Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Pędy i happening Żywa zieleń pokaże w lipcu i sierpniu grupa Fundacja Sztuka Ciała w popularnych warszawskich przestrzeniach: Centrum Praskim Koneser, Sinfonii Varsovii, na Plaży Żoliborz i Poniatówce oraz na osiedlu Odolany. Najbliższy pokaz (Żywa zieleń) odbędzie się 11 lipca o godz. 16.00 na skwerze przy bulwarze im. Generała George’a Smitha Pattona i rozpocznie on wakacyjny program grupy, inspirowany naturalną ekspresją roślin. 

 

Rośliny nie pędzą, są naturalne, spokojne, uziemione, zaangażowane jedynie w chwilę obecną. Tej wiosny żyliśmy z podobną ekspresją. Zderzyliśmy się z odgórnym uziemieniem, badaliśmy, jak funkcjonuje się bez codziennego pędu, obserwowaliśmy opustoszałe miasta, zakładaliśmy ogródki, tęskniliśmy za zamkniętymi parkami i lasami.

 

Pandemia Covid-19 rzuca nowe światło na relacje człowieka z naturą, uczy nas pokory i słuchania. Ile jesteśmy w stanie wytrzymać bez kontaktu z przyrodą? A jak czuje się przyroda bez ludzi? Te pytania zadają sobie artyści z warszawskiej Fundacji Sztuka Ciała. 11 lipca startuje ich wakacyjny program inspirowany naturalną ekspresją roślin. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch plenerowych formułach: otwartych spektaklach i nadwiślańskich happeningach.

 

Spektakl Pędyplenerowe widowisko z udziałem roślin to opowieść o relacji człowieka z roślinami, o wspólnym cyklu życia i doświadczeniu przemijania, pędzie ludzkich spraw, delikatności i determinacji roślin, ich zaangażowaniu w „tu i teraz”.  

 

Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy klaunady i kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentów i elektroniki czynią z Pędów spektakl uniwersalny, w którym każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. Spektakl będzie grany:

 

17 lipca o godz. 20.00 w Centrum Praskim Koneser

9 sierpnia o godz. 18.00 na terenie Sinfonii Varsovii

 

Happeningi Żywa zieleń – Sztuka Ciała nad Wisłą, poświęcone nadwiślańskiej florze, niosą podobny, ale nieco lżejszy przekaz. Działania zorganizowane na miejskich plażach i okolicznym skwerze to swobodne spotkanie, podczas którego performerzy Sztuki Ciała, za pomocą efektownych kostiumów roślin, pantomimy, klaunady, tańca, zaproszą do głębszego wejścia w świat nadwiślańskiej roślinności i dostrzeżenia jej ekspresji. Postaci akcji Żywa zieleń inspirowane są konkretnymi roślinami znad Wisły – będziemy mogli

zobaczyć je w akcji, podziwiać ich kostiumy, usłyszeć ich odgłosy oraz przeczytać o pierwowzorach na specjalnie uruchomionej botanicznej stronie internetowej.Pokazy odbędą się:

 

11 lipca o godz. 16.00 na skwerze przy bulwarze Generała George’a Smitha Pattona

8 sierpnia o godz.16.00 na Plaży Żoliborz

30 sierpnia o godz. 17.00 na osiedlu Odolany (róg ul. Sowińskiego i Jana Kazimierza)

4 września o godz.17.00 na Plaży Poniatówka

 

W spektaklu i w animacjach występują: Jędrzej Fulara, Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel

Kostiumy: Anna Rudzińska

Muzyka na żywo: Bartosz Ługowski, Krzysztof Włodarczyk

 

 

Jedną z inspiracji w budowaniu „roślinnego” programu Fundacji Sztuka Ciała jest książka Patyki, badyle Urszuli Zajączkowskiej, poetki, artystki wizualnej i botaniczki, nominowanej w 2019 roku do Paszportu Polityki w kategorii Literatura. Jej zdaniem: „W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak”.

 

Aktorzy za pomocą efektownych kostiumów, charakteryzacji i ruchu wcielą się w role żywych roślin. Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia flory stanie się pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej, ale także do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co jest osnową działań performerów.

 

Całość objęta jest opieką artystyczną Marka Kowalskiego z Teatru AKT  najbardziej rozpoznawalnego warszawskiego teatru plenerowego. Sztuka Ciała i AKT bazują na wspólnym języku pantomimy, a ich spotkanie umożliwia grupie m.in. sięgnięcie po charakterystyczne dla teatru plenerowego środki kuglarskie. Nie bez znaczenia jest tu też doświadczenie Marka Kowalskiego w tańcu butoh. 

 

Fundacja Sztuka Ciała to warszawska grupa, która od dziesięciu lat realizuje projekty artystyczne i edukacyjne, bazujące na pantomimie i teatrze ruchu. Misją fundacji jest tworzenie teatru będącego miejscem autentycznego spotkania, w którym wychodzi się od doświadczenia ciała, używając różnorodnych (artystycznych) środków wyrazu. To teatr bez siedziby, teatr wychodzący do widza. W 2018 roku w ramach wygranej w Konkursie im. Jana Dormana Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego grupa zagrała ponad 25 spektakli w reż. Marii Seweryn na salach gimnastycznych polskich szkół. Występowali w zakładzie poprawczym, domu samotnej matki, domach pomocy społecznej, Centrum Zdrowia Dziecka oraz na skwerach wielu warszawskich dzielnic  spośród 11 spektakli w repertuarze grupy aż 9 było prezentowanych w plenerze. Sztuka Ciała stawia sobie za cel działania nie wymagające specjalnej infrastruktury, a bazujące na współpracach i potencjałach zainteresowanych podmiotów. Ważne dla grupy jest działanie dla społeczności i ze społecznością, z uwzględnieniem jej konkretnych potrzeb i możliwości, które jako wspólne, silne przeżycie poświęcone ważnemu dla różnych odbiorców tematowi integruje i zaciera granice między nimi.

 

Spektakl Pędy – plenerowe widowisko z udziałem roślin został dofinansowany przez Biuro Kultury M. St. Warszawa.

Animacje teatralne Żywa zieleń – Sztuka Ciała nad Wisłą zostały dofinansowane przez Biuro Marketingu Miasta M. St. Warszawa.

Animacja teatralna Żywa zieleń – pokaz na osiedlu Odolany został dofinansowany przez Dzielnicę Wola M. St. Warszawa. 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close