętego teatru i tańca z muzyką oraz sztukami wizualnymi. Ponadto artysta zajmuje się realizacją choreografii i ruchu scenicznego dla teatrów dramatycznych w Polsce i za granicą.
Kaya Kołodziejczyk – tancerka i choreografka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz szkoły tańca współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main. Od kilku lat artystka realizuje własne projekty choreograficzne pokazywane w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii i Polsce.
Oprawa muzyczna:
Piętnastka/Piotr Kurek/Hubert Zemler
Hubert Zemler – wykształcony akademicko perkusista; muzyk współtworzący kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej. Przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od free jazzu (Kapacitron, Horny Trees), muzykę współczesną, (Arturas Bumsteinas, Zdzisław Piernik), world music (Ritmodelia, Calle Sol), rock i blues (Neurasja, Incarnations), po ambitny pop w zespole Natu.
Piotr Kurek – zamieszkały w Warszawie muzyk, multiinstumentalista. Kurek świadomie nawiązuje do najważniejszych muzycznych zjawisk przełomu lat 60. i 70. nadając im aktualny kontekst, jednocześnie unikając wyraźnej klasyfikacji. Cechą charakterystyczną jego utworów jest hipnotyczny rytm oraz bardzo bogate, pełne niuansów brzmienie instrumentów klawiszowych. Współpracował z licznymi muzykami i teatrami.
Więcej: http://www.jewishmuseum.org.pl/